6 étel, amit fogyaszthatsz, és 7, amit kerülj, ha gyomorhurutod van

0

Ételek ritkán okoznak gyomorhurutot. Kialakulásának egyik legfőbb oka a Helicobacter pylori fertőzés. Egyes ételek súlyosbíthatják a betegséget, irritálhatják a gyomor nyálkahártyáját, míg vannak olyan ételek is, melyek kifejezetten segítenek a tünetek enyhítésében.

Utánanéztünk, melyek a legjótékonyabb ételek, illetve melyek azok, melyektől tartózkodnod kellene.

A gyomorhurut a gyomor nyálkahártyájának irritációját vagy gyulladását jelenti. Időnként semmilyen tünetet nem okoz, de kiválthat igen kellemetlen, sőt fájdalmas panaszokat is, mint a hasfájás, hányinger, puffadás, étvágytalanság, emésztési zavar. Időnként a Helicobacter pylori által kiváltott gyomorhurut gyomorfekélyhez is vezethet vagy gyomorrákhoz is, ha nem kezelik.

Ezeket az ételeket eheted, ha gyomorhurutod van.

  • Magas rosttartalmú ételek

A magas rosttartalmú élelmiszerek, mint a diófélék, hüvelyesek, bogyós gyümölcsök és zöld leveles zöldségek jó hatással vannak az emésztőrendszerre, ezért gyomorhurut esetén is hatékonyak, hiszen ez a diéta magas rosttartalmú diéta kell hogy legyen. A brokkoli különösen fontos az emésztőrendszer egészsége szempontjából, mert nemcsak rendkívüli rostforrás, de nagy mennyiségben tartalmaz szulforafánt, ami elpusztítja a Helicobacter pylori baktériumot.

  • Egészséges zsírokban gazdag élelmiszerek

A zsíros ételek nem ideálisak gyomorhurut esetén, de kivételt képeznek az egészséges zsírokat tartalmazó élelmiszerek. Az omega-3 zsírsavak megtalálhatók a lazacban, a szardíniában, a dióban és a chia magban. Csökkentik a gyulladást a gyomorban, és megelőző hatásuk is van a Helicobacter pylori okozta gyomorhurut és más emésztési problémák esetén. Az avokádó, az olívaolaj és a diófélék is sok egészséges zsírsavat tartalmaznak.

  • Probiotikus élelmiszerek

Ha gyomorhuruttól szenvedsz, a probiotikumok, mint a joghurt, a kefir, a kombucha és a savanyú káposzta többféle módon is segíthetnek. Mivel tartalmaznak baktériumokat, képesek visszaszorítani a Helicobacter pylorit. Valamint fokozzák az immunrendszer működését, hogy az könnyebben le tudja győzni a betegséget, és javítják az emésztőrendszer tápanyagfelszívó képességét, ami szintén fontos a teljes felépüléshez.

  • Sovány fehérjében gazdag ételek

A fehérjék segítenek orvosolni a gyomor nyálkahártyájának károsodását. De nem minden fehérje egyforma. Fontos, hogy sovány fehérjéket fogyassz, mert az állati eredetű zsírok csak ronthatnak a betegségen. A sovány fehérjék forrása a csirke- és pulykamell, a tonhal, a tojásfehérje és a babfélék.

  • Antibakteriális és flavonoidban gazdag élelmiszerek

Mivel a Helicobacter pylori egy baktérium, nyilvánvaló, hogy antibakteriális hatásra van ellene szükség. A flavonoidok rendelkeznek ezzel a tulajdonsággal, gátolják a káros baktériumok elszaporodását, köztük a Helicobacter pyloriét is. A fokhagyma, vöröshagyma, áfonya és a zeller mind kitűnő forrásai a flavonoidoknak. Szintén antibakteriális hatású a méz, a gyömbér és a kurkuma.

  • Zöldséglevek

Gyomorhurut esetén gyümölcslevet nem ajánlott fogyasztani, mivel sok benne a cukor és a sav, és kevés a rost. A zöldséglevek viszont más kategóriába tartoznak. A burgonyalé enyhíti a gyomorfájást és antibakteriális hatású. A töklé rengeteg tápanyagot tartalmaz, csökkenti a gyomorsav mennyiségét, és segíti a gyomor nyálkahártyájának gyorsabb gyógyulását.

Ezeket az ételeket kerüld, ha gyomorhurutod van.

  • Savas ételek és italok

Nem mindig egyértelmű, hogy mely italok és ételek savasak a szervezet számára. Mindenki tudja, hogy a kólában sok cukor van, ami káros az egészségre, és hogy a citrom és a citromlé savas. De azt nem mindenki tudja, hogy az első ránézésre ártalmatlannak tűnő ételek és italok is irritálhatják a gyomrot. A kávé, a gabonafélék és az egyébként egészséges, antioxidánsokban gazdag paradicsom is savas. Ezek ronthatnak a gyomorhurutos beteg állapotán.

  • Olajban sült és zsíros ételek

Az olajban sült és zsíros ételekben nagy mennyiségű koleszterin van, amit összekapcsoltak a gyomorhurut fokozott előfordulásával, így azon kevés ételek közé tartoznak, amelyek valóban kiválthatják ezt a betegséget. Ha már kialakult nálad a gyomorhurut, mindenképpen kerüld őket, hogy ne súlyosbodjon a helyzet.

  • Szénsavas italok

A gyomorhurut fájdalmas tüneteinek elkerülése érdekében szokták javasolni, hogy a szénsavas italok kerüljenek tiltólistára. Az üdítőitalok a legrosszabbak, hiszen nagyon savasak és sok bennük a cukor. Az egészségesnek tűnő szénsavas víz szintén nem tesz jót a gyomornak, mert irritálja azt.

  • Csípős és erősen fűszeres ételek

Az erős paprika, a wasabi, a torma és a mustár még inkább “belobbantják” a már amúgy is gyulladt gyomrot, így azonnal jelentkezhet a fájdalom. Az összes fűszert azért ne zárd ki, mert vannak köztük hasznosak is. Ilyen például a fahéj, a kurkuma, a gyömbér, ezek elpusztítják a káros baktériumokat.

  • Alkohol

Mivel az alkoholfogyasztás az egyik kiváltó oka lehet a gyomorhurutnak, nagyon fontos, hogy mindenképpen mellőzd, ha nálad már fennáll a probléma. Az alkohol irritálja és akár ki is marhatja a gyomor nyálkahártyájának egy részét, ezzel szabad utat enged a savaknak, és gátolja a gyógyulást.

  • Feldolgozott- és gyorsételek

Mivel ezeket általában olajban sütik és zsírosak, sok tartósítószert és egyéb mesterséges adalékanyagot tartalmaznak, irritálhatják a gyomrot. A félkész ételekre ugyanez érvényes. Ha túl sok nátrium-glutamátot fogyasztasz, ami gyakori összetevője a félkész ételeknek, gyomorhurut és más emésztési zavar is kialakulhat.

  • Nemszteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek

Az aszpirin, ibuprofén, diklofenák és naproxén ugyan nem élelmiszerek, de a gyomorhurut fő kiváltói közé tartoznak. Ugyanúgy hatnak a nyálkahártyára, mint az alkohol, ezért a gyomorhurut kezelése során nem szabad őket szedni.

Te is gasztritiszben szenvedsz? Van valamilyen hasznos tipped? Szívesen olvasnánk őket a kommentekben!

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét