10 pszichés probléma, ami a helytelen szülői viselkedés miatt alakul ki

0

A legtöbb pszichés problémának igen kézenfekvő oka van: a gyermekkori érzelmi hatások miatt alakulnak ki.

A következő pszichológiai problémákkal küzdő felnőttek életére valószínűleg a saját szüleik látszólag átlagos viselkedése tette meg a káros hatását.

1. Erős szorongás, depresszió, az önállóság hiánya

A “helikopter szülők” azok, akik mindig árgus szemekkel figyelik a gyermekük életét és őrködnek felette. Jót akarnak, de ez a túlféltés pszichés problémákat okoz. Ha nem tudsz meghozni egy döntést anélkül, hogy előtte ne kérnéd ki a szüleid véleményét, valószínűleg te is ilyen szülők gyereke vagy.

2. Káros függőségek és extrém sportok

Ha a szülők folyton azt mondják a gyereknek, hogy mennyi gondot okoz, azt a következtetést fogja levonni, hogy mindenkinek jobb lenne nélküle.
Ennek lesz az eredménye, hogy felnőttként tudat alatt rombolja magát alkohollal, dohányzással, drogokkal, vagy veszélyezteti a testi épségét extrém sportokkal.

3. A pihenésre és a teljes ellazulásra való képtelenség

“Légy már végre komoly!”, “Ne bolondozz egyfolytában!”, “Ne legyél olyan, mint egy óvodás!” Ezek a mondatok túlzott komolyságot okozhatnak, az ilyen felnőtt sosem tudja teljesen elengedni magát, nem érti meg a gyerekeket, és gyűlöli az éretlen embereket.

4. Extrém alacsony önértékelés, vágy aziránt, hogy olyan legyen, mint másvalaki

A szülők, akik mindig “jobb” gyerekekhez hasonlítják a sajátjukat, egy önmagával szemben nagyon kritikus tinédzsert fognak nevelni, akiből aztán egy kisebbségi érzéssel küszködő felnőtt lesz. Mindig próbál majd jobbnak látszani, mint amilyen, közben gyűlöli magát, amiért nem tud a legjobbá válni.

5. Magánéleti gondok

Ha a szülők arra tanítják a gyereket, hogy ne bízzon senkiben, akkor a világot egy olyan ellenséges helynek fogja tekinteni, ami tele van csapdákkal. Felnőttként pedig komoly bizalmi problémái lesznek.

6. Szülő keresése a partnerben

“Ehhez még túl kicsi vagy!” A tökéletes mondat ahhoz, hogy egy soha nem felnövő embert nevelj a gyerekedből. Örökké “túl kicsi” fog maradni, nem lesz önálló, és szülőpótlékot keres majd a partnerében.

7. A tehetség elfojtása, kezdeményezőkészség hiánya, romboló szórakozási módok

Ha a szülő gyakran mondja, hogy “Ne okoskodj velem!” vagy “Fejezd már be az álmodozást!”, a gyerekének sosem lesz saját véleménye, nem lesz kezdeményező, és sosem fog belőle vezető válni. Felnőttként valószínűleg alkoholba és “szórakozásba” fojtják majd ambícióikat.

8. Zárkózottság, érzelmek elfojtása

Ha a szülőkből hiányzik az érzékenység és híján vannak az érzelmeknek, azt a gyerek is érzékelni fogja. Mikor folyamatosan azt mondják neki, hogy hagyja abba a sírást vagy a panaszkodást, a gyerek elkezd magába zárkózni. Az elnyomott érzelmek pedig pszichoszomatikus problémákhoz vezethetnek.

9. Depresszió, bűntudat

“Megvontunk magunktól mindent, hogy te továbbtanulhass!” A bűntudat agyonsújthatja a gyereket. Ugyanez van, ha állandóan fenyegetik a rossz jegyek miatt. Ilyenkor is folyamatos stressz alatt él.

10. Függetlenség hiánya, felelőtlen viselkedés, éretlenség

A túlféltő, paranoid szülőknek van egy különleges típusa, amelyik semmit nem enged csinálni a gyereknek. “Ne fogd meg a macskát! Megkarmol!”, “Ne ülj a szék szélére, mert leesel!” Ezzel azt üzenik a gyereknek, hogy féljen döntéseket hozni. Megjelenik a passzivitás és a felelősségérzet hiánya is.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét