10 tipp, hogy a közösségi média többé ne manipulálhasson

0

Ismerd be, legalább egy közösségi oldalon te is fent vagy. Mindennap megnyitjuk az alkalmazásokat, és frissítjük az idővonalat, abba viszont csak ritkán gondolunk bele, hogy milyen hatása van a közösségi médiának az életünkre. Használhatjuk egyszerűen csak a szabadidőnkben, vagy lehetünk sok követővel rendelkező influenszerek, a közösségi média valamilyen szinten biztosan befolyásolja az életünket. Csak rajtad áll, hogy ezt hagyod vagy sem.

A következő tippek segítségével egyensúlyt teremthetsz a közösségi oldalak és a valós életed között.

1. Ne frissítsd szüntelenül a hírfolyamot.

Minden közösségi oldalnak megvan a módszere arra, hogy folyamatosan késztetést érezzünk a legújabb bejegyzések megtekintésére. A statisztikák szerint a tinédzserek akár napi 9 órát is eltöltenek a közösségi oldalakon, egy átlagos felnőttnél ez körülbelül 2 óra. Több, mint amennyit a családtagjainkkal vagy evéssel töltünk.

De miért csináljuk ezt? Ez a legelső kérdés, amit fel kell tennünk magunknak. Természetesen vannak, akiknek a munkájukhoz van erre szükség, mások pedig az agyukat próbálják kikapcsolni a közösségi oldalak segítségével. De a kikapcsolódás összes lehetséges módja közül miért azt választjuk, hogy vég nélkül frissítgetjük ezeket az oldalakat? Hiszen – ismerjük be – ritka, hogy mindig találunk rajtuk valami új információt.

2. Ismerd fel a különbséget a közösségi média és a való élet között.

Gyakran beszélünk a hamis képekről, amiket a celebek posztolnak a közösségi oldalakon és amiknek nem sok közük van a valósághoz. De az ritkán jut eszünkbe, hogy tulajdonképpen mi is ugyanezt csináljuk. Mindig a legérdekesebb, legjobban sikerült fotót szeretnénk megosztani az életünkről, kihagyva az unalmas részleteket.

Az emberek tudat alatt alkotnak egy képet magukban a tökéletes életről. Éreztél már valaha féltékenységet valaki más tökéletes élete miatt? Több barátja van, mint neked, hatalmas háza, gyönyörű teste és egy cuki kutyája. Mindannyian ismerünk ilyet. De ez tényleg a valóság lenne? Ezek az emberek tényleg így élnek? Akárcsak mi, ők is életük legjobb pillanatait akarják megosztani, a többit pedig elrejtik. Ezért nagyon fontos felismerni a különbséget egy ember valódi énje és élete, valamint a közösségi oldalán látottak között.

3. Azt kövesd, ami érdekel, és ne azt, ami népszerű.

A közösségi oldalakon milliónyi profil van. Miközben böngészel köztük, abban a csapdában találhatod magad, hogy egyik népszerű oldalt követed a másik után. Miközben egyesek azt hiszik, hogy a híres embereket követni teljesen alapvető, lehet, hogy te unalmasnak találod őket. Miért is lennél kíváncsi arra, hogy mások hogyan veszekednek vagy hogyan plasztikáztatják magukat? Megvan a saját életed, az időd pedig értékes, ezért a közösségi médiában is csak azokat az oldalakat kövesd, amik valóban érdekelnek, függetlenül attól, hogy mennyire népszerűek. Ne engedd, hogy a közösségi média befolyásolja az érdeklődésedet és az értékrendedet.

4. Ne légy folyton “megosztás” üzemmódban.

Az életünk minden perce fontos és értékes, ezért minden pillanatban készen állunk megosztani az eseményeket az ismerőseinkkel. Vannak azonban olyanok, akik annyira összenőttek a telefonjukkal, hogy mindig azt nyomkodják. Mindegy, hogy miről van szó, a lényeg, hogy rögtön megosszák a közösségi oldalakon. Észre sem veszik, hogy közben mi zajlik körülöttük, mert túlzottan el vannak foglalva a fotók szerkesztésével és a hashtagek kitalálásával.

A szakemberek szerint korunk embere fél attól, hogy az ismerősei elfeledkeznek róla, ha nem frissíti gyakran a bejegyzéseit. Ne félj attól, hogy lemaradsz valamiről. Ez ugyanis szorongáshoz és depresszióhoz vezethet a közösségi oldalakat használó tinédzserek között. Az egyensúlyt mindenben meg kell találni. Kapcsold ki a “megosztás üzemmódot” a fejedben, és élvezd az életed szép pillanatait a barátaiddal, a családoddal. Fotókat később is megoszthatsz.

5. Érintkezz valódi emberekkel gyakrabban.

Próbálj meg többet érintkezni valódi emberekkel, mint internetes profilokkal. Még egészségesebb is, ha a barátaiddal a szabadban töltöd az időt, mint a szobából írogatni nekik. Nincs ahhoz fogható, amikor látod a mosolyt a barátaid arcán vagy megveregetheted a vállukat egy jó vicc után. Építs új kapcsolatokat. Szemtől szemben.

6. Csak a legfontosabb értesítéseket hagyd bekapcsolva.

Miért kellene mindig az összes értesítést bekapcsolva hagynod, és rögtön látnod, ha valaki posztol valamit, például egy kutyás fotót? Ha egy értesítés miatt egyből abbahagyod, amit csinálsz, hogy megnyisd a közösségi oldalt, légy benne biztos, hogy jó okkal teszed.

Ha számodra értékes a saját időd, akkor a közösségi oldalakon eltöltött idődet csökkentsd napi 30 percre. Biztos lehetsz benne, hogy semmiről nem maradsz le, ha kikapcsolod az értesítéseket. Ráadásul jobban tudsz majd koncentrálni a munkádra, a magánéletedre, a hobbidra, mert nem fognak folyton megzavarni az értesítések.

7. Tudd, mikor kell kikapcsolnod a telefont, és találj magadnak egy jó hobbit.

A technológia lehetővé teszi, hogy különböző módokon tartsunk kapcsolatot másokkal, akár más kontinensen élő barátainkkal, családtagjainkkal is. Azonban fontos azt is látni, hogy ezekkel az alkalmazásokkal meglehetősen értelmetlenül pazaroljuk az időnket. Játszunk, csetelünk, cikkeket olvasunk rajtuk keresztül, a valódi hobbijainkról pedig teljesen megfeledkezünk.

Ha például szeretsz futni, ne is vidd magaddal a telefonodat. Ne hagyd, hogy bármi megzavarjon. Ha nincs hobbid, találj magadnak egyet, legyen az jóga, festés, főzés vagy valamilyen tanfolyam. A telefonodat felejtsd el, csatlakozz inkább a való élethez.

8. Ne légy az online hirdetések könnyű célpontja.

Ezek mindenhol ott vannak, még akkor is, ha speciális alkalmazással megpróbálod blokkolni őket. Mindegy, hogy milyen weboldalt vagy alkalmazást nyitsz meg, a reklámokat nem tudod kikerülni. A cégek több millió dollárt költenek arra, hogy célba vegyék a potenciális vásárlókat és vásárlásra is bírják őket.

A leginkább befolyásolható célcsoportot a gyerekek jelentik. Ha a gyereked már használ telefont, tartsd észben, hogy valószínűleg többet akarja rajta használni az internetet, mint amennyit megengedsz neki. A nagy márkák bele akarnak mászni a gyerekek fejébe és ott is akarnak maradni.

A felnőttek esetében a nagyvállalatok a keresőbe beírt kifejezéseket, a lájkokat és a közösségi oldalakon megosztott dolgokat veszik alapul, mikor hirdetéseket tolnak az orrunk alá. Minél több hirdetést látsz, annál nagyobb vágyat fogsz érezni a vásárlásra. Tartsd vissza magad ettől, és ne feledd, hogy a cégek sokszor olyan dolgokkal is megtalálnak, amire semmi szükséged nincs.

9. Kerüld el a leggyakoribb manipulálási technikákat.

Ha felismered, könnyen el is kerülheted őket. A közösségi média platformjai különböző eszközöket alkalmaznak, hogy befolyásolják a véleményünket, a döntéseinket, a preferenciáinkat. Természetesen nem kell paranoiássá válnod, és teljesen kivonnod magad a közösségi médiából, csak ne hagyd, hogy az online világ túlzottan a hatalmába kerítsen. Ne higgy el feltétel nélkül mindent, amit látsz és olvasol az interneten. Ne hagyd, hogy bárki miatt kevesebbnek érezd magad. Vess be több észt és kevesebb érzelmet. Inkább magadról akarj többet megtudni, ne másokról.

10. Figyelj a biztonságos online viselkedésre.

Az interneten bármit megtehetsz, amit csak szeretnél. Másrészt viszont átverhetnek, hazudhatnak neked, manipulálhatnak, de még online zaklatásnak is áldozata lehetsz. A cyberbullying, azaz az internetes zaklatás a gyerekek körülbelül 45%-át már érintette. Ezért nagyon fontos odafigyelni az internet biztonságos használatára, és óvatosnak lenni. Hiszen minden, amit az interneten megjelentetsz, felhasználható ellened, legyen az akár a legapróbb információ. Nagyon fontos, hogy az internetes zaklatástól megvédd a gyermekeidet. Erre többféle hatásos módszer is létezik.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét