6 kérdés a menstruációról, amit félünk feltenni a nőgyógyásznak, pedig fontos lenne

0

Mielőtt meg kellene jönnie, aggódva figyeljük a naptárt, és izgulunk, hogy minden rendben lezajlik-e. A közti vérzéstől pedig bepánikolunk.

Az egészség mindennél fontosabb, ezért most választ kaphatsz a menstruációval kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre.

6. Kell-e aggódni, ha nem mindig pontosan jön meg?

Nem kell. Minden nő más. A ciklus 21-35 napos lehet. Egyénenként is változhat a ciklus hossza, egyik hónapban pár nappal előbb, a következőben pár nappal később kezdődik.

A menstruáció hosszára is igaz ez. Általában 4-7 napos a menstruáció, kevés vérzéssel indul, majd felerősödik és fokozatosan megszűnik.

5. Hogyan lehet megkülönbözteti a pecsételő vérzést a menstruációtól?

A menstruációs vér sötét színű, és tartalmazza a méhnyálkahártya darabjait. A pecsételő vérzés nagyon világos barna, és a két menstruáció között jelentkezhet. Ez általában nem jelez problémát.

Az orvosok nem kezelik betegségként az ovuláció során jelentkező kevés vérzést. Ez akkor történik, mikor a női nemi hormon, az ösztrogén szintje leesik. Vannak nők, akik érzik az ovulációt, és alhasi fájdalmat tapasztalnak néhány nappal előtte.

4. Mikor ajánlott orvoshoz fordulni a két menstruáció közötti vérzés miatt?

A szabálytalan vérzés problémát jelezhet.

Nagyon fontos, hogy odafigyeljünk az ovuláció után, a luteális fázisban jelentkező vérzésre. Ilyenkor jelenik meg a sárgatest, és elkezd progeszteront termelni.

Ez a hormon helyreállítja a méhnyálkahártyát (endometrium), és lehetővé teszi a teherbeesést. Ha a progeszteron szintje alacsony, szabálytalan vérzés jelentkezhet.

Keresd fel az orvost, ha a fogamzásgátló nem megfelelő adagolása miatt lép fel vérzés, vagy ha fájdalmat érzel az alhasban és lázad van.

Hirtelen vérzést hormonzavar is okozhat. Menj el orvoshoz, ha nem szedsz fogamzásgátlót, mégis jelentkezik a közti vérzés minden hónapban ugyanazon a napon. Ilyenkor a legtöbbször az ösztrogénhiány áll a háttérben.

3. Mi az összefüggés a fogamzásgátló és a megvonásos vérzés között?

Sokan úgy hiszik, hogy ha abbahagyják a fogamzásgátló szedését, és 7 napos szünetet tartanak, akkor normál menstruációjuk lesz.

Valójában ez a megvonásos vérzés. Ez rövidebb, mint a normál menstruáció, kevésbé fájdalmas és gyengébb a vérzés. A normál menstruáció csak a fogamzásgátló tabletta szedésének abbahagyása után jelentkezhet. 6-12 hónap is lehet, míg a normál menstruációs ciklus helyreáll.

2. Jelezheti a vérzés a terhességet?

Igen. A beágyazódási vérzés néhány nappal a fogantatás után jelentkezhet, mikor a megtermékenyített petesejt hozzákapcsolódik a méh nyálkahártyájához, és kissé megsérti az ereket. Ez nagyon enyhe vérzés, csupán néhány csepp. Sokszor észrevétlen marad.

Jellemzők, melyek megkülönböztetik a menstruációs vérzést a beágyazódási vérzéstől:

  • a vér színe élénk piros (a menstruációs vér sötét);
  • a vérzés nem tart tovább 2 napnál és nem lesz erősebb;
  • nem fájdalmas.

1. Mi a teendő kontaktvérzés esetén?

Ez a vérzés fizikai megerőltetés vagy szexuális aktus után léphet fel. Ebben az esetben a vér élénkpiros.

Ha a károsodás nem komoly, a vérzés nem fog sokáig tartani. De ha nem marad abba, rögtön keresd fel az orvost. Akkor is szükség van vizsgálatra, ha a kontaktvérzés rendszeresen jelentkezik.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét