Megható történet egy életmentő csók mögött

0

“Az élet csókja” nem csupán egy fotó, hanem egy érzelmileg megindító emlékeztető az élet törékenységéről és az emberi kapcsolat fontosságáról. Rocco Morabito készítette a Pulitzer-díjas képet 1967-ben, ami azóta is hullámokat kavar. Több mint 50 év telt el, de még mindig érzékletesen tükrözi az ember határtalan erejét, ami veszély esetén nyilvánul meg.

Az élet csókja, 1967, színes változat.

A két munkás, J.D. Thompson és Randall G. Champion rutinellenőrzést végeztek egy texasi elektromos vezetéken, amikor Champion véletlenül hozzáért az egyik alacsony feszültségű vezetékhez az oszlop tetején. Szerencsére biztonsági kötél volt rajta, így leesni nem tudott, de az áramütés hatására leállt a légzése.

Thompson azonban gyorsan cselekedett, és mesterségesen lélegeztette kollégáját. Bár szívmasszázst nem tudott alkalmazni odafent, folyamatosan fújta a levegőt Champion szájába, amíg el nem kezdte érezni újra a pulzusát. Másodpercekkel a fotó készülte után Thompson azt kiáltotta: “Lélegzik!”, majd kioldozta őt a biztonsági kötélből, és levitte a földre, ahol egy másik kollégájuk megkezdte a szívmasszázst.

Az élet csókja, 1967, eredeti, fekete-fehér változat.

A gyors cselekvésnek és a hősies erőfeszítéseknek köszönhetően Champion már valamivel jobban volt, mire a mentők kiérkeztek. Végül teljesen felépült, és még 35 éven át élt.

Thompsont hősnek kiáltották ki, ám ő nem tartja magát annak: “Ha másvalaki lett volna ott, ha nem én lettem volna az első, aki segíteni tud, akkor más ugyanezt tette volna. Ez már rengetegszer előfordult a világon, hogy emberek megmentik mások életét” – mondta. “Csak azt nem fotózták le” – tette hozzá.

Rocco Morabito a díjnyertes fotójával 1988-ban.

Rocco Morabito a Jacksonville Journal fotóriportere volt akkoriban. Éppen a vasúti munkások sztrájkjának fotózásáról indult visszafelé, mikor meglátta a villanyoszlopról lógó munkást. Autórádióján keresztül szólt be az újsághoz, hogy értesítsék a mentőket, majd újra beszólt, és azt mondta: “Lett egy elég jó fotóm.”

A Journalba még aznap sikerült betenni a fotót, Bob Pate főszerkesztő pedig emlékezetes címet adott neki: Az élet csókja. Rocco fotója világszerte megjelent az újságokban, és 1968-ban Pulitzer-díjat is kapott érte. Ez az újságírás legnevesebb díja. A fotó pedig több mint 50 éve is ugyanolyan értéket képvisel.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét