10 mód, ahogy az időjárás valóban hatással lehet a szervezetedre

0

A borongós idő felturbózza az agyunkat, segít a koncentrálásban és gondolkodásban – állítja a pszichológus. A memóriánk jobban működik a felhős, esős napokon, mint a napsütésben. Talán a napos időben el vagyunk foglalva azzal, hogy jól érezzük magunkat.

Összegyűjtöttük, milyen hatással lehet az időjárás a szervezetedre.

1. Bedagadhatnak a végtagjaid.

Extrém meleg és párás napokon a test azzal küzd, hogy lehűtse magát. Normális esetben a meleg vért a bőr felszíne felé pumpálja, ahol az izzadás által lehűl. De meleg időben az izzadság nem párolog el, ehelyett a folyadék felhalmozódik a végtagokban, amitől megdagadnak.

Amit tehetsz: Hűtsd le magad ventilátorral vagy párátlanítóval. A test néhány nap alatt hozzászokik a meleghez, és a dagadás elmúlik.

2. Nagyobb a szívroham esélye.

Az extrém időjárás megterheli a szívet. A hideg időben a szív keményebben dolgozik, hogy felmelegítse a testet, mivel ilyenkor az erek összeszűkülnek, és kevesebb oxigén jut a szívhez. Ez az eltérés szívrohamhoz vagy stroke-hoz vezethet. A kutatások szerint ugyanez érvényes a szél és a hó esetében.

Amit tehetsz: Ne erőltesd túl magad. Ne végezz túlzott fizikai tevékenységet, és ne melegedj túl.

3. A bőrt is megviseli.

Ahogy az idő lehűl, a levegő páratartalma csökken, ez pedig hatással van a bőrre. Száraz lesz, repedezett, viszketni kezd, és súlyosbíthatja a már meglévő betegségek állapotát, mint az ekcéma vagy a dermatitis. Az erős szél károsíthatja a bőr védőrétegét, akár vérzést is okozhat.

Amit tehetsz: Használj hidratálót és fényvédőt, kerüld a hosszú, forró zuhanyzást, mivel ez eltávolítja a természetes olajokat a bőrről.

4. Gyengülhet a haj és a köröm.

Télen a haj és a körmök ugyanattól a problémától szenvednek, mint a bőr. A vérerek összeszűkülnek, az oxigénellátás csökken. Ennek következtében a haj és a körmök is gyengébbé, szárazzá, törékennyé válnak, hajlamosabbak lesznek a sérülésekre.

Amit tehetsz: Legfeljebb 5-10 percig zuhanyozz meleg (de nem forró) vízzel. Hidratálj, kerüld a szappanokat, és ne ess túlzásba a kézmosással. Használj kevesebb sampont és kondicionálót.

5. Fájhatnak az ízületek.

Igazat mondanak azok, akik azt állítják, a csontjaikban érzik, ha vihar közeleg. A légnyomás csökkenése fájdalmat okozhat az ízületekben, főleg azoknál, akik ízületi gyulladással küzdenek. Az ízületekben lévő folyadék sűrűbbé válik alacsony hőmérséklet hatására, így a csontok merevebbek lesznek. A hideg idő hatására az izmok és az ínak is feszessé válnak, mivel a véráramlás a végtagok helyett a központi szervekbe irányul, hogy melegen tartsa azokat.

Amit tehetsz: Tartsd magad melegen. Ez fokozza a vérkeringést, növeli a fájdalomtűrő képességet, és ellazítja az izmokat. Mozgással is csökkentheted a fájdalmat és a merevséget.

6. Súlyosbodhat az allergia.

Az időjárás hatással van a szezonális allergiára. Szeles napokon könnyezést, esős időben orrfolyást válthat ki. Az időjárás befolyásol olyan természetes folyamatokat, mint a pollenek felszabadulása, ami szintén allergizál. Az immunrendszer minden pollent nem biztonságosnak ítél, és aktiválja a védelmi mechanizmusát, mint a viszketés, orrfolyás, tüsszögés. Valójában ezek egyike sem veszélyes, de kellemetlenek.

Amit tehetsz: Nézz utána, a környezetedben mikor éri el a csúcsát a pollenszezon, és abban az időszakban kevesebbet tartózkodj odakint. Használj párátlanítót és légkondicionálót, hogy megszűrjék a levegőt és kivédjék az allergéneket.

7. D-vitamin-hiány léphet fel.

A legfőbb D-vitamin-forrás a napfény. A hideg évszakokban rövidebbek a nappalok és többet tartózkodunk odabent, így nem kapunk elegendő napfényt. Ennek eredményeként a D-vitamin mennyisége csökken. Ennek tünetei az izomgyengeség, a magas vérnyomás, a fáradásos csonttörés, a fájdalomra való fokozott érzékenység.

Amit tehetsz: Szerezd be a D-vitamint más forrásból. Egyél több tojássárgáját, gombát és zsíros halat, mint a lazac vagy a tonhal. Igyál D-vitaminnal dúsított tejet és narancslevet.

8. Rossz hangulatba kerülhetsz.

Ősszel és télen kevesebbet süt a nap, ilyenkor megmagyarázhatatlan fáradtságot tapasztalhatsz. Az energia csökkenése és a kimerültség a szezonális hangulatzavar tünetei, ami elsősorban a hideg évszakokban jelentkezik a D-vitamin hiánya miatt. Ez hatással van a szerotonin szintre, hiszen kevesebb D-vitaminnal a szervezet kevesebb szerotonint tud előállítani, amitől szomorúnak, lehangoltnak és álmosnak érzed magad.

Amit tehetsz: Keresd a napfényt, és fogyassz D-vitamint tartalmazó ételeket. Próbálj több időt a szabadban tölteni, mozogj, és figyelj a minőségi alvásra.

9. Gyakoribbá válhat a migrén és a fejfájás.

Hideg időben az erek összeszűkülnek, ezáltal gyengül a vérkeringés. Kevesebb vér jut az agyba, ami komoly fejfájást okozhat. Ha eleve szokott migréned lenni, szinte bármilyen időjárásváltozás kiválthatja. Az erős szél, az extrém hideg, a ragyogó napsütés, a száraz idő, a légnyomáscsökkenés a legfőbb kiváltó faktorok.

Amit tehetsz: Ha migréntől szenvedsz, naplóban jegyezd le, milyen jeleket tapasztalsz a migrénes roham előtt. Ha ezt kitapasztalod, könnyebb lesz felkészülni rá.

10. Súlyosbodhat az asztma.

A rossz idő felerősítheti az asztmás tüneteket, mivel a levegőben történő változások könnyen irritálhatják a gyulladt légutakat. A forró, párás levegő nehezebb, így megnehezíti a légzést. A hideg, száraz idő dehidratálja a légutakat, megduzzasztja őket, és korlátozza a légáramlást. A nedves idő ráadásul penész növekedésének is kedvez, az erős szél pedig a pollennel együtt szétfújja őket.

Amit tehetsz: Tartsd kéznél az inhalálót, tartsd melegen a nyakadat és a mellkasodat hideg időben. Hidratálj, gyakran moss kezet és használj légtisztítót.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét