Ha boldog családi életet szeretnél, tudnod kell a Karpman-féle drámaháromszögről

0

A Karpman-féle drámaháromszög az emberek közötti kapcsolatok legelterjedtebb modellje. 1968-ban fejlesztette ki Steven Karpman pszichológus, a tranzakcióanalízis tudósa. Az emberek manipulálják egymást és függnek egymástól, ebbe pedig belefáradnak. Az ilyen kapcsolatokban nem sok boldogság van, viszont az emberek túlzottan kimerültek ahhoz, hogy változtassanak. Mégis van megoldás!

Ahhoz, hogy meg tudd oldani a problémát, előbb meg kell értened azt.

A Karpman-féle drámaháromszög.

A háromszögben lehet 2, 3 vagy több ember. Minden esetben 3 szerep van: áldozat, tettes, megmentő. A háromszögben résztvevők gyakran váltogatják a szerepeket, egy valami viszont változatlan marad: mindannyian manipulátorok és fájdalmat okoznak saját maguknak, valamint a hozzájuk közel állóknak.

Az áldozat.

Az áldozat számára az élet csupa szenvedés és fájdalom. Mindenki igazságtalan, az áldozat pedig túl kimerült ahhoz, hogy megbirkózzon ezzel a kegyetlen világgal. Az áldozat félelmet, sértettséget és szégyent is érezhet. Féltékeny és irigy. Nincs ideje, energiája, de vágya sem arra, hogy változtasson az életén. Az áldozat fél az élettől, mert mindig csak rosszra számít.

A tettes.

A tettes szerint az élet ellenség és minden baj forrása. Feszült, ideges, szorongó és fél. Nem felejti el a múltbéli problémákat, és mindig megjósolja az eljövendőket. Kontrollálja és kritizálja a hozzá közel állókat, elviselhetetlenül nagy felelősséget érez, emiatt kimerül. A tettesnek nincs energiája.

A megmentő.

A megmentő sajnálja az áldozatot, és haragszik a tettesre. Fontosabbnak érzi magát mindenki másnál, és büszke a küldetésére. Valójában a megmentő nem ment meg senkit, mert senki nem is kéri ezt tőle. A megmentő fontossága csupán illúzió. Célja az önmegerősítés, nem pedig az, hogy bárkinek is valós segítséget nyújtson.

Így működik.

A tettes nem hagyja egyedül az áldozatot, kritizálja és áskálódik ellene. Az áldozat keményen próbálkozik, végül kimerül és siránkozik. A megmentő vigaszt nyújt neki, és tanácsot ad. A résztvevők közt a szerepek időről időre cserélődnek.

Ez a szappanopera akár éveken át is tarthat, a résztvevők pedig észre sem veszik, hogy benne ragadtak egy háromszögben. Azt is hihetik, hogy minden rendben van, és boldogan élnek. Az irányítónak megvan a lehetősége, hogy kiengedje a haragját, az áldozat együttérzést kap, és továbbra sem érzi a felelősséget a saját életéért, a megmentő pedig örül a hős szerepnek.

Mindannyian függnek egymástól, mert azt gondolják, minden gondjuknak a másik a forrása. Megpróbálják megváltoztatni a másikat, hogy kielégítsék saját igényeiket.

A résztvevők szerepeket cserélnek a háromszögben, vagy irányítják vagy megmentik egymást. Egy ilyen kapcsolat nem nevezhető szerelemnek. Ez csak a vágyról, az irányításról, a másik iránti szánalomról, a kimerítő panaszkodásról és a kifogásokról szól. Itt nincs sem szerelem, sem támogatás, sem boldogság.

Ez minden körülöttük lévőre hatással van.

Ha egy család a Karpman háromszögben él, a gyerekeik is részt fognak venni ebben, meg lesznek fosztva az önállóságuktól, a választás és a döntéshozás lehetőségétől. Ebben nincs szándékosság, a háromszögben élő emberek úgy gondolják, ők csak védik a gyermeküket. Az ilyen szülők gyakran a szégyen, a bűntudat és a szánalom érzésével manipulálnak.

Van kiút a háromszögből?

Mindenkinek rá kell ébrednie arra, hogy a saját életéért önmaga a felelős. Mindenkinek a saját kezébe kell vennie az irányítást az élete fölött, és anélkül kell cselekednie, hogy másvalaki engedélyét kérné.

Így szakadj ki a háromszögből, ha áldozat vagy:

  • Ne panaszkodj tovább az életedről. Helyette azzal töltsd az idődet, hogy kitaláld, milyen módon tudnál javítani rajta.
  • Egy valamit örökre jegyezz meg: Senki nem tartozik neked semmivel. Még akkor sem, ha megígérték, és még akkor sem, ha saját maguk ajánlanak fel valamit neked. A körülmények folyamatosan változnak, ahogyan az emberek vágyai is. Ne várj a megváltásra.
  • Minden, amit teszel, az a saját választásod és a saját felelősséged. Ha valami nem tetszik, megvan a lehetőséged arra, hogy újabb döntést hozz.
  • Ne keress kifogásokat, és ne ostorozd önmagad, ha úgy érzed, nem tudsz megfelelni valaki elvárásainak.

Így szakadj ki a háromszögből, ha tettes vagy:

  • Ne hibáztasd a körülményeket vagy másokat a saját problémáidért.
  • Senkinek sem kötelező aszerint viselkednie, hogy szerinted mi a rossz és mi a jó. Az emberek különbözőek, és eltérőek a helyzetek is. Ha valami nem tetszik, ne foglalkozz vele.
  • Békésen oldd meg a vitákat, ne legyen benned düh és agresszió.
  • Ne használd ki azokat, akik gyengébbek nálad.

Így szakadj ki a háromszögből, ha megmentő vagy:

  • Ha senki nem kér tőled tanácsot és segítséget, maradj csöndben.
  • Ne gondold, hogy mindenkinél jobban tudod, hogyan kell élni, és hogy a te közreműködésed nélkül a világ összedőlne.
  • Ne tégy meggondolatlan ígéreteket.
  • Ne várd el a hálát és a dicséretet. Ha segítesz, csak azért tedd, mert segíteni akarsz, ne azért, mert elvársz valamit cserébe.
  • Mielőtt “jót” tennél valakivel, kérdezd meg magadtól, hogy biztosan szükség van-e a közbeavatkozásodra.
  • Ne használd ki azokat, akik egy kicsit többet panaszkodnak az életükről.

A háromszög átalakítható.

Ha ki szeretnél lépni a háromszögből, és szeretnéd lépésről lépésre elérni a célodat, nem kell sokat várnod az első változásokra. Több lesz az energiád és az időd, könnyebben jutsz levegőhöz, érdekesebb lesz számodra az élet. A kapcsolatodban lévő feszültség pedig gyakorlatilag eltűnik.

  • Az áldozatból hős lesz. Ahelyett, hogy a sorsa vagy az élete miatt panaszkodna, harcolni fog a balszerencse ellen, és nem kimerült, hanem izgatott lesz. Azáltal, hogy képes megoldani a saját problémáit, már nem panaszkodni fog, hanem örömet érezni.
  • A tettesből filozófus lesz. A hős cselekedeteit kívülállóként szemlélve a filozófus már nem kritizál, hanem aggódik az eredmény miatt. A filozófus kész elfogadni bármilyen végkifejletet, mert tudja, hogy végül minden rendben lesz.
  • A megmentőből ösztönző lesz. A jövőbeni lehetőségeket elmagyarázva arra ösztönzi a hőst, hogy valami nagyszerűt tegyen. Megtalálja a módját annak, hogy feltárja a hősben rejlő lehetőségeket, és cselekvésre ösztönzi őt.

Ez az egészséges és boldog emberi kapcsolatok modellje.

A háromszög tökéletes modellje.

A háromszögnek ez a modellje még több boldogságot és energiát hordoz.

  • A hősből lesz a győztes. Nem azért visz véghez bravúrokat, hogy megdicsérjék, hanem azért, hogy kreatív módon használja fel az energiáját. A hősnek nincs szüksége nyilvános elismerésre. Élvezi a folyamatot, a kreativitást és a lehetőséget, hogy jobbá tudja tenni a világot.
  • A filozófusból lesz a szemlélődő. Látja azokat az összefüggéseket is, amiket mások nem. Új lehetőségek után kutat, és új ötleteken dolgozik.
  • Az ösztönzőből lesz a stratéga. Tudja, hogyan keltse életre a filozófus ötleteit.

Fontos, hogy alaposan megvizsgáld a helyzetet, és lásd, hogy manipulálnak-e. Így megelőzheted, hogy az életed egy vég nélküli szappanoperává váljon, tele kimerítő kapcsolatokkal. Ne játszd el azokat a szerepeket, melyeket rád kényszerítenek. Tanulj meg felállni és távozni, ha látod, hogy valami nincs rendben.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét