Milliárdosok 10 alapelve, amit követni kellene a siker érdekében

0

Oprah Winfrey egyszer azt mondta: “Azért voltam képes ilyen anyagi sikert elérni, mert sosem a meggazdagodás volt a célom.” Ezt vallja a milliárdosok többsége. Napjaink leggazdagabb emberei számára a pénz nem elsődleges szempont. Mark Zuckerberg például a világot szeretné megváltoztatni, Elon Musk pedig megapoliszt akar építeni a Marson.

A modern üzleti élet szereplői nem közönséges csalók és nem a szerencse fiai. Ma csodálják azokat az embereket, akik sikert érnek el. Iskolázottak, visszafogottak, gazdagságukat pedig nem a luxus cikkek, hanem a jótékonykodás mértéke bizonyítja.

Ezektől az emberektől sokat lehet tanulni, hiszen saját erejükből jutottak fel a csúcsra. Néhány alapelvet, ami az életükben meghatározó, te is magadévá tehetsz.

10. Találd meg a célod és fogalmazd meg pontosan.

A rend abban különbözik a káosztól, hogy a mozgó elemeknek van egy célja, hogy merre szeretnének haladni. A céllal kapcsolatos gondolatok és álmok segítenek életben tartani a lelkesedést és meghozni a helyes döntéseket még a legnehezebb helyzetekben is.

  • Steve Jobs nem egy telefont akart fejleszteni. A célja egy olyan telefon volt, ami számítógépként tud működni, csak könnyebb használni.

A célod legyen specifikus. Például szeretsz tortákat sütni, és szeretnéd ezt gyakrabban csinálni, és jó lenne, ha pénzt is kapnál érte. “Pénzért akarok tortákat készíteni.” – ez helytelen módja a célod megfogalmazásának. A helyes célkitűzés ez: “Egy cukrászdát nyitni, ahol árulhatom a tortáimat.” Ha világ körüli útról álmodozol, ne azt mondd, hogy “Körbe akarom utazni a világot.” Fogalmazz úgy, hogy “20.000 dollárt akarok keresni, hogy utazhassak.”

9. Készíts tervet és kövesd is azt.

Hogyan fogod körbe utazni a világot? Milyen közlekedési eszközzel? Milyen útvonalon? Mikor fogsz indulni?

  • Elon Musk a Marsot akarja lakhatóvá tenni. A tervet elkészítve arra jutott, hogy ebben a legnagyobb nehézség az, hogy nagyon sokba kerül eljutni a Marsra. Most gazdaságosabb űrutazási lehetőségeken dolgozik.

A rövid távú és hosszú távú tervek kidolgozása segít, hogy megtaláld a gyenge pontokat és a legfőbb feladatokat, amikre fókuszálnod kell. Valószínűleg miután összeállítod a tervet, rá fogsz jönni, hogy a célod nem 20.000 dollár megszerzése kell hogy legyen, inkább olyan hasonló gondolkodású emberek felkutatása, akikkel végigstoppolhatod a világot.

8. Ne fogd magad vissza.

Már biztosan hallottál az érzelmi intelligenciáról. Ez az a képesség, amivel nem elnyomod, hanem kontrollálni tudod az érzéseidet. Más szóval, az érzelmek megfelelő kinyilvánítására való képesség elősegíti a siker elérését. Az érzelmek elnyomása rontja az egészségi állapotot. Ne szégyelld kimutatni az őszinte érzéseidet, legalább kevesebb gondod lesz az egészségeddel.

7. Szeresd, amit csinálsz.

Ha nem tudod szenvedéllyel csinálni a munkádat, vagy nem tudsz szívből küzdeni a célodért, nagyon hosszú, gyakorlatilag végtelen út vár rád.

A szenvedélyt nem lehet akarattal életre kelteni, és ha nem találod meg a munkádban, valószínűleg nem is fog változni a hozzáállásod. Ha kiszállni nem tudsz, legalább próbálj meg egy okot találni magadnak, amiért hiszel a dologban, mert ez is sikerhez vezethet. A jelenlegi helyzetedet eszköznek tekintheted a célod eléréséhez.

6. Tudatosan költekezz.

Ha szükséged van egy új ruhára, vedd meg. De mielőtt megteszed, gondold át, ez a ruha mennyivel fog közelebb vinni a célodhoz.

  • “Egy dollárt okosan elkölteni jóval nehezebb, mint megkeresni.” – Steve Jobs

Nem a világot akartad körbe utazni? Akkor talán jobb, ha új sportcipőt veszel, amiben kényelmesebb lesz a gyaloglás. Vagy befizetsz egy nyelvtanfolyamra, hogy könnyebb legyen megszervezni az utazást. Ha tényleg elszánt vagy, és szeretnéd elérni a célodat, akkor a ruháról vagy bármi más, felesleges dologról való lemondás nem fog nehézséget okozni.

5. Használd ki okosan az idődet.

Az idő értékes erőforrás és éppen olyan tudatosan kell kezelni, mint a pénzt. Nem arról van szó, hogy minden percben csinálnod kell valamit. Ez oda-vissza működik: az időt okosan felhasználni azt jelenti, hogy mindig találsz alkalmat a feltöltődésre, és amikor dolgozol, akkor pedig nem hagyod, hogy bármi elterelje a figyelmedet.

  • “Szeretnék az életemből minden olyan dolgot száműzni, aminek nincs értelme. Úgy érzem, nem tudom elvégezni a munkámat, ha az energiám egy részét buta és komolytalan dolgokra vesztegetem (mint például a ruhaválogatás).” – Markc Zuckerberg

Mindannyiunk életében vannak még a ruhaválogatásnál is nagyobb időpazarlások. Például az, hogy nem tudunk nemet mondani. Mondj nemet a pletykákra, a közösségi oldalakra, arra, hogy félúton abbahagyj valamit vagy több dolgot csinálj egyszerre. Ezek mind csak az idődet emésztik fel, amit jobb lenne inkább a céljaid elérésébe fektetni, akárcsak a többi erőforrást.

4. Állíts fel fontossági sorrendet.

Mindenben nem lehet sikeresnek lenni. Ha azt tervezed, hogy gyömbéres kekszet fogsz árulni egy cukrászdában, de nem tudod, hogyan kell megsütni, nem kell megtanulnod az elkészítését. Célravezetőbb lesz, ha találsz valakit, aki ért a sütéshez, és vele dolgozol együtt.

  • Elon Musk hisz a napelemes rendszerekben, de tudja, hogy nincs energiája mindenhez. Ezért szentelte magát a Tesla és a SpaceX projekteknek, de a SolarCity projektet átadta más szakembereknek. Hétfőnként és csütörtökönként Musk bemegy a SpaceX irodájába, keddenként és szerdánként pedig a Teslánál végzi a munkáját.

A fontossági sorrend felállítása nemcsak a munkában, de az élet más területein is igen hasznos szokás. Ha sokféle tennivalód van, ne próbálj meg mindent egyszerre megcsinálni, hanem fókuszálj egy dologra. Ha elhatározod, hogy egy estédet a családoddal töltöd, akkor a munkával és a barátaiddal azon az estén ne foglalkozz. Ha mindenben sikeres akarsz lenni, annak kudarc lesz a vége, és az energiádat is felemészted.

3. Ne bonyolítsd az életed.

A technika fejlődése sok mindent leegyszerűsít. Vásárolni és foglalni is tudunk az interneten keresztül, az otthonunkban automata készülékeket használunk, bárhonnan kommunikálhatunk – ezek mind időt és energiát spórolnak nekünk. De az életünkben adódó nehézségeket sokszor nem a körülmények, hanem mi magunk okozzuk.

  • “A dolgok bonyolítására való hajlam az ellenséged. Mindenki képes valami komplexet létrehozni. De egyszerűt alkotni sokkal nehezebb.” – Richard Branson

Van, aki a bűntudat érzésével bonyolítja az életét, mások azzal, hogy olyan emberekkel beszélnek, akiket nem kedvelnek, és vannak, akik azzal teszik komplikáltabbá a saját életüket, hogy megpróbálnak mindenkinek megfelelni. Minden ilyen bonyolításnak az alapja, hogy úgy érezzük, muszáj ezt tennünk. A problémák nemcsak akkor merülnek fel, mikor azt gondoljuk, tartozunk másoknak, hanem akkor is, mikor azt gondoljuk, hogy mások – vagy általánosságban az egész világ – tartoznak nekünk. Ahhoz, hogy valaki életben maradjon, levegőre, ételre és italra van szüksége. Ennyi az egész. Semmilyen más helyzet nem lehet “muszáj”.

2. Mondj nemet a sztereotípiákra és a más emberek számára fontos dolgokra.

A nő helye a konyhában van, az igazi férfiak nem sírnak, kell hogy legyenek gyerekeink, hogy valaki gondozzon minket, ha megöregszünk – ezek mind olyan sztereotípiák, melyek nemcsak torzítják a valóságot, hanem a céljaink elérését és a boldogságunkat is akadályozzák.

  • “Az időd nem végtelen. Ezért nem szabad elvesztegetned arra, hogy mások életét éled. Ne ess a dogmák csapdájába. Ne hagyd, hogy más emberek véleménye bekússzon a fejedbe, és legyőzze a belső meggyőződésedet.” – Steve Jobs

A másoktól való különbözőség iránti vágy volt az, ami sok milliárdosnak segített eljutni oda, ahol ma tart. Ha valaki más véleménye vagy sztereotípiái szerint cselekszel, nehezen fogod tudni átlépni a határokat, és elérni a sikert.

1. Ne csak magadért élj.

Napjaink milliárdosai számára a jótékonykodás lelki feltöltődést jelent. Közülük sokan támogatják pénzükkel a rászorulókat, a művészeteket, az oktatást és az orvostudományt. Bill Gates és Warren Buffet belefogtak a The Giving Pledge kampányba, melynek lényege, hogy bevételük 50%-át jótékony célra ajánlják fel. A kampányhoz már több mint 150 ember csatlakozott, köztük Mark Zuckerberg, George Lucas, Victor Pincsuk és Vladimir Potanin.

  • “Az Y-generáció tagjai adakoztak legtöbbet az egész történelem során. De ez nemcsak a pénzről szól, hanem az idődet is odaajándékozhatod.” – Mark Zuckerberg

Ha az időd, a figyelmed, az energiád egy részét odaadod valakinek, akkor befekteted. Azzal, hogy segítesz másoknak, érzed, hogy szükség van rád, és olyan jó érzés tölt el, amit például egy drága ruhától sosem kapnál meg. A gyerekeknek az árvaházban és az állatoknak a menhelyen nagyobb szükségük van az idődre, mint a folyton a lusta férjéről panaszkodó szomszédodnak.

Természetesen, ezektől a szabályoktól nem leszel egyből gazdag. De a siker nem mindig a pénzt jelenti. A boldogság azt jelenti, hogy van lehetőséged azt csinálni, amit szeretsz, és olyan döntéseket hozni, amit helyesnek vélsz.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét