7 alvási probléma, amivel a párok szembesülnek, és hogyan lehet megoldani őket

0

Valakivel együtt aludni biztonságot ad, erősíti a kötődést, és közelebb hoz. Vannak egészségügyi előnyei is, például a hatására csökken a kortizol szintje, valamint csillapodnak a gyulladások.

Sokaknak ennek ellenére sem válik be az együtt alvás. Az eltérő alvási ritmus, a horkolás, a takaró lopkodása miatt a stresszhormon szintje biztosan nem fog csökkenni. De ne add fel, hiszen vannak kompromisszumos megoldások.

1. A takaró lopkodása

Sokan vannak, akik nem szeretnek osztozni a takarón. Mikor lefekszetek, még mindkettőtöket melegíti, aztán egyszer csak észreveszed, hogy fázol, a takaró sehol sincs rajtad. Teljesen értelmetlen visszahúzkodnod, hiszen a párod újra le fogja húzni rólad forgolódás közben. Ez az egész pedig igen rossz hatással lehet az éjszakai pihenésedre.

  • Megoldás: Kézenfekvő: aludjatok két takaróval. Így mindenkinek megvan a sajátja, és nem kell a másikét ellopni.

2. Horkolás

Képzeld el, hogy kényelmesen fekszel az ágyban, elaludtál már, mikor hirtelen egy gőzmozdony hangjára riadsz fel. Csak a párod horkol…

A horkolás önmagában nem óriási probléma, de mindkettőtökre negatív hatással lehet. Nem tudtok rendesen pihenni, másnap kialvatlanul ébredtek, fájhat a fejetek, gyengének érezhetitek magatokat.

  • Rövid távú megoldás: Mivel akkor a leggyakoribb a horkolás, ha az ember a hátán fekszik, a testhelyzeten való változtatás megér egy próbát. A fej megemelése egy magasabb párnával szintén segíthet. Ha a párod horkol, még lefekvés előtt tégy be füldugót.
  • Hosszú távú megoldás: Életmódbeli változtatások, például fogyás, alvási rutin kialakítása, alkohol, dohányzás kerülése. Ha a horkolás ennek ellenére sem marad abba, fordulhattok orvoshoz.

3. Más-más hőmérsékletigény

19-20,5 °C. A legtöbb ember számára ez az ideális hőmérséklet az alváshoz, de ez nem mindenkire érvényes. Lehet, hogy a párod is azt szereti, mint te: ha meleg van a hálószobában. De ha valakinek nem megfelelő a hőmérséklet, nagyon nehezen tud elaludni.

  • Megoldás: Használjatok különböző vastagságú takarókat. Ha a párodnak hűvösebbre van szüksége, adj neki egy vékonyabb takarót, te pedig használhatsz akár kettőt is egyszerre.

4. Éjszakai ébredések

Az éjszaka közepén történő felébredés egyáltalán nem szokatlan. Lehet stressz vagy álmatlanság miatt, okozhatja az, hogy későig nyomkodtad a telefont vagy bámultad a számítógépet, esetleg a hálószobádban nem megfelelőek a körülmények a pihenéshez. Ha felébredsz, és 15-20 perc múlva sem tudsz visszaaludni, semmi értelme tovább feküdnöd. A legfontosabb viszont, hogy a párodat ne zavard fel.

  • Rövid távú megoldás: Kelj fel, menj át egy másik szobába, és csinálj valami olyat, aminek megnyugtató hatása van, míg újra elálmosodsz. Viszont ne a párod mellett zajongj, csak akkor térj vissza a hálószobába, ha utána rögtön elalszol.
  • Hosszú távú megoldás: Változtass a körülményeken: a hálószobádban legyen sötét, csend és tisztaság. Késő este már ne nyomkodd a telefont és a számítógépet, lefekvés előtt ne kávézz, inkább relaxálni próbálj.

5. Éjszakai izzadás

Belefekszetek a friss, puha ágyneműbe, minden tökéletesnek tűnik. Az órák telnek, a két test pedig melegíti egymást, nem csoda, ha egyikőtök izzadni kezd. Ez azért problémás, mert egy izzadó emberrel senki sem akar órákon át összebújni.

  • Megoldás: A legtöbbször a hálószobai hőmérséklet és a nem megfelelő takaró az oka az éjszakai izzadásnak. Választhatsz olyan matracot, ami hűtő hatással rendelkezik, illetve vásárolhatsz légáteresztő ágyneműt és hálóinget. Ha különböző praktikákkal a dolog nem oldódik meg, érdemes orvoshoz fordulni az erős izzadással.

6. Eltérő alvási ritmus

Vannak korán kelők és éjszakai baglyok. Mindannyiunknak megvan a saját belső óránk, ami szabályozza az alvási ciklusunkat. Idősebb korunkra ez változhat: a fiatalabbak hajlamosak éjszaka is fent lenni, de ahogy telnek az évek, egyre inkább korán kelővé válunk.

Ha már világossá vált, hogy te és a párod eltérő alvási ritmussal rendelkeztek, fontos, hogy kövessétek a belső órátok jelzéseit. Ha ehhez képest túl korán fekszel le, nem fogsz tudni elaludni, inkább csak frusztrált leszel.

  • Megoldás: Nincs semmi baj azzal, ha különböző időpontokban fekszetek le. A lámpa felkapcsolásával viszont kicsivel odébb lehet tolni az alvási időt. A test sötétben kezdi el termelni az alváshormont, a melatonint, a fényt pedig úgy értelmezi, hogy itt az idő felébredni. Az éjjeli baglyoknak segíthet, ha reggel erősebbek, este pedig gyengébbek a fények a szobában.

7. Gyerekek az ágyban

A pároddal osztozni az ágyon már eleve nagy bravúr. Ha még egy gyerek is ott alszik, az teljesen tönkreteheti az éjszakákat. Ő ugyanúgy forgolódik, sok helyet elfoglal, te pedig felriadsz, akár többször is. A párkapcsolat szintén feszültté válhat ettől, főleg, ha valamelyikőtöknek máshol kell aludnia csak azért, hogy a gyerek elférjen.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét