A világon ezernyi diéta létezik, a fogyókúrázók többféle opció közül választhatnak. De nem mindegyik hatékony, sőt, nem is mindegyik egészséges. Diane Kress amerikai táplálkozásszakértő kifejlesztett egy táplálkozási rendszert, és írt egy könyvet The Metabolism Miracle címmel.
Diane Kress számtalan pácienssel dolgozott együtt, és segített nekik harcolni az elhízás ellen, valamint segített nekik megfelelően kezelni a 2-es típusú cukorbetegségüket. A könyvében leírtak saját személyes tapasztalatain, tudományos kutatások eredményein és orvosi tényeken alapulnak. A művet 2010-ben a Daily Mail díjjal is jutalmazta.
Elolvastuk Diane Kress könyvét, és szeretnénk megosztani néhány információt a metabolikus diétáról.
Hogyan működik?
A fogyókúrázók gyakran találják szemben magukat egy tanulmányokban bizonyított jelenséggel, a plató effektussal. Ez azt jelenti, hogy a diéta nem segít nekik hosszú távon a fogyásban.
Amikor diétázunk, a testünk túlélő üzemmódba kapcsol és megpróbál tartalékolni. A fő célja, hogy megakadályozza, hogy éhen haljunk, ezért a zsírtartalékokat pozitívumnak tekinti. Amikor kevesebbet eszünk, a testünk lassabb anyagcserére kapcsol, hogy spóroljon az energiával.
A metabolikus diéta célja, hogy átprogramozza az egyes szerveinket, például a májat és a hasnyálmirigyet. Ezután másként kezdenek működni, kiegyensúlyozzák és normál állapotba hozzák az anyagcserét.
Az anyagcsere 2 típusa
Könyvében Diane Kress 2 típusát különbözteti meg az anyagcserének. A szabályos (A típusú) anyagcsere az, amivel a vékony és sportos emberek rendelkeznek, a lusta (B típusú) anyagcsere pedig az, ami a túlsúlyosakra és az elhízottakra jellemző. A súlyfelesleggel rendelkező emberek szervezete nem tud megfelelően megszabadulni a glükóztól, ennek eredménye, hogy a zsírsejtek fokozottan halmozódnak fel. Ez a metabolikus szindróma tünete.
Hihetnénk, hogy a kevesebb evés fogyást eredményez, de ez nem igaz. Az anyagcserénket az inzulin hormon is nagyban befolyásolja. Ez felelős a vérben a glükózkoncentráció csökkentéséért. A túl sok inzulin hatására több cukrot eszünk. Glikogént is kivon a májból, amitől megnő a glükóz mennyisége a vérben, a zsírsejtek pedig aktív zsírraktározásba kezdenek.
Kialakul az ördögi kör: édességet eszünk, hogy növeljük az inzulin mennyiségét, amitől még inkább vágyni fogunk az édességre. Ha nem eszünk édességeket vagy glükózt, akkor a túl sok fel nem használt inzulin okoz erős éhségérzetet. Így igen nehéz fogyni.
A 3 szakasz
A metabolikus diéta úgy lett kifejlesztve, hogy újraindítsa a gyengén működő anyagcserét a táplálkozás speciális megközelítésével. 3 szakaszból áll, mindegyiknek megvannak a maga szabályai.
Az 1. szakasz a legkeményebb.
Ebben a szakaszban a cél, hogy a hasnyálmirigy leálljon a túlzott mennyiségű inzulin előállításával. Valójában ez egy alacsony szénhidráttartalmú diéta.
Ez a szakasz 8 hétig tart. Mindennap legfeljebb 25 gramm szénhidrátot szabad fogyasztani, amit Kress ajánlása szerint 5 egyenlő részre kell osztani: 5 gramm szénhidrátot kell enni minden étkezés során. A szerző alapvetően ellenzi a hosszú távú alacsony szénhidráttartalmú étrendet, de rövid távon ezzel a módszerrel normalizálni lehet az inzulintermelődést.
Kress szerint fáradtnak, idegesnek vagy éhesnek fogod érezni magad a diéta első 3 napján, de akár gyengeség és szédülés is felléphet. Egy új diétánál ez a hozzászokás természetes folyamata. A 4. napon már sokat fog javulni az állapotod és a hangulatod is.
A 2. szakasz a fogyás szakasza.
Ebben a szakaszban fogyni fogsz, ezért addig kell tartania, amíg le nem adod az összes felesleges kilót. A legfőbb szabály: ne fogyassz többet napi 60 gramm szénhidrátnál, ezt pedig úgy oszd fel, hogy étkezésenként 11-20 gramm szénhidrát jusson. A pihenő állapotban lévő hasnyálmirigy így lassan újra elkezd dolgozni, mégpedig új, hatékonyabb módon.
A 3. szakasz egész életeden át kitart.
A 3. szakasz szabályait életed végig követned kell, de szerencsére nem túl szigorú szabályokról van szó.
Hogy az elért súlyt megtartsd, néhány szabályt tarts be. Először is számold ki, hogy mennyi kalóriára van szükséged a testsúlyod megőrzéséhez. Ehhez vedd figyelembe a nemedet, az életkorodat, hogy mennyit mozogsz és azt a tényt, hogy a tested hajlamos a gyengébb anyagcserére.
Korlátozott mennyiségben fogyaszthatsz szénhidrátot minden étkezésnél, napi 5 alkalommal. Pékárukat nem ehetsz, de édes gyümölcsöket és zéró kalóriás desszerteket igen. A szénhidrátok mennyiségére azonban szigorúan ügyelni kell.
A diéta sajátosságai
- Az 1. szakaszban a gyors és a lassú felszívódású szénhidrátokból is vissza kell venni, mint a tészta, búzadara, kenyér. A diéta nagyrészt fehérjék és zöldségek fogyasztásából áll, valamint az imént említett élelmiszerek szénhidrátcsökkentett változataiból. Az adagokra ügyelni kell. Az 1. szakaszban a diéta alapját a fehérjék (bőr nélküli sovány hús, tengergyümölcsei, alacsony zsírtartalmú sajt és túró, tojás, édesítetlen szójatermékek), zsírok (zsírszegény vaj, tejföl, margarin, majonéz, növényi olaj, olajbogyó, avokádó, magvak, diófélék), zöldségek (articsóka, spárga, zöldbab, brokkoli, kelbimbó, karfiol, zeller, uborka, padlizsán, gomba, paprika, retek, paradicsom), a megengedett szénhidrátok (joghurt, gyümölcslé, turmix) és más olyan élelmiszerek adják, amelyek adagonként nem tartalmaznak 5 gramm szénhidrátnál többet.
- A 2. szakaszban az 1. szakasz összes étele megengedett. Az étrendet bővíteni lehet gabonapehellyel, búzadarával, tésztával, kenyérrel, cukrozatlan gyümölccsel és Diane Kress alacsony szénhidráttartalmú süteményeivel.
- A 3. szakaszban, miután a diéta már befejeződött, még mindig figyelni kell a szénhidrátok mennyiségére. Visszahozhatod az édes gyümölcsöket, ehetsz kis adag desszerteket, de az adagok méretére mindig ügyelj.
Szerinted fontos, hogy speciális diétát tartsunk a fogyás érdekében, vagy elegendő a megfelelő és mértékletes táplálkozás? Oszd meg velünk a véleményed egy hozzászólásban!
Arányos, soha nem lakom jól evés sztem megfelelő. Arányos azt jelenti h mindenből eszem, vegyesen táplálkozom. Fogyni hússal és zöldséggel lehet éhezés nélkül.