9 mondat, amitől mindenki felkapja a vizet

0

Vannak olyan mondatok, melyek ártatlannak tűnnek, de bosszanthatnak, sőt idegesíthetnek másokat. Mégpedig azért, mert az illető az ilyen mondatokkal az érzéseid iránti közömbösségét mutatja ki.

A következő mondatok katasztrófát okozhatnak, ezért semmiképp se mondd őket a szeretteidnek.

1. “Én megmondtam!” / “Én tudtam!”

Valaki hibázik és te kötelességednek érzed ezt az orra alá dörgölni? Muszáj emlékeztetned arra, hogy te bizony előre szóltál, de ő nem hallgatott rád és tessék, ez lett a vége? Emlékeztetni akarod arra, hogy te sokkal okosabb vagy nála, és mindent jobban tudsz, mint ő?

Mindezt ahelyett teszed, hogy éreztetnéd vele, hogy támogatod. Ne csodálkozz, hogy nem fogja értékelni a bölcsességedet, inkább forrni kezd a dühtől.

2. “Jó.”

Ha egy kérésre kifejezéstelen arccal annyit mondasz, hogy “Jó.”, ne lepődj meg, ha az emberek szemében a bizalmatlanságot látod a hála helyett. A “Jó.” jelenthet bármit, kezdve attól, hogy “Rendben, később megcsinálom.”, egészen addig, hogy “Ez engem egyáltalán nem érdekel, jó?”

3. “Ne haragudj, hogy ezt mondom, de…”

Ez a félmondat mindig valamilyen kellemetlen megjegyzéssel folytatódik. Annyira kényelmes, nem? Már előre bocsánatot kérsz, hogy azután egyből a másik arcába vághasd a rút igazságot. Tényleg, miért is sértődik meg…?

4. “Téged ez úgysem érdekelne.” / “Te ezt úgysem értenéd.”

Képzeld, előfordulhat, hogy valami, ami téged érdekel, érdekel mást is. De neked aztán ne tegyenek fel kérdéseket, hiszen ezzel csak a tudatlanságukat mutatják meg a témában. Mert te biztosan jobban tudod, ugye?

5. “Ezt nem mondtad!”

Természetesen lehet olyan, hogy elfelejted, hogy valamit mondtak neked korábban. De ezt miért olyan nehéz beismerni? Ha azt mondod: “Ezt nem mondtad nekem!”, azzal csak a saját lelkiismeretedet próbálod meg tisztára mosni. Nem mellékesen pedig azt is kinyilvánítod, mit gondolsz a másik mentális képességeiről.

6. “Hallak.” / “Aha.”

Valaki lelkesen beszél valamiről, és várja a reakciót. Ehelyett be kell érnie azzal az információval, hogy van füled, és hallod, amit mond. Ennél többet viszont nem reagálsz rá. Következtetés, vélemény, együttérzés – eddig már nem terjednek a gondolataid. Akkor ezt mondd is el a másiknak.

7. “Nyugi!”

Egy közömbös “Nyugi!” gyakran épp az ellenkező hatást váltja ki. Ezzel azt fejezed ki, hogy nem veszed komolyan a másik problémáját, és ahelyett, hogy támogatást vagy megértést mutatnál, csak leszólod az aggódását.

8. “Már megint itt tartunk.”

Az illető talán aggódik valami miatt, ezért újra meg újra próbálja veled megbeszélni, de mindhiába. Ezzel a mondattal azt hozod tudomására, hogy teljesen eleged van a témából és abszolút nem is érdekel.

9. “Miért van szükséged ilyen drága holmikra? Úgy vagy szép, ahogy vagy.”

Tényleg magyarázatot kérsz arra, hogy valaki miért költi a pénzét arra, amire akarja? Vagy arra számítasz, hogy az illető majd megbánja bűnét, hogy dőzsölni akart? És ezen még ő háborodik fel? Érdekes. Biztosan jobban tudod, hogy mire kellene költenie a pénzét, mint ő maga, erre még ő merészel megsértődni, mikor te csak érte aggódsz. Hogyan képes ilyesmire?!

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét