Testünk 10 reakciója, amit valójában tudunk irányítani (A nők igazán szerencsések)

0

Naiv dolog azt hinni, hogy 100%-ban uraljuk a testünket. Sokszor a testünk reakciói irányítanak minket, a testünkben zajló fizikai folyamatok nagy részét pedig nem tudjuk befolyásolni. Ettől könnyen kellemetlenül érezhetjük magunkat: pisilni kell, mikor nincs WC a közelben, álmos vagy, mikor éppen vizsgára készülsz, vagy egy fontos beszámoló alatt kell köszörülnöd a torkodat. Szerencsére sok mindenen lehet változtatni, ha jobban megismered a saját testedet.

A következő trükkökkel becsaphatod a tested, hogy elkerüld a kellemetlen szituációkat.

1. Fújj az ujjadra, hogy lassítsd a szívverésed.

A megnövekedett szívritmus gyakran a stressz eredménye. Talán izgulsz egy fontos előadás, a vizsgaeredmények vagy egy randi miatt, esetleg hibát vétettél a munkában.

Egy elég egyszerű módszer segíthet megnyugodni: csak fújj a hüvelykujjadra. A tested ezen részének saját pulzusa van. Ha lehűtöd, a szívverésed lelassul, és meg fogsz nyugodni.

Egy másik bizonyított és kipróbált módszer: tedd a hüvelykujjadat a szádba és úgy fújd. Ezzel stimulálod a bolygóideget, lelassítod a szívritmust, ezáltal nyugodtabb leszel, megkönnyebbülsz.

2. Helyezd oldalra a testsúlyodat, hogy enyhítsd a fájdalmat az egyik oldalon.

Sokaknak ismerős az egyik oldalon hirtelen fellépő fájdalom futás közben. Ilyenkor lelassítasz vagy abba is hagyod a futást.

A leggyakoribb oka a nem megfelelő bemelegítés. A vérkeringés jelentősen felélénkül futás közben, de a vérnek nincs elég ideje a megfelelő eloszlásra, ezért a lépben és a májban gyűlik össze. Ezeket a szerveket csak egy vékony burok fedi, ami rájuk nyomódik, ha túl sok vér van bennük. Ekkor lép fel a fájdalom.

A sportolók ismerik a módszert, amivel meg lehet oldani a problémát: le kell lassítani a futás sebességét, és a testsúlyt a fájó oldallal ellentétes oldalra kell terhelni. Közben pedig fújd ki a levegőt. Ha többször megismétled, a fájdalom el fog múlni.

3. A nyak gyors bemelegítésével megszüntethető a zsibbadás a kézben.

Időnként szinte mindenkinél jelentkezik a kellemetlen zsibbadás a kézben. Ennek oka lehet, hogy kényelmetlen pózban aludtunk, dolgoztunk vagy megerőltettük a kezeinket.

Ha ilyet érzel, először a kezeidet, az ujjaidat próbálod átmozgatni. Ez is segíthet, de kiderült, hogy még hatékonyabb, ha a fejedet fordítod el.

A végtagjaink a nyakban végigfutó idegek nyomás alá kerülése miatt zsibbadnak. A fejed forgatásával bemelegítheted az izmokat, és csökkentheted a nyomást. Ezzel véget vethetsz a kellemetlen zsibbadásnak a kezeidben. A módszert akár vezetés közben is alkalmazhatod.

4. A fül masszírozásával csökkentheted a torokban jelentkező kellemetlen érzést.

A torok bizsergése, az itt jelentkező kellemetlen érzés sokszor a semmiből jön, és nem könnyű azonnal megszabadulni tőle. A köhögés és a vízivás sem segít mindig.

Hogy csillapítsd ezt az érzést, finoman masszírozd a füledet, főleg belül.
A bizsergés kiváltó oka gyakran az izomgörcs. Ha masszírozod a füledet, azzal stimulálod az idegeket, ellazítod a torokban lévő izmokat, és megszünteted a görcsöt.

Talán már észrevetted, hogy a torok és a fül között kapcsolat áll fenn. A füledet érő egyes ingerek kihatnak a torokra is, például sokan kezdenek el köhögni, miközben a fülüket tisztítják. Ez a bolygóideg rendkívüli érzékenységéből fakad.

5. A köhögés csökkenti az injekcióbeadás közben érzett fájdalmat.

Az injekciózás minden kellemetlenségétől ugyan nem szabadít meg, de a fájdalmat nagyban csökkenti a következő módszer.

Ha rögtön elkezdesz köhögni, amint kezdik beadni az injekciót, csökkenni fog a fájdalom. Az orvosok szerint ennek az az oka, hogy az ember figyelme másra terelődik, és megnő az artériás nyomás is.

Kiderült, hogy ez az egyszerű trükk sokkal hatékonyabb, mint például a zenehallgatás, a filmnézés, a beszélgetés vagy egyéb figyelemelterelő módszerek.

6. A két szemöldök közti rész masszírozása enyhíti az orrdugulást.

Orrcseppek, diffúzorok és egyéb kellékek tökéletesen le tudják küzdeni az orrdugulást. De mi van akkor, ha egyik sincs kéznél és nem kapunk levegőt?

Segédeszközök nélkül is javíthatsz a helyzeten. Ha eldugult az orrod, az ujjaiddal nyomogasd a két szemöldök közti területet, a nyelvedet pedig nyomd a szájpadlásodhoz. 20 másodperc elég ahhoz, hogy érezd a hatást. Ha szükséges, bármikor megismételheted.

Ha ebben a pózban tartod a nyelvedet, megmozdítod azt a csontod, ami az orrjáratokat köti össze a szájjal. Az orrdugulás így enyhül, a váladék könnyebben távozik.

7. Csökken a fájdalom, ha megfordított távcsővel nézed a sérülést.

A fájdalomérzetért az agy a felelős, így figyelmeztet minket a veszélyre. Kiderült azonban, hogy az agyunkat is becsaphatjuk, ha elhitetjük vele, hogy a helyzet nem olyan rossz, mint hiszi.

Egyetemi tudósok végeztek egy kísérletet krónikus kézfájdalomtól szenvedő emberek részvételével. Megkérték őket, hogy különböző távolságból és szögből nézzék azt a területet, ahol a fájdalmat érzik. Mikor a fájó részt felnagyították, az illető nagyobb fájdalmat érzett, viszont amikor a fájó területet kisebbnek látták, a fájdalomérzet is csökkent.

Ennek a reakciónak az oka az agy logikus működésében keresendő. A nagyobb sérülés látványa jóval riasztóbb az agy számára, de a távolságtól kevésbé jelentősnek fog tűnni, így kevésbé is lesz fájdalmas.

8. Ha alig bírod a WC-ig, dörzsöld a vádlidat.

Bármikor rád törhet a szükség, és ez nagyon kellemetlen tud lenni. Ahogyan a fájdalmat, ezt az érzést is az agy közvetíti. Erősítheti a jelzést, hogy minél jobban siessünk. Fiziológiailag azonban többet vagyunk képesek várni, mint hinnénk.

Kutatók különleges módszert találtak arra, hogy ennek az érzésnek tovább ellen tudjunk állni: néhány másodpercig dörzsölni kell a vádlinkat. Ezáltal kicsit ellazulunk és tovább tudunk várni.

A módszer azonban csak a nőknél működik, férfiak esetében még nem sikerült bizonyítani a hatékonyságát.

9. Így megszabadulhatsz a szédüléstől.

Szédülést nemcsak komoly betegség képes előidézni, hanem számos egyéb tényező is, például a stressz, a félelem és a nehéz levegő. Ilyenkor le kell ülni és meg kell várni, hogy elmúljon. De van még egy módszer, ami még segíthet.

1 perc alatt elűzheted a szédülést ezzel az egyszerű gyakorlattal. Billentsd felfelé a fejed, majd lassan dőlj előre, és fordítsd a fejedet a bal könyököd felé.

Akik kipróbálták, azt mondták, a szédülés azon nyomban megszűnt.

10. Hogy lehűlj, nyomj valami hideget a testeden található bármelyik pulzusponthoz.

Nyáron a sportolók sokat szenvednek, főleg, ha a hőség miatt sem hajlandók kevesebbet edzeni. De van egy egyszerű módszer a test gyors lehűtésére: nyomj valami hideget bármelyik pulzusponthoz.

Több pulzuspont is található a testünkön: a halántéknál, a csuklón és a térdhajlatban. Edzés közben használhatsz hideg vízzel átitatott fejpántot vagy csuklószorítót, ezek is megóvnak a túlhevüléstől. Ha egy fülledt teremben edzel, nyomj valami hideget azokra a területekre, ahol a vénák közelebb vannak a bőrhöz.

Bár a testünk egy összetett rendszer, mégis képesek vagyunk irányítani. Próbáltad már valamelyik trükköt?

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét