14 ok, amiért jó ötlet finn iskolába íratni a gyermekedet

0

Felmérések szerint a finn iskolások a világ legjobb tanulói között vannak. Kevesebb időt töltenek az iskolában, mint más országokban a gyerekek, és a házi feladattal töltött idő maximum 30 perc naponta.

Lerántjuk a leplet a finn oktatási rendszerről, amit világszerte csodálnak.

14. Minden ingyen van.

Az oktatás Finnországban ingyenes. És a többi dolog is az, beleértve az ebédet, a kirándulásokat és az iskolai holmikat. Ha a tanuló több mint 2 kilométerre lakik az iskolától, egy speciális iskolabusz fogja vinni és hozni. Minden ilyen kiadást maga az állam fedez. Az ország teljes költségvetésének több mint 12,2%-a oktatásra van elkülönítve.

13. Minden tanulóhoz egyénileg közelítenek.

Minden növendék a képességétől függően eltérő nehézségű feladatokat oldhat meg. A különböző mentális és fizikai képességekkel rendelkező gyerekek együtt tanulnak. Ha egy diák nem tud megcsinálni valamit, a tanárok egyedi órát szerveznek neki. Vannak kiegészítő tantárgyak is, például más nyelvek.

Úgy gondolják, hogy a diák ki tudja választani a számára hasznos tevékenységet, ezért ha egy óra nem érdekes a számára, olvashat vagy varrhat.

12. A jegyeket csak a tanulónak mondják el.

Az osztályozási rendszer 10 pontos, de a harmadik osztály előtt nincsenek jegyek. A harmadiktól a hetedik osztályig kizárólag szóbeli értékelések vannak attól kezdve, hogy “Lehetett volna jobb” addig, hogy “Tökéletes”. Csak a diák tudja a jegyeit. Nem szidják meg őket a jegyeikért, csak azért van rájuk szükség, hogy motiválják a gyereket, hogy tökéletesítse a tudását és hogy korrigálják a személyes tanulási tervét.

11. A gyerekek jöhetnek az órákra pizsamában.

Nincs egyenruha a finn iskolákban. Úgy jöhetnek az órákra, ahogy szeretnének. Nincsenek követelmények. Könnyen lehet találni olyan gyereket az órán, aki nem visel cipőt.

10. Az óra folyamán a gyerekek ülhetnek a kanapén vagy feküdhetnek a szőnyegen.

A gyerekeknek nem kell az asztaluknál ülniük. Az óra során kényelembe helyezhetik magukat egy karosszékben vagy a földön. Ha meleg van, az órákat lehet kinn tartani, a gyerekek ülhetnek a füvön vagy a kör alakban elrendezett padokon.

9. Nagyon kevés házi feladat van.

A tanárok Finnországban úgy gondolják, hogy a gyerekek pihenjenek és töltsék az idejüket a családjukkal. A házi feladatok megoldásához nagyon kevés időre van szükség, és nagyon érdekesek lehetnek. Például történelem óra kapcsán lehet, hogy megkérik a gyereket, hogy kérdezze meg a nagymamáját, hogy milyen volt az élet az 50-es években és keressen különbségeket az akkori és a modern világ között.

8. Nincsenek vizsgák.

A tanárok úgy tartják, hogy “Vagy az életre lehet felkészülni vagy a vizsgákra. Mi az elsőt választjuk.” Ezért nincsenek vizsgák Finnországban. A tanárok saját belátásuk szerint állíthatnak össze felmérést. Egyetlen egy kötelező teszt van 16 éves korukban, amikor végeznek a középiskolában.

7. Néhány iskolában minden tantárgyat töröltek.

A finn oktatási rendszer új irányzatai közül az egyik az élményalapú tanulás. Órák helyett 6 hetes szekciók vannak, amikor a tanulók egy témát ismerhetnek meg különböző szempontokból. Például a bevándorlók témáját felfedezik földrajzi (honnét jöttek), történelmi (mi történt előtte) és kulturális (milyen hagyományaik vannak) megközelítésből. A gyerekek maguk vetik fel a kérdéseket, és maguk keresik meg rá a választ is.

6. Ráadásul náluk vannak a leghosszabb szünetek a világon.

Mindegy, hogy milyen érdekes egy óra, a legérdekesebb idő bármelyik gyerek számára a szünet. A gyerekeknek Finnországban 15 perces szüneteik vannak minden tanulással töltött 45 perc után.

5. A tanárok nagyon klasszak.

Egy helyért a Helsinki Egyetem Pedagógiai Karára 20 ember versenyzik. Azoknak a száma, akik tanítani szeretnének, 10-szeresen haladja meg a munkahelyek számát. Egy tanár átlagos havi fizetése 3.500 euró. A tanári pálya köztiszteletben áll Finnországban, a gyerekeket a legjobbak tanítják.

Nincs szigorú tanítási program. Minden tanár maga dönti el, hogy milyen könyvet vagy programot használ. A tanáron kívül minden órán jelen van egy speciális asszisztens, aki figyeli és segíti a gyerekek munkáját.

4. Csak azt tanítják a gyerekeknek, amire szükségük lesz az életben.

Az úszásórákon megtanítják nekik észrevenni azokat a jeleket, amik arra utalnak, hogy valaki fuldoklik. A házvezetésórán megtanítják őket főzni, kötni, varrni. Sok figyelmet fordítanak a természettel való törődésre. Ráadásul a finn iskolások könnyen létre tudnak hozni egy weboldalt vagy portfóliót. A legfőbb dolog, amit megtanítanak nekik, az a tanulás és az alkalmazkodás képessége ebben az állandóan változó világban. Nincs szükség arra, hogy kívülről megtanuljanak dolgokat, mert az internet mindig kéznél van.

3. Minden iskola egyformán jó.

Nem kell válogatni az iskolák között. Mindenki a hozzá legközelebbi iskolába jelentkezik, mert nincsenek elit iskolák. Mindegy, hogy hol él a diák, mindig járhat olyan iskolába, ahol képzett tanárok tanítanak, jó eszközök vannak és jó minőségű az étel.

2. A gyerekek maguk választják ki, hogy mit esznek ebédre.

A finn iskolákban az étel változatos és ingyenes. A menüt az iskola honlapjára teszik fel egy hónappal korábban, hogy a gyerekek megnézhessék és azt “tehessék a kosarukba”, ami csak tetszik nekik. Mindenféle étrend fogásai megtalálhatók a menüben. Vegetáriánus opciók is vannak.

1. Ottalvós bulikat tartanak az iskolákban.

Néha a gyerekek fogják a hálózsákjukat, és az iskolában maradnak a tanárokkal éjszakára. Filmeket néznek, játszanak és a tornateremben alszanak. Másnap pedig kapnak reggelit és jégkrémet. Hogyan lehetne nem szeretni egy ilyen iskolát? Mi sem akarnánk kitenni onnét a lábunkat – még délután vagy este sem.

BÓNUSZ

Speciálisan képzett “olvasó” kutyák vannak a könyvtárakban Finnországban, akik belenevelik az olvasás szeretetét a gyerekekbe. Ezek a kutyák hallgatják, ahogy a gyerekek olvasnak vagy történeteket mesélnek.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét