Az asztali etikett 14 szabálya, amiről a legtöbben nem is hallottak

0

A legfőbb asztali illemszabályokat biztosan te is ismered, és valószínűleg meglepődsz, ha valaki olyannal találkozol, aki ezeket nem tartja be. Vannak olyan, kevésbé ismert szabályok is, amiket szintén érdemes követni az asztalnál. Például sokan nem tudják, mely ételeket lehet kézzel enni és melyekhez illik evőeszközt használni.

Segítünk, hogy étkezés közben többé sose érezhesd magad illetlennek.

1. Miso leves

Általában egy kicsi, mély tálban szolgálják fel. Foghatod a tenyeredbe és kis kortyokkal ihatod is ezt a levest. Az evőpálcikával meg tudod fogni a tofut és az egyéb szilárd összetevőket. Miután megittad a folyadékot, megeheted a tofut és a szilárd levesbetétet az evőpálcikával, de akár kanállal is.

2. Bacon

A ropogós bacon darabokra törhet, ha késsel próbálod meg elvágni, ezért eheted a kezeddel is. A puha bacon zsíros, ezért, ha nem szeretnéd, hogy az egész kezed zsírban tocsogjon, használd inkább a kést és a villát.

3. Zöld és fekete olajbogyó

Ha előételként olajbogyót szolgálnak fel, eheted a kezeddel is. Ha viszont egy étel alkotóeleme (pl. egy salátában van elkeverve), akkor villával edd. A martiniben lévő olajbogyót megeheted, miután az italt már megittad, egyszerűen csak gördítsd a szádba.

4. Hal steak

Általában lazacból vagy pisztrángból készül. Speciális evőeszköz van hozzá, egy háromágú villa és egy spatulaszerű kés. A halhús nagyon puha, ezért késsel könnyen feldarabolhatod, a villával pedig a szádba teheted. A késsel a hal bőrét is eltávolíthatod és félreteheted a szálkákat.

5. Egész hal

Középen vágd ketté a halat a fejétől a farka felé haladva, de a gerincet ne érintsd. A felső részét a villád segítségével emeld fel, mintha egy könyvet nyitnál ki. A darabokat a tányérodon lévő üres helyekre tedd. A villával távolítsd el a hal gerincét és tedd a szálkának való tányérra. A halra citromlevet is facsarhatsz, majd ugyanazzal a késsel és villával fogyaszd el, amivel felvágtad.

6. Csontos hús

Ha hivatalos ebéden vagy vacsorán veszel részt, akkor a csontos húst is evőeszközzel kell enned. Ha baráti vagy családi körben vagy, akkor használhatod a kezeidet hozzá.

7. Garnélarák

  • Ha a rák nincs megtisztítva, fogd meg a kezeiddel és úgy tedd a szádhoz. A maradékot tedd félre.
  • Ha előételként nyárson szolgálják fel a garnélát, mártsd bele a szószba és a nyársról harapd le. Ha a rák túl nagy és nem férne be a szádba, kis falatokban fogyaszd el. De azt a rákot, amibe már egyszer beleharaptál, nem márthatod újra a szószba.
  • A rákkoktélt mély tálban vagy magas pohárban szolgálják fel. A túl nagy rákokat vágd darabokra. Ha kést nem tudsz ehhez használni, akkor fogd meg a villáddal és harapj belőle falatokat. Azt a rákot, amibe már beleharaptál, csak abba a szószba márthatod bele, ami külön neked van kitálalva.
  • A megtisztított, olajban sült, tányéron felszolgált rákot késsel és villával fogyaszd.

8. Pizza

Ha buliban vagy, a tányérról elveheted a pizzaszeletet és kézzel megeheted. Ugyanez a szabály érvényes bármilyen nem hivatalos étkezésnél. De egy üzleti ebéden vagy étteremben késsel-villával kell enni a pizzát is.

9. Taco

  • A ropogós tacot megfoghatod a kezeddel is. Ha te állítod össze a tölteléket, kezdd a salátával, mert így a taco nem fog olyan gyorsan átázni. Ezután folytasd a rizzsel, a sajttal és a zöldségekkel. Ne tegyél bele túl sokat és tartsd egy tiszta tányér fölött. Ha valami kipottyan belőle, gyorsan felveheted.
  • Ha a taco puha, be kell csomagolni. A tetejére tehetsz szószt, edd késsel-villával.

10. Sütőben sült burgonya

Ezt az ételt villával kell enni. A burgonyát tarthatod a kezeddel, de a másik kezedben fogj villát és azzal szedd le a héját. Ezután a burgonyát az ujjaiddal törd kis darabokra, a villával pedig keverd össze a burgonya darabokat a többi összetevővel.

11. Zöldborsó

Késsel és villával kell enni. A késsel összegyűjtöd a borsószemeket és rásegíted őket a villára. A másik lehetőség, hogy felszúrod a borsót a villára, de sose kezdd el összenyomkodni vele a borsószemeket.

12. Avokádó

A félbevágott avokádót kiskanállal edd. Ha a salátában avokádó darabok vannak, akkor villával edd. A guacamolét, mint bármilyen más pástétomot, kenyérre kell kenni.

13. Sajt

A lágy sajtokat (mint a camembert vagy a brie) a kérgükkel együtt esszük. A kemény cheddar esetében a kérget egy késsel vágd le, közben villával fogd a sajtot.

  • Étteremben a sajttálat desszertként szolgálják fel, általában gyümölcsöt, dióféléket és krékert is tálalnak mellé. A lágy sajtokat darabokra vágva teszik tányérra, ezeket rá lehet kenni a kenyérre vagy a krékerre. Az így elkészült kis szendvicset eheted a kezeiddel.
  • A kemény sajtokat felvághatod apróbb darabokra és ráteheted a tányérodra. Ha formális étkezésen veszel részt, villával edd a sajtot. De ha szendvicset készítesz belőle, eheted a kezeddel.

14. Desszertek

  • Az Ekler fánkot mindig késsel-villával edd. Nagyon óvatosan vágd fel, nehogy az egész töltelék kifolyjon belőle.
  • A fánkot és a péksüteményeket a kezeddel törd el és falatonként edd meg.
  • A teasüteményeket vágd félbe és a kezeddel edd. Ha a cukormáz miatt túl ragacsosak, használj evőeszközt.

Az asztali etikett nem csak arról szól, hogyan használd helyesen az evőeszközöket. A viselkedésedre is ügyelned kell: a telefonodat ne hagyd az asztalon; mielőtt iszol a poharadból, a szalvétával töröld meg a szád, hogy a pohár széle tiszta maradjon; mikor felállsz az asztaltól, kérj elnézést.

Udvarias asztaltársaságban sokkal élvezetesebb eltölteni az időt. Anton Csehov mondta egyszer: “A jó neveltetés nem azt jelenti, hogy nem fogod kilöttyinteni a szószt az asztalterítőre, hanem azt, hogy nem veszed észre, ha valaki más elköveti.” Ez tökéletesen igaz az asztali etikettre.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét