9 népszerű praktika, ami valójában tönkreteszi a hajat

0

A divat folyamatosan változik, és csak egyetlen dolog van, ami sosem lesz idejétmúlt: a természetes szépség, ideértve az ápolt hajat is. Az internet tele van varázslatos tojás-, olaj- és kefirtartalmú receptekkel, amelyek egészséges, ragyogó hajat ígérnek. Az ilyen receptek közül jó néhány valóban hasznos, de sosem szabad elfelejteni, hogy még a legártalmatlanabbnak tűnő, természetes összetevők is rejthetnek magukban veszélyeket.

A következőkben a legnépszerűbb hajpakolásokat elemezzük ki, és figyelmeztetünk a velük kapcsolatos rizikóra.

1. Sör

Ígéret:

A mélyrétegekben regenerálja a hajat, fényessé teszi, táplálja, valamint csökkenti a hajhullást.

Amire figyelj:

Több hátulütője is lehet annak, ha sört használsz a hajadra.

  • Az alkohol kiszárítja a hajat, és tönkreteheti a fejbőr természetes védőrétegét. Hogy ezt elkerüld, a sör csak rövid ideig legyen a hajadon, vagy forrald fel és hűtsd vissza, hogy csökkentsd az alkoholtartalmát.
  • A sör szaga még azután is elég erős, hogy leöblítetted a hajadról. Egyesek azt tanácsolják, hogy utána samponnal moss hajat. Azonban ha a haj újra nedves lesz, például az esőtől, a sör szaga megint érződni fog. Az is egy lehetőség, hogy alkalmazás előtt felnyitod és hagyod, hogy veszítsen a szagából, de a visszajelzések szerint ez sem igazán működik.

2. Hagyma

Ígéret:

Erősíti a hajhagymákat, serkenti a hajnövekedést, vastagabbá, fényesebbé, egészségesebbé teszi a hajat.

A benne lévő kén erős antibakteriális és gombaölő hatása miatt, valamint a gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságok eredményeképp a hagyma leve valóban működőképes lehet a hajápolásban.

Amire figyelj:

  • A hagyma friss leve gyulladást okozhat a fejbőrön, főleg, ha azon már találhatóak karcolások, sérülések.
  • A hagymának erős és igen hosszan tartó szaga van. Ha hajpakolásként használod, keress olyan módszereket is, amelyek segítenek megszabadulni ettől a szagtól. Minél több hagymát használsz fel, annál erősebb lesz a szag, és annál tovább marad meg.
  • A hagyma szaga minden egyes alkalmazással csak erősödik. Sok recept azt javasolja, hogy hagymalevet csak néhány hétig használj egyhuzamban.
  • Folyékony és csípi a szemet, ami további nehézségeket okozhat.

3. Tojás

Ígéret:

Használ a töredező hajvégek ellen, fényessé és simává teszi a hajat D- és E-vitamin, valamint fehérjetartalmának köszönhetően.

Amire figyelj:

  • A legnagyobb hiba, amit sokan elkövetnek a tojásos hajpakolásoknál, hogy csak a fehérjét használják fel. A hajpakolást csakis hideg vízzel lehet leöblíteni, különben sokáig fésülgetheted a megfőtt tojásfehérjét a hajadból.
  • Bizonyított, hogy a tojásfehérje nem tud behatolni a hajba. Ezért jobb elfelejteni ezt a fajta fehérjeterápiát.
  • A szaga nagyon rossz és nagyon nehéz tőle megszabadulni.

4. Szódabikarbóna

Ígéret:

Könnyedebbé, simábbá, kevésbé zsírossá teszi a hajat, valamint olcsó.

Amire figyelj:

  • Ha kizárólag szódabikarbónát használsz hajmosáshoz, az kockázatos, mivel egy 5%-os szódabikarbóna oldat pH értéke 9 körül van. Sok recept pedig ennél is töményebb oldatot ír elő. A fejbőr pH értéke jóval alacsonyabb, 5,5, a hajé pedig 3,67. Samponokról készült különböző tanulmányok kimutatták, hogy ha 5,5 pH értéknél erősebb folyadékkal mosol hajat, az árt a hajnak. Károsítja a szerkezetét, és töredezetté teheti.
  • Eléggé kétséges, hogy a szódabikarbóna önmagában képes eltávolítani a hajról a szennyeződéseket. Nézd meg a fenti fotót, és láthatod a különbséget a samponnal és a szódabikarbónával megmosott hajszál között.
  • Egy kísérlet során bizonyították, hogy a lúgos szappanok használata a fejbőrön fokozza a faggyútermelődést, és károsítja a védőréteget. A szódabikarbóna egyszeri használat esetén hatékony lehet, de hosszú időn át alkalmazva a hajban és a fejbőrben is kárt tesz.

5. Olajok: kókusz-, ricinus- és bojtorjánolaj

Ígéret:

Megszüntetik a haj és a fejbőr szárazságát, fényessé és puhává teszik a hajat.

Amire figyelj:

  • Az olajok használata tovább ronthatja a haj állapotát. A hajnak nedvességre van szüksége, de lehetetlen hidratálni a hajszálakat, ha olaj fedi őket. Ugyanez érvényes a tápanyagok tekintetében is. Az olaj eltömíti a hajhagymákat, és csak elfedi a problémát, ahelyett, hogy megoldaná azt.
  • Ha rendszeresen olajos hajpakolást használsz, a fejbőröd egyre zsírosabb lesz, a hajad pedig szárazabb. Ezért sok hajgyógyász és fodrász nem is javasolja az olaj használatát a hajon.
  • Ha olajat használsz, azt is figyelembe kell venned, hogy kiszívja a hajfestéket, ezért hajfestés után egyébként sem célszerű alkalmazni.

6. Természetes hajfestékek: henna és antocianin

Ígéret:

A hajszín gazdagabb és élénkebb lesz, a haj fényesebb, javul tőle a haj szerkezete, gyorsabb lesz a hajnövekedés.

Amire figyelj:

A természetes és tartós hajfestékek, mint a henna és az antocianin számos hátránnyal rendelkeznek, amelyeket sokan nem vesznek figyelembe.

  • A természetes hajfestékek mélyen beszívódnak a hajba, nagyon nehéz eltávolítani őket. A vöröses árnyalat, amit a henna ad, még sötétebb színnel való festés után is megmaradhat. Ezeket a színeket gyakorlatilag lehetetlen kimosni, a kémiai hajfestékeket azonban egyszerűen lecserélhetjük másik színre. Nagyon kevés fodrász vállalja a henna eltávolítását. Henna után a hideg szőkét és a pasztell árnyalatokat nagyon nehéz elérni. A színtelen hennával pedig ez csak még rosszabb. Nagy az esélye, hogy az alkalmazása után nem a várt színt kapod a következő színezésnél vagy festésnél.
  • Lehetetlen megjósolni, hogy a hennával festett hajon a kémiai hajfesték hogyan fog viselkedni. A legvalószínűbb a vöröses szín, de bármi előfordulhat.
  • A természetes hajfestéktől a haj vastagabbnak tűnik. De ez csak ideiglenes és káros is. A henna kiszárítja a fejbőrt és a hajat, ezért ajánlott utána extra hidratáló hajpakolást alkalmazni.
  • A tiszta és élénk szín eléréséhez teljes világosítást célszerű alkalmazni, ha természetes hajfestékkel szeretnéd festeni a hajad. Például ha a világosítatlan szőke hajadra teszel antocianint, legjobb esetben egy világos árnyalatot fogsz kapni. A legrosszabb esetben pedig egy koszos színt.

7. Só

Ígéret:

Gyorsabban nő tőle a haj, hámlasztja a fejbőrt.

Amire figyelj:

A szakértők szerint jótékony hatású, ha vízzel leöblíted a hajad, majd sóval dörzsölöd át a fejbőrt. De fontos néhány dologra figyelni.

  • Megégetheti a fejbőrt. Csakis ép bőrön alkalmazd.
  • Száraz hajon a sót nem szabad használni, mert hajhullást okoz, és károsítja is a hajat. Ha sót alkalmazol, intenzíven hidratáld és ápold a hajad. Hetente egynél többször ne alkalmazz sót a hajadon. 10 kezelés után tarts több hónap szünetet.

8. Savak

Ígéret:

Számtalan ecetet, citromlevet, erjesztett tejterméket tartalmazó hajpakolás létezik. Ha használod őket, sima, puha és egészséges hajban reménykedsz.

Amire figyelj:

  • A fejbőr normál pH értéke 5,5 körüli, és éppen ez az oka, hogy a legtöbb hajápoló termék is ugyanennyire savas. A szakértők szerint azok a savak, melyeknek pH értéke 3-nál kisebb (mint az ecet és a citromlé) vagy legfeljebb 4,4 (mint a kefir és a joghurt), bőrirritációt okozhatnak, főleg, ha tartósan használod őket.
  • Minden sav (beleértve a joghurtot és a kefirt is) szárítja a hajat, ezért nagy az esélye, hogy alkalmazásuk után a haj seprűs és gubancos lesz.
  • A kefir és a citromlé bizonyos mértékben kiszívják a hajfestéket, ezért frissen festett hajra ne alkalmazd őket.
  • A kefires hajpakolás szaga elég erős és nehezen megszüntethető.

9. Petróleum

Ígéret:

A petróleumos hajápolás eredete arra a korszakra nyúlik vissza, mikor még ennek segítségével kezelték a fejtetvességet. Nagyon közkedvelt módszer volt, melynek során arra is rájöttek, hogy így meg lehet állítani a hajhullást, sűrűbbé és fényesebbé lehet tenni a hajat.

Amire figyelj:

  • A petróleum az olajfinomítás során jön létre. Viszkózus olajos állaga van és olyan erős szaga, amit sem samponnal, sem illóolajokkal nem lehet eltüntetni. Mivel a haj porózus szerkezetű, a szag nagyon mélyen beszívódik a hajszálakba.
  • A szervezetbe kerülve a petróleum erősen mérgező. A következők fordulhatnak elő a hatására: a szem, az orr, a bőr és a torok nyálkahártyájának irritációja, dermatitis, égő érzés a mellkasban, fejfájás, emésztési rendellenesség, zavartság, szorongás. Ekkora kockázatot biztosan nem ér meg.

Milyen természetes anyagokat használsz hajápolásra? Oszd meg velünk a kedvenc receptedet és az eredményeket!

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét