Tévhitek a készülékek töltéséről, melyeket ideje átgondolni

1

Napjainkban már nagy rutinnal használjuk a különböző készülékeket, mégis még mindig aggódunk amiatt, hogy bedugva felejtettük a töltőt, a laptopot nem kapcsoltuk ki éjszakára, és nem merítettük le teljesen a telefont, mielőtt újból feltöltöttük volna. Vagy ezek miatt egyáltalán nem is kellene aggódnunk?

Segítünk, hogy felfrissítsd a tudásod a nap mint nap használt készülékeidről.

1. tévhit: Nem szabad egész éjszaka a töltőn hagyni a telefont.

A modern lítiumion-akkumulátorokkal ez már nem okozhat gondot. Ezekben az akkumulátorokban szabályozó van, ami leállítja a töltést, ha az akkumulátor már teljesen feltöltődött. Ne aggódj, hogy kigyullad a telefonod vagy tönkremegy benne az akkumulátor, ha egész éjjel a töltőn hagyod.

2. tévhit: A készülékeket teljesen le kell meríteni töltés előtt.

Még néhány szó a lítiumion-akkumulátorokról. Ezeknek előre meghatározott számú töltési ciklusuk van (egy iPhone-nál ez kb. 500). Egy ciklus a teljes feltöltést jelenti, 0-ról 100%-ra. Ha 90%-ról töltöd 100%-ra, akkor egy ciklusnak csak az egytized részét használod el.

Szakemberek szerint az akkumulátor hosszabb ideig fog működni, ha 40-80% közötti töltöttségnél teszed fel a töltőre.

Régen még azt javasolták, hogy teljesen merítsük le a telefont, mielőtt újból elkezdenénk tölteni, de ma már modernebb akkumulátorok vannak.

3. tévhit: Nem szabad bedugva hagyni a töltőt.

Bedugva hagyni a töltőt kényelmes, hiszen így nem kell minden alkalommal keresgélned. A biztonsági szabályok szerint azonban a töltés befejezése után a töltőt azonnal ki kell húzni a konnektorból, mert tüzet okozhat.

Ilyen esetek azonban nagyon ritkán történnek, ezért ez az óvintézkedés többnyire haszontalan. A töltőt azonban a következő esetekben ki kell húzni:

  • Ha az otthonod nem rendelkezik villámvédelemmel, gyakran van áramingadozás és áramkimaradás.
  • Ha van háziállatod, aki szabadon mászkál a házban. Mivel megrághatja a kábelt, jobb, ha kihúzod.
  • Ha a szomszédodban szivárog a víz.
  • Ha a töltő felforrósodik vagy hangot ad. Ilyenkor jobb, ha újat veszel helyette.

Tehát leginkább tőled függ, hogy bedugva hagyod a töltőt vagy kihúzod. Amiatt biztosan nem kell aggódnod, hogy ettől tönkremegy.

4. tévhit: A laptop hamar tönkremegy, ha folyton töltőn van.

A laptopnál ugyanaz érvényes, mint a telefonnál. Ha az akkumulátor feltöltött, blokkolja magát és nem tölt tovább.

Kárt leginkább a túlmelegedés és a nem megfelelő használat tehet benne. Általában a használó hibájából megy tönkre a készülék, nem pedig a folyamatosan bedugott töltő miatt.

A modern technológia már annyira előrehaladott, hogy nem kell aggódnod, ha egész éjjel töltőre dugva hagyod a készülékeket. Ha paranoiás vagy, akkor járkálj körbe lefekvés előtt, és húzz ki mindent a konnektorból, a telefonodtól kezdve a hűtőig.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

1 hozzászólás

  1. Most erre szeretnék választ kapni, azt olvastam, hallottam, hogy a töltő, ha be van dugva, akkor is fogyaszt áramot? Az idő általában fenn van tüntetve a telefon vagy a laptop használati utasításan.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét