9 pszichológiai trükk, hogy többé ne manipulálhassanak

0

“Igen, azt hiszem, megint a semmin húztam fel magam. Sajnálom, hogy olyan mérges lettem, hiszen csak 40 percet késtél. Az én hibám volt, elfelejtettelek emlékeztetni rá. És a szatyrok nem is voltak annyira nehezek.” Ismerősen hangzanak ezek a mondatok? Remélhetőleg nem. Mert pont így néz ki a manipuláció: fenyegetés, bűntudat, hízelgés, zsarolás.

A következő trükkök segítenek, hogy mit tegyél akkor, ha olyan ember manipulál, akinek a hatására megkérdőjelezed a saját döntéseidet, és aki megpróbál a saját oldalára állítani.

1. Szüntesd meg az okot.

A manipulatív ember gyakran speciális helyzeteket fordít a saját javára. Tesz érted valamit, például segít munkát találni, kedveskedik egy apró ajándékkal, majd olyasvalamit kér tőled, amit nem akarsz megtenni, de nem utasíthatod vissza.

Ne adj okot a manipulatív embernek, hiszen csak ezt tudja felhasználni ellened. Add vissza az ajándékot, és oldd meg a problémáidat nélküle. Örülj, hogy nem tartozol semmivel senkinek.

2. Összpontosítsd a figyelmed a manipulátorra.

Amire egy manipulátor a legkevésbé számít, az a gyors bosszú az áldozat részéről.

Tégy fel neki egyszerű kérdéseket, hogy kizökkentsd:

  • “Tényleg érdekel a véleményem? Mert úgy érzem, hogy csak úgy megkérdezted.”
  • “Támogatni fogod a döntésemet akkor is, ha az különbözik a te véleményedtől?”
  • “Tényleg azt várod tőlem, hogy ezt megcsináljam? Tudod, hogy nekem ez nem érdekem.”

Van olyan kollégád, aki szereti másokkal elvégeztetni a saját munkáját? Kérdezd meg tőle, hogy következő alkalommal ő is elvégezné-e a te munkádat. Ezekkel a kérdésekkel a tudtára hozhatod, hogy mennyire abszurd, amiket kér. Ezután valószínűleg már nem téged fog megtalálni a kéréseivel.

3. Használd a nevét, mikor beszélsz hozzá.

Ez az ő számára kellemes, neked pedig hasznos. Nem új keletű gondolat: 1936-ban Dale Carnegie írt arról a könyvében, hogy mennyire fontos, hogy kimondjuk az emberek nevét.

Ha így teszel, azzal fokozhatod a megértést. A legjobb hatást pedig akkor érheted el, ha a nevének azt a formáját használod, amit ő maga a legjobban kedvel.

Az, akit a nevén szólítanak, általában jóval barátságosabb lesz. Használd ezt a módszert a manipulátornál, és jó esélyed van rá, hogy többé nem próbál majd kihasználni.

4. Nézz a szemébe.

Akárcsak az előző helyzetekben, ebben az esetben is az a cél, hogy a manipulátor kizökkenjen. Az első lépés, hogy mondj nemet arra, amit nem akarsz megcsinálni. Ez persze egy elszánt manipulátort még nem fog megállítani. De más lesz a helyzet, ha egyenesen a szemébe nézel, és úgy mondasz nemet.

A manipulatív ember általában zavarba ejtően bámul, ezért a saját fegyverét fordíthatod ellene azzal, hogy a szemébe nézel, és kellemetlenné teszed számára, hogy újra megkérjen valamire.

5. Ne hagyd, hogy általánosítson.

A manipulatív ember módszere, hogy kiragad egy adott szituációt, és azt használja példaként a te szokásos viselkedésedre, hogy elszégyelld magad.

Például a feleség mérges, mert a férj elfelejtette levinni a szemetet. Azt mondja neki, hogy rendszeresen kikerüli a házimunkát, pedig ez volt az első alkalom.

Ne hagyd, hogy bárki is így általánosítson veled kapcsolatban. Kérd meg, hogy mondjon több példát is az adott szituációra.

  • “Talán igazad van. Mondj nekem pár példát arra, hogy korábban mikor fordult ez elő.”

6. Addig ismételd, míg meg nem érti.

A lejárt lemez nagyon unalmas. A manipulatív ember gyűlöli újra meg újra hallani ugyanazt a mondatot, főleg, ha az valami olyasmi, amit egyáltalán nem is akar hallani.

Ha úgy érzed, hogy valaki folyamatosan nyomást gyakorol rád, és bele akar kényszeríteni valamibe, ami számára előnnyel jár, fogalmazz meg egy mondatot, és azt ismételgesd neki ugyanabban a hangnemben.

Érzelmektől mentes hangon addig tedd ezt, míg végre tényleg meg is hallja, amit mondasz.

Ez a mondat lehet az, hogy: “Nem teszem meg.”, “Nem kedvemre való ez a beszélgetés.” vagy “Ne beszéljünk többet erről.” A legfontosabb, hogy a hangod tónusa közben ne változzon, és semmilyen érzelmet ne mutass. Ettől úgy fog tűnni, hogy teljesen közömbös vagy. Egy példa:

– Azt hittem, megértettél.
– Hajlandó vagyok újra meghallgatni.
– Miért mondjam el, ha úgysem figyelsz rám?
– Hajlandó vagyok újra meghallgatni.
– Még a legegyszerűbb dolgot sem érted. Lehet, hogy nem is akarod megérteni.
– Hajlandó vagyok újra meghallgatni.

7. Tereld el a figyelmed, és lazíts.

Könnyedén, humorral is kezelheted az ilyen helyzeteket. Képzeld el, hogy egy hatalmas, vastag falú akvárium van közted és a manipulátor között. A falain a hangok nem hatolnak át. Csak azt látod, hogy az illetőnek mozog a szája, de fogalmad sincs, miről beszél.

8. Tarts tőle távolságot.

A manipulatív ember szeret betörni a másik személyes terébe. Túl közel megy hozzád, megérinti a kezedet, megfogja a válladat. Hogy ennek elejét vedd, állj távolabb. Így meglesz köztetek a kellő távolság, és nem fog tudni érintésekkel manipulálni.

Sokan nem tudnak nemet mondani a személyes beszélgetések alkalmával. Ha te is közéjük tartozol, kérd meg az illetőt, hogy inkább írjon üzenetet vagy keressen emailben. Ha munkáról van szó, ez teljesen természetes eljárás, és nagyon jól jön neked.

9. Nézz magadba.

A manipulatív ember bűntudatot akar kelteni az áldozatában. Például vannak szülők, akik ha egy kicsit is rosszul érzik magukat, rögtön elkezdenek panaszkodni, hogy a gyerekük azonnal ugorjon és foglalkozzon velük, félredobva a saját családját, a munkáját és minden mást.

Bűntudatod van? Kezdesz egyetérteni azzal, hogy tényleg hálátlan és önző vagy? Akkor tedd fel magadnak a következő kérdéseket:

  • “Tényleg önző vagyok? Régen nagyon sok mindent megtettem. Hetente 3-szor is meglátogattam. Kitakarítottam a lakását, megvettem a gyógyszereit, pénzt is adtam neki.”
  • “Tényleg annyira rossz vagyok? Vannak dolgok, amik éppen ennek az ellenkezőjét bizonyítják.”
A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét