12 hiba a gyermekről való gondoskodás során, amit kívülről kellene tudnunk

0

Az iskolában megtanulunk sokféle szabályt, megtanulunk egyenleteket megoldani, később beleássuk magunkat a szakmánk rejtelmeibe, de arra senki sem tanít meg, hogyan kell szülőnek lenni. Ez az oka annak, hogy mikor egy fiatal pár életébe megérkezik a gyermek, fogalmuk sincs, mit és hogyan csináljanak. A már tapasztalt rokonok, barátok és szomszédok tanácsai ilyenkor kéretlenül is érkeznek, de sokszor jobb, ha egyáltalán nem követjük őket.

A következő szülői hibákat jobb, ha még idejében megismered.

1. Állandóan próbálod megóvni a gyereket a megfázástól.

Az orvosok szerint a megfázás teljesen természetes a gyerekeknél. Minden alkalommal, mikor egy gyerek átesik egy fertőzésen, immunitás alakul ki benne. Akkor is, ha havonta egyszer megbetegszik. Évi 6-12 vírusos megbetegedés teljesen normálisnak számít. Amire érdemes figyelni az az, hogy milyen gyorsan épül fel a betegségből (ideális esetben ez 7-8 nap), és hogy ne legyenek szövődmények.

2. Nem figyelsz oda arra, hogyan áll rajta a biztonsági öv.

A szülőket pénzbírsággal büntethetik, ha nincs megfelelő gyerekülés az autóban. De arra csak nagyon kevesen figyelnek oda, hogy a biztonsági öv is megfelelően álljon. Pedig kiderült, hogy ez legalább ugyanannyira fontos, mint a gyerekülés.

Ha 5 pontos biztonsági öv van, a csatnak a gyerek mellkasánál kell lennie, nem pedig a hasánál, mint ahogy az a bal oldali képen látható.

Ha a gyerek már használhat hagyományos biztonsági övet, az övnek a vállánál kell lennie, nem a nyakánál, mint a jobb oldali fotón, és nem is a hónaljánál.

3. Mindenáron levágod a baba körmeit.

A benőtt körmök problémája, amely sok felnőttet érint, gyermekkorból eredhet. Ezért olyan fontos, hogy a baba kézkörmét vágáskor kissé lekerekítsük, a lábujjakon egyenesen vágjuk. Ezenkívül kerülni kell a köröm túlzott visszavágását – ez a jövőben a benőtt körmök okozója lehet.

4. Álló helyzetben van a hordozóban.

A különféle hordozók és kenguruk nagy segítséget jelentenek a szülőnek, hiszen így mindkét kezük szabad. De azzal nincs mindenki tisztában, hogy amennyiben a baba álló helyzetben van benne, káros lehet számára. Ne legyen ilyen a testhelyzete, hiszen így nyomás nehezedik a fenekére és csípőízületeire. A nyomásnak egyenlően kell eloszlania a gerincen, a nyaknak pedig stabilan kell lennie. Az aszimmetrikus póz és a gerinc görbületének kiegyenesítése nem megfelelő. Következménye a porckorongok ellapulása, kismedencei problémák és egyéb komoly betegségek lehetnek.

5. Hosszú időn át az autós gyerekülésben hagyod a babát.

Ez veszélyes lehet. A gyermekorvosok szerint a baba nyakizmai még nem elég erősek. Ezért ha túlzottan megdönti a fejét, az fulladáshoz vezethet. Ez nem azt jelenti, hogy autós gyerekülést egyáltalán nem szabad használni, hiszen az autóban nélkülözhetetlen. De ha több mint 2 órán át hagyod benne a babát, az már kockázatos. Amint kiszálltok az autóból, inkább tedd a kiságyba.

6. A cumiban csak a rosszat látod.

Túlzás azt állítani, hogy a cumi teljes mértékben káros dolog. Kielégíti a baba szopóreflexét, csökkenti az esélyét annak, hogy a gyerek valami piszkos vagy fulladást okozó tárgyat vesz a szájába. Ugyanakkor az, hogy a cuminak milyen hatása lesz később a gyerek fogaira és beszédére, még nem tisztázott kérdés. A kutatások szerint nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy káros lenne. Azonban közvetlen összefüggés van a túl sokáig tartó – 5 éves kor feletti – cumizás és a rossz harapás vagy nem megfelelő artikuláció között. Továbbá, ez az egyik fő oka a középfülgyulladásnak. A gyermekorvosok azt javasolják, hogy 6 óránál tovább ne legyen a cumi a szájában. A legtöbb lurkó magától abbahagyja a cumizást 2-4 éves kora között. De mindig tartsd tisztán, és az életkorának megfelelő méretűt válassz.

7. Azt hiszed, a babának csak egy kutacsa van.

Az újdonsült szülők általában nagyon aggódnak a kutacs miatt. Sokan azt hiszik, ha hozzáérnek, attól a baba agykárosodást szenved.

A kutacs az a hely a baba fején, ahol a koponya több csontja csatlakozik egymáshoz, és vastag szövet található rajta. Köszönhetően annak, hogy a koponyacsontok képesek a mozgásra, a fej alakja változni tud, miközben a baba áthalad a szűk szülőcsatornán.

A legtöbb szülő csak egy kutacsról tud. Valójában azonban 6 is van belőle. A 4 legkisebb még a születés előtt vagy az azt követő 3 napon belül bezáródik. Mikor a baba megszületik, még van 2 ilyen “nyitott”, puha pont a fején elöl és hátul. A szülőknek pedig mindkettőre vigyázniuk kell. Azonban azt fontos tudni, hogy a fésülés, a törölgetés vagy a puszi nem árthat a gyereknek.

8. Erőlteted az evést.

Ha egy gyerek éhes, fog enni. Az étvágytalanságnak számos oka lehet, például gyomorhurut, gyomorrontás, a mandulák gyulladása vagy megnagyobbodása. De lehet, hogy azért utasítja vissza az ételt, mert nagyon izgatott valami miatt. Ha gyomorrontás áll a háttérben, annak tünetei a hányinger, a hányás, a hasfájás és a nehéz légzés. A legegyszerűbben megszüntetni koplalással lehet.

9. Nem engeded állatok közelébe, mert félted a baktériumoktól.

Ha a szülők szeretnék erősíteni a gyermek immunrendszerét, a legjobb, ha beszereznek egy kutyát. Ez a kis négylábú barát majd bekoszolja a házat, a gyerek érintkezni fog vele, a szervezete pedig immunitást alakít ki.

10. Jóddal kezelsz minden sebet.

A jódot gyakran használják a kisgyerekes családokban. Ám a szülőknek elővigyázatosnak kell lenniük vele. Csak a sebek szélére szabad tenni belőle. A bőrt ott, ahol jóddal lett kezelve, nem szabad rögtön bekötni, leragasztani. Sokakat szállítottak már kórházba azért, mert a jód ilyen esetben égési sérülést okozott náluk. Jobb, ha enyhén jódos antiszeptikus szereket használsz inkább. A fület a lyukasztásnál pedig sose kezeld jóddal, mert reakcióba léphet a fémmel.

11. Azt hiszed, a fogselyem csak a felnőtteknek való.

Az orvosok a fogselyem használatát már attól kezdve javasolják, hogy a gyerek nyitva tudja tartani egy darabig a száját. Minél hamarabb szokja meg a rendszeres használatát, annál egészségesebbek lesznek a fogai. A fogselyem nemcsak a fogak közét, de az ínyhez közeli részeket is tisztítja.

12. Úgy emeled a magasba, hogy a karját fogod vagy a hónaljánál tartod.

Sem a kezénél, sem a karjánál vagy a hónaljánál fogva nem szabad felemelni a gyereket. A szalagjaik még nagyon gyengék, és ficam lehet a következménye, csökkenhet az ízületek mozgékonysága.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét