Mit árul el a női egészségről a túlzott szőrnövekedés a test különböző részein

0

Tetszik vagy sem, szőr nő a testünkön. Ez teljesen természetes és nem kell nyugtalankodni miatta, még akkor sem, ha nem rajongsz érte. Ha azonban a szőrnövekedés helye vagy a szőrszálak textúrája megváltozik, az egészségi problémát jelezhet.

Elmondjuk, mikor érdemes orvoshoz fordulni a szőrnövekedés miatt.

A testszőrzet típusai:

  • Pehelyszőr: Nagyon apró és vékony szőrszálak, melyek az egész testen megtalálhatók. De olyan finomak, hogy alig lehet észrevenni őket.
  • Terminális szőrzet: Hosszabb, erősebb és vastagabb, általában jóval sötétebb is a piheszőrnél. A pubertás során kezd el növekedni. Ha észrevesszük, hogy terjedésnek indul, annak oka hormonális változás, ezért kísérjük figyelemmel.

Genetika

Ha észreveszed, hogy vastag, sötét szőrszálak kezdenek el növekedni a tested olyan részein, ahol csak a férfiak szoktak szőrösek lenni, nézd meg a nagymamád régi fotóit. A genetikával nincs mit kezdeni.

Etnikai háttér

A különböző etnikai csoportoknál eltérő a szőrnövekedés mértéke. Egyes csoportok jobban, mások kevésbé hajlamosak rá. A mediterrán térségből és a Közel-Keletről származó nők hajlamosabbak a szőrösödésre.

Hormonzavar

A hirtelen szőrnövekedés a férfi hormonok miatt léphet fel. Ilyen hormonok a férfi és a női testben is vannak. A nőknél a szintjük többnyire alacsony, és adott arányban áll a női hormonok mennyiségével.

Ha megnő a szervezetedben a tesztoszteron mennyisége, a túl sok férfihormon miatt fog több szőrszál nőni. De ugyanez a következménye az ösztrogén csökkenésének is, ami például menopauza idején lép fel.

Mellékvese zavar

A mellékvese a vesék fölött helyezkedik el, és ha nem működik megfelelően, hormonzavar alakul ki a testben. Ennek az egyik elsődleges tünete a fokozott szőrnövekedés.

A mellékvese zavarra utaló egyéb tünetek:

  • magas vérnyomás,
  • hízás felsőtestre,
  • túl alacsony vagy túl magas vércukorszint,
  • gyakori fejfájás,
  • izomgyengeség.

Policisztás ovárium szindróma

A policisztás ovárium szindróma egy másik gyakori oka a fokozott szőrnövekedésnek. Velejárója még a szabálytalan menstruációs ciklus. Ha a kettőt együtt tapasztalod magadon, valószínűleg policisztás ovárium szindrómában szenvedsz. Ezt a betegséget a petefészek megnagyobbodása okozza, amiben folyadék gyülemlik fel. A probléma orvosi kezelést igényel.

Egyéb tünetei:

  • hangulatingadozás,
  • fejfájás,
  • fáradtság,
  • alvászavarok.

Abnormális szövetburjánzás

Ha a túlzott szőrnövekedés hirtelen lép fel, például néhány hónapon belül, fordulj vele orvoshoz. Ilyenkor ugyanis jele lehet az extrém tesztoszteronszint emelkedésnek és abnormális szövetburjánzásnak, akár tumornak, ami férfihormonokat bocsát ki. Ez nem túl gyakori, de ha a szőrnövekedés ilyen hirtelen jelentkezik, érdemes utánajárnod.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét