Kiderült, hogy a macskád vagy a kutyád megsértődhet, ha házikedvencnek nevezed őt

0

Vannak, akik szerint a állatainkat “házikedvenc” elnevezéssel illetni becsmérlő dolog. Egy tanulmányból pedig kiderült, hogy az állatainkra nagyon is hatással vannak a szavaink. Jennifer White, a PETA egyik képviselője szerint célszerű volna tiszteletteljesebb kifejezéseket használni, mivel a kutyáink és macskáink nemcsak megértenek minket, de érzelmekkel reagálnak is a szavainkra.

Sértő a házikedvenc elnevezés.

Állatjogi aktivisták szerint az angol “pet” kifejezés használata nem javasolt a kisállatainkra nézve. Szerintük sértő és leereszkedő az állatok számára. Ha nem élőlényként tekintünk rájuk, az a velük való bánásmódot és a viselkedésüket is befolyásolhatja.

A házikedvenc elnevezés azt sugallja, hogy az állat csupán tulajdon, mint például egy autó.

A PETA álláspontja szerint a “pet” kifejezés használata élettelen tárgyra utal, mintha az állat eldobható és lecserélhető lenne. Még mindig sokan hiszik azt, hogy az állat egy tárgy vagy egy játék. Például decemberben sokan kapnak kiskutyát, kismacskát, januárban pedig a menhelyek megtelnek ezekkel az állatokkal, akikre már nem tartanak igényt.

A személyiséggel és érzelmekkel rendelkező állatokat élettelen tárgyakká alacsonyítja le.

Mindannyian tisztában vagyunk vele, hogy az állatok éreznek és gondolkodnak, ezért ha “házikedvencnek” nevezzük, lealacsonyítjuk őket érzelmekkel és mentális képességekkel nem rendelkező, szőrös tárgyakká, amiket dédelgetni lehet vagy lehet velük bármit csinálni, amit a gazda csak akar.

A “társ” vagy “az ember segítője” sokkal befogadóbb kifejezések.

A háziállatok, mint a macska vagy a kutya megértik a hangsúlyunkat, olvasnak az érzelmeinkben, és felfogják, hogy miről beszélünk nekik. Ezért jó ötlet az elnevezésüket ennek megfelelően megváltoztatni.

Például ha az állatunkat “társnak” nevezzük, és az “az” helyett az “ő” névmást használjuk rájuk, azzal ez emberrel egy szintre helyezhetjük őket. Ez fokozza az állat jelentőségét az életünkben, és a jövőben hozzájárulhat a helytelen tenyésztés és az állatelhagyás megelőzéséhez. Hasznos a gyerekek nevelése szempontjából is, hiszen így az állatot egy lélekkel, gondolatokkal és érzelmekkel rendelkező élőlénynek fogják majd tekinteni, akárcsak az embereket.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét