Egy emeletes házban, ahol a tető lapos, az ablakok a napos oldalra néznek, és magas fák sem takarják el a napfényt, ott a lakás hamar felforrósodhat egy meleg nyári napon. Ilyenkor nappal és éjjel is nehéz elviselni a hőséget, az ember sem koncentrálni, sem aludni nem tud a melegtől.
Akinek nincs légkondija és nem is tervezi, hogy beszerez egyet, más módszereket kell találnia, hogy elviselhetővé tegye a hőséget. Ehhez adunk most néhány tippet.
Hogy éjjel hűvös legyen a szobában, nappal is hűvöset kell tartani.
- Hogy a szoba hűvös maradjon, megfelelően ki kell szellőztetni. Amikor a kinti hőmérséklet 24 fok fölé emelkedik, zárd be az ablakokat, és akkor nyisd ki újra, amikor újra 24 fok alá csökken. Általában reggel 4-7 óra között a legalacsonyabb a hőmérséklet, ekkor nyisd ki az ablakot, 7 körül csukd be és este 8-ig maradjon is így.
- Hogy a nap ne tudja felmelegíteni a lakást, fontos a megfelelő függöny is. A szintetikus anyagokkal nem sokra mész, ezek könnyen átmelegszenek és ki is fakulnak. A vászonból készült függönyök a legjobbak.
- Ha nem szeretnéd, hogy a hőség megrekedjen a lakásban, szedd össze a szőnyegeket, párnákat, azokat a dolgokat, amik sok port gyűjtenek magukba. Ha megszabadulsz tőlük, a levegő tisztább és hűvösebb is lesz.
- Amikor szellőzteted a szobát, vizezz be egy törölközőt és lógasd az ablak elé. Ettől gyorsabban lehűl a szoba. De éjszakára ne hagyd ott, mert nagyon párás lesz tőle a helyiség.
Használj mennyezeti ventilátort.
Olcsók, a plafonra lehet őket rögzíteni, és elég jól lehűtik a szobát. Sok ventilátor 2-féle üzemmódban tud működni, kapcsold a nyárira.
- Ellenőrizd a lapátjait, ezeknek az óramutató járásával ellentétesen kell forogniuk, hogy felfelé húzzák a levegőt.
Készíts légkondicionálót házilag.
Egy hagyományos ventilátor csak mozgatja a levegőt, de nem hűti azt. Sőt, a motorja csak tovább emeli a szoba hőmérsékletét. De bármilyen ventilátorból készíthetsz légkondicionálót:
- Fagyassz le néhány palack vizet, majd tedd őket a ventilátor elé. Így már a lehűtött levegőt fogja körbefújni a szobában. A palackokat 4-5 óránként érdemes cserélni.
Hűtsd le az ágyat.
- A szaténból vagy szintetikus anyagból készült ágynemű könnyen átmelegszik. Jobb, ha selyemre vagy pamutra cseréled. A pamut magába szívja az izzadságot, és hűti a bőrt.
- A pizsamád is pamutból legyen, mert alatta a bőr jobban tud lélegezni. Vagy aludj ruha nélkül, ez még jobb módszer.
- Az ágyadat lehűtheted úgy is, hogy a takarókat és a párnákat beteszed a hűtőbe, és közvetlenül lefekvés előtt ágyazol meg velük.
- A memóriahabos matracok nagyon jól tartják a hőt. Ez hasznos tulajdonság télen, de nyáron nem. Ha neked is ilyen matracod van, tégy rá egy pamut fedőmatracot, amit szintén betehetsz a hűtőbe lefekvés előtt.
Abban az esetben, ha van légkondid.
Nem ritka, hogy akinek van otthon légkondija, az a hőséget ugyan megússza, de gyakran megfázik. Ha be van kapcsolva, túl hideg lesz, ha nincs, akkor pedig túl meleg lesz a lakásban. A középutat nem egyszerű megtalálni.
Tudósok szerint a legjobban 18 fok körüli hőmérsékletben tudunk aludni. Próbáld meg beállítani ezt. Sok légkondicionálónak van hőmérsékletet tartó vagy éjszakai üzemmódja. Ilyenkor a készülék kikapcsol, és adott szinten tartja a hőmérsékletet.
Ha a te légkondicionálódnak nincs ilyen funkciója, csukd be az ablakokat, és kapcsold be a készüléket 2-3 órára a leghidegebb fokozaton, majd kapcsold ki.