12 módszer, amivel megszüntetheted a gyomrod hangos morgását

0

Ülsz egy csendes szobában egy meeting alatt, fontos előadást tartasz sok ember előtt, vagy csak a barátaiddal vagy – a morgó hangok mindig a legkellemetlenebb pillanatokban törnek elő a hasadból. De szégyenkezned nem kell emiatt, hiszen ez a szervezet természetes működési folyamatának része. A hangok jelentkezhetnek éhségérzet, lassú emésztés vagy bizonyos ételek elfogyasztása miatt. Hiszed vagy sem, ezt a helyzetet lehet kezelni.

A következő tippek segítségével elnémíthatod a pocakodat.

1. Evés után menj sétálni.

Nem kell, hogy ez egy hosszú séta legyen, elmehetsz munka közben szünetben vagy vacsora után is. 15 perc mozgásra van csupán szükség ahhoz, hogy az emésztés beinduljon. A séta azért hatékony, mert segít a tápláléknak gyorsabban átjutni a gyomron. Fontos, hogy könnyed mozgást végezz, mert a megterhelő mozgás evés után hányást okozhat.

2. Igyál sok vizet.

A víz segíti az emésztési folyamatot, ezért étkezés alatt és után is ihatsz. Egyszerre azonban ne igyál sokat, mert a vízzel teli gyomor szintén morgó hangokat hallat. A legjobb, ha szűrt vagy palackos vizet fogyasztasz, mert a csapvíz gyakran tartalmaz klórt. Ez nem káros, de az érzékeny gyomrot irritálhatja.

3. Próbáld ki a gyógynövényes teát.

A borsmentából, gyömbérből, pitypang gyökérből, édesköményből és szennából készült teák segítik az emésztést, és ellazítják bél izomzatát. A kamilla hatékony a hasi görcsök enyhítésében, a gyömbér csökkenti a puffadást, a borsmenta pedig enyhíti a gyomor-bélrendszeri stressz tüneteit. Gyógynövényes teát ihatsz étkezés után vagy este, jóval azután, hogy megvacsoráztál.

4. Egyél lassabban és rágj alaposabban.

Először is figyelj oda az étkezésre, hiszen ha túl gyorsan eszel, túl sok levegőt fogsz közben nyelni. Ennek hatására pedig szintén érdekes hangok keletkezhetnek a gyomrodban. Másodszor pedig próbálj koncentrálni arra, hogy alaposan rágd meg a falatokat, mert ezzel is megelőzheted, hogy túl sok levegő jusson a gyomrodba. A falatok ne legyenek túl nagyok, mert a nagyobb és kevésbé megrágott ételt a szervezet nehezebben emészti.

5. Ellenőrizd, hogy az étel puffaszt-e.

A babfélék, a lencse, a borsó, a kukorica, a tészta, a burgonya, a spárga, a brokkoli, a kelbimbó, a káposzta, a barna rizs, a zabpehely és a teljes kiőrlésű gabonák sokszor felelősek a puffadásért. Ez nem azt jelenti, hogy teljesen ki kell iktatni őket az étrendedből. Elég, ha a fogyasztásuk gyakoriságát és mennyiségét csökkented.

6. Egyél kevesebb cukrot és zsíros ételt.

A belek rengeteg gázt termelnek, mikor nagyobb mennyiségű cukrot próbálnak megemészteni. Ez hasmenést és puffadást is okozhat, az pedig garantált, hogy a belek morogni fognak tőle. Ugyanez érvényes a zsíros ételekre, mint a bacon, a kolbász, az olajban sült ételek, melyek szintén puffadást okoznak. Önmagukban ezek nem termelnek gázokat, de kellemetlenül érzed magad tőlük.

7. Próbáld ki a fokhagymát.

A fokhagyma tartalmaz egy allicin nevű összetevőt. Ez segíthet gyomorrontás, gyomorhurut esetén, ami köztudottan hangos gyomormorgással és böfögéssel jár együtt. Az allicin csökkenti a gyomor gyulladását. Ha reggelente megeszel nyersen egy gerezd fokhagymát, azzal is segíthetsz az emésztéseden. Ha azonban nem vagy hozzászokva a fokhagymához, fokozatosan haladj vele, eleinte csak nagyon kicsi adagokat fogyassz belőle.

8. Rendszeresen fogyassz emésztést támogató ételeket.

Óvatosan megpróbálhatod megváltoztatni az étrendedet azzal, hogy több emésztést segítő ételt csempészel bele. Ilyen a joghurt, a quinoa, a chia mag, a cékla, a gyömbér, a kimchi, a lazac és a csontleves. Ne feledkezz meg a hidratálásról sem, hiszen vízre szükség van az egészséges emésztéshez. Nassolás helyett próbálj meg rendszeresen laktatóan enni, de kerüld a túlevést.

9. Kis nassolnivalók.

Egy másik ok, ami miatt a gyomrod moroghat, az az éhség. Ezt egyszerűen lehet olvasni, hiszen csak egy kevés ennivalóra van szükséged. Mindig legyen nálad egészséges falat, például gyümölcs, darabolt zöldség vagy magvak.

10. Kávé helyett próbáld ki a zöld teát.

A kávé savas ital, ami szintén okozhatja a hangos gyomormorgást, de a zöld tea jó alternatíva helyette. Ez csökkenti a puffadást, segít megszabadulni a gázoktól, és segít gyomorfekély esetén is. A kávéhoz hasonlóan van benne koffein, ezért energialöketet is kapsz tőle. Ráadásul egészséges bioaktív összetevőket is tartalmaz, valamint antioxidánsokat.

11. Tudd meg, van-e ételérzékenységed.

Lehetséges, hogy egyes ételek vannak hatással a gyomrodra, miközben nem is tudsz róla. Keresd fel az orvost, és vizsgáltasd ki magad, hogy vannak-e olyan ételek, melyekre érzékeny vagy és kerülnöd kell. Az ételintolerancia, allergia és a bélrendszeri fertőzések is okozhatnak morgást a gyomorban, ezért mindig jó kikérni az orvos véleményét.

12. Próbálj többet sportolni.

A legtöbben sokat ülnek napközben a munka vagy tanulás miatt. Ez az életmód azonban számos emésztőrendszeri problémát okozhat, köztük a morgó hangokat. Ha mindez egészségtelen táplálkozással és stresszel jár, a helyzet még rosszabb. Próbálj több mozgást csempészni a mindennapjaidba néhány könnyű gyakorlattal, jógával, kocogással vagy bármivel, amit kényelmes mozgásformának érzel.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét