Egy fodrász megosztotta, hogy melyek azok a közkedvelt hajápolási szokások, amelyek valójában károsítják a hajat

0

Vera már 6 éve dolgozik a szépségiparban. Nemcsak hajat vág, de tanácsokat is ad azzal kapcsolatban, hogyan lehet megőrizni a haj egészségét és szépségét. Blogján (The Hairdresser’s Diary) szakmai titkokat oszt meg az érdeklődőkkel.

Téged is ráébreszt arra, hogy itt az ideje átgondolni a hajápolási szokásaidat, hiszen valószínű, hogy sok mindent rosszul csináltál eddig.

1. Milyen gyakran mossunk hajat?

Én mindennap megmosom a hajamat. Mindegy, hogy milyen sampont használok, egyik sem tartja frissen tovább, és már a mosás utáni második napon kénytelen vagyok copfba kötni vagy száraz sampont használni.

Sokan azt hiszik, ha naponta mosnak hajat, akkor hamarabb kezd zsírosodni. Valójában azonban a fejbőr és a haj sokkal jobban szenved a piszoktól, mint a gyakori mosástól. A piszok, a por és a fejbőrön lévő faggyú lerakódás elzárja a pórusokat, így a hajgyökerek kevesebb tápanyaghoz jutnak.

Zsíros hajra havonta egyszer használhatsz mélytisztító sampont. Ilyenkor a férfiaknak készült samponok is tudnak segíteni.

2. Miért hullik jobban a hajunk tavasszal és ősszel?

Ezt a dolog tegyük tisztába! A hajvágás nem segít a hajhullás ellen. (Sok olyan vendégem van, aki azért akarta levágatni a haját, mert azt hitte, a gravitáció miatt hullik ki.) A szezonális hajhullás természetes dolog. A feladatunk az, hogy ne rontsuk a helyzetet, és a megfelelő kezelésekkel próbáljuk minimalizálni a kihullott haj mennyiségét.

  • A vitaminhiányt az étrendeden keresztül szüntesd meg.
  • Ne használj melegítő hatású hajpakolást (főleg ne olyat, amiben mustár és paprika van). Ezzel csak irritálod a fejbőrt, és még több hajad hullik ki.
  • Erősítsd a hajgyökeret speciális tonikok, olajok segítségével, amelyek hatékonyak hajhullás ellen. A hajhullás elleni sampon nem fog segíteni, mert nem tud beszívódni a bőrbe, és nem éri el a hajgyökereket.
  • Masszírozd a fejbőrt és a hajas részt a nyakadon. Ezzel fokozhatod a vérkeringést, és serkentheted az új hajszálak növekedését.
  • Kérd hajgyógyász segítségét.

3. Miért gubancolódik a haj?

A nem megfelelő ápolás és a rossz szokások is okozhatják. Például én gyakran csavargatom a hajamat az ujjaimmal, aminek gubancolódás és hajtöredezés lesz a vége.

De a gubancok leggyakoribb oka, hogy a haj száraz. Mikor a haj külső rétege kiszárad, a pikkelyek kinyílnak, és gubancot fognak létrehozni. Hogy ezt megelőzd, használj gyakrabban hidratáló pakolásokat és olyan spray-ket, amelyeket közvetlenül mosás után kell felvinni a hajra, de napközben is használhatod őket a hidratáláshoz.

A vékony szálú haj hajlamosabb a gubancolódásra. Akinek ilyen a haja, annak figyelmesebben kell megválasztania, hogy milyen sampont használ, magát a hajmosást és a szárítást is óvatosabban kell csinálnia. A legideálisabb az a sampon, ami a következő összetevőket tartalmazza: nátrium-kokoil-izetionát, nátrium-lauril-metil-izetionát, kokamidopropil-betain, lauril-glükozid és decil-glükozid.

4. Tényleg használ a hajbotox?

A hajbotoxot gyakran összetévesztik a keratinos hajkiegyenesítéssel, pedig két teljesen különböző eljárásról van szó. A hajbotox a haj állapotának helyreállítását szolgálja. Elméletben. Merthogy a gyakorlatban ezzel a módszerrel nem lehet helyreállítani a haj egészségét. Csak ideiglenesen képes arra, hogy feltöltse a hajszálakban a sérült részeket, ezzel javítja a kinézetét, és megszünteti a gubancokat.

Ha profi szakember végzi is a kezelést, szinte biztos, hogy a hajbotoxtól károsodni fog a hajad. Egyes fodrászok ugyanazt a hőmérsékletet alkalmazzák természetes haj és gyenge, szőke fürtök esetében is.

A hajbotox 1-2 hónap alatt kiürül a hajból. Ekkor a haj állapota ugyanolyan lesz, mint a kezelés előtt, és az illetőnek újra el kell mennie a fodrászhoz, hogy megcsináltassa a haját. Egy ilyen kezelésnek az ára átlagosan körülbelül 15 ezer forint. Ennyi pénzért pedig már vehetsz magadnak olyan jó minőségű termékeket, amelyek tartósan képesek javítani a hajad állapotán.

5. Hogyan hat a víz keménysége a hajra és a fejbőrre?

Ha a teáskannád belseje vízköves, az azt jelenti, hogy a víz, amit használsz, kemény. Ugyanez a lerakódás a hajadon is megmarad. A kalcium és a magnézium sói felhalmozódnak a hajon, élettelenné, törékennyé téve a hajszálakat. A korpa szintén megjelenhet a száraz fejbőrön.

A kemény víz a festett hajnak is árt. Hamar kioldja a festéket, és még a legszebb szőkéből is néhány mosás után sárgát csinál. A kemény víz miatt sokkal nehezebb a hajat kivilágosítani és hidegebb árnyalatot adni neki.

Megoldás:

  • tégy szűrőt a csapra;
  • a hajmosáshoz előzőleg felforralt vizet használj;
  • használj tápláló és hidratáló balzsamot és hajpakolást.

6. Miért károsítja a hajunkat a sampon, és hogyan cseréljük le kevésbé károsra?

Mikor sampont vesz, sok ember a természetes összetevőket keresi a flakon címkéjén, de azt kevesen tudják, hogy mi az a nátrium-lauril-szulfát, angolul sodium lauryl sulfate (SLS). A szulfátok rendszeres használata irritációt, szárazságot, viszketést, allergiás reakciókat és hajhullást is okozhat. Hatásukra a gyönyörű, göndör fürtök elvékonyodnak, mivel nemcsak a szennyeződést távolítják el a hajakról, de a fejbőr természetes védőrétegét is feloldják.

Gyakran hallom a vendégeimtől, hogy “szulfátos sampont használok, és nem is tudom lecserélni, mert rögtön viszketni kezd a fejbőröm, és korpás lesz a hajam”. Ez azért van, mert a fejbőr hozzászokott ezekhez az agresszív anyagokhoz. Próbáld ki a mélytisztító sampont, használd több alkalommal, és minden rendben lesz.

Ezek az összetevők nem károsítják a hajat:

  • lauril-glükozid (kókusz-glükozid termék);
  • decil-glükozid (kukoricakeményítőből és kókuszolajból készül);
  • nátrium-lauril-szulfát (kókuszolajból készül);
  • szacharóz-laurát és nátrium-lauril-szarkozinát.

7. Mi történik, ha vizes hajjal fekszünk le aludni?

Ezt soha ne tedd. Ha fáradt vagy, akkor is szárítsd meg kicsit a hajad. Különben reggel nem fogod tudni formázni, a hajtöveknél le fog lapulni a hajad. Ha alvás közben szárad meg a hajad, azon már semmi sem segít.

A nedves hajat a baktériumok és a mikroorganizmusok is nagyon kedvelik. Lehet, hogy a fejbőröd viszketni fog, korpás lesz vagy más probléma alakul ki.

Hajmosás után törölközővel itasd fel a vizet a hajadról, de ne dörzsöld és ne csavard be a törölközőbe. Ilyenkor a haj nagyon érzékeny és sérülékeny. A hajszárítást kezdd hideg levegővel, mert ez kevésbé káros. Vannak olyan termékek, melyektől a haj gyorsabban szárad, ezeket is használhatod.

8. Milyen tévhitek terjedtek el a férfiak hajhullásáról?

Szeretnék eloszlatni néhány tévhitet ezzel kapcsolatban. Talán sikerül kicsit növelnem az önbizalmukat.

  • 1. tévhit: A kopaszságot meg lehet szüntetni krémekkel, olajokkal, népi gyógymódokkal. Valójában igen kevés módszer van, ami működik, és ezeket is orvos írja fel. De ezektől sem fog újra kinőni a haj a már kopasz foltokban, csak megállíthatja a további hajhullást.
  • 2. tévhit: A hajbeültetés garantáltan segít. Ez sem ad garanciát arra, hogy a haj örökké ott is marad. Egy idő után újra kihullhat.
  • 3. tévhit: Nem kell hajat vágatnod és a frizuráddal törődnöd. A kopasz férfiak általában 5-7 naponta borotválják a fejüket, de sokan választják a lézeres epilálást. A fejbőrt hidratálni is kell különböző termékekkel.

Most beszéljünk a kopaszság előnyeiről. A kopasz fejtől a férfi nagyobbnak és erősebbnek tűnik. A testépítők ezért borotválják le a hajukat vagy választanak nagyon rövid frizurát. A kopaszság mindig stílusos, és bármilyen öltözet jól áll hozzá.

BÓNUSZ: Így mentettem meg egy vendégem haját, amit egy másik fodrász tönkretett.

A szomszédom sírva hívott fel, és megkért, hogy menjek át hozzá, és hozzam helyre a haját. Fogtam a csodatévő fodrászfelszerelésemet, és máris rohantam hozzá. Kiderült, hogy elment egy szépségszalonba, és kért egy balayage-hoz hasonló festést. Megdöbbentem, mikor megláttam. A haja a töveknél világosabb volt, majd vörös foltos rész következett, a hajvégei pedig sötétek voltak.

Megszüntettem a foltosságot, hogy természetesebb árnyalatot kapjon, és a hajtöveket is befestettem. Még lesz vele munka, de legalább már nem foltos a haja, és kiléphet a házból.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét