9 dolog, amit a rossz szájíz próbál üzenni neked

0

A rossz szájíz lehet teljesen ártalmatlan dolog, de utalhat komoly problémára is. Akár keserű, savanyú, fémes vagy édes ízt érzel, többféle ok állhat a hátterében. Érdemes végiggondolnod, mit ettél az elmúlt napokban, hogyan érezted magad, de lehet, hogy a családod kórtörténetének áttekintésére is szükség lesz.

1. Lehet, hogy gombás fertőzésed van.

Szájpenésznek is nevezik a szájban megjelenő fehér foltokat, melyek a torok és a nyelv környékén láthatók. Ezt a fertőzést a candida albicans okozza, ami természetes módon van jelen a szájban, de mennyiségét az immunrendszer kontrollálja. Ha az immunrendszer legyengül, a candida elszaporodik. A fehér foltokon kívül a fertőzés másik tünete a fura szájíz.

2. Lehet, hogy terhes vagy.

A fáradtságon és a hányingeren kívül a várandós nők közül nagyon sokan tapasztalnak fémes szájízt. Ennek a szervezetben végbemenő hormonális változás az oka. A hormonok befolyásolják az ízlelést és a szaglást is, ezért van, hogy megutálhatod a kedvenc parfümödet vagy éppen a kelbimbó után kezdesz sóvárogni. Aggodalomra nincs ok, ezen tünetek nagy része a harmadik trimeszterben megszűnik.

3. Lehet, hogy több cinkre van szükséged.

Ha az étrended kevés cinket tartalmaz, kellemetlen szájízt érezhetsz. A tudósok még kutatják, hogy ennek mi az oka. Az egyik feltételezés szerint a cink megnöveli a gusztin nevű fehérje szintjét, ami az ízlelőbimbók működését szabályozza.

4. Okozhatja influenza vagy megfázás.

Ha keserű szájízt érzel, az lehet a megfázás vagy az influenza miatt is. Aggódnod nem kell, ez teljesen természetes. Ezek a gyakori fertőzések arra késztetik az immunrendszert, hogy fehérjék termelésével védekezzen ellenük. Ez a folyamat pedig kesernyés ízt hagy a szájban. Ha a fertőzés az orrban vagy a torokban alakult ki, akkor fura ízt is érezhetünk a megfázást okozó baktérium miatt.

5. Lehet, hogy cukorbetegség okozza.

Ha a szervezet csak nehezen tudja szabályozni a vércukorszintet, akkor különös, édes íz keletkezik a szájban. A cukorbetegségnek ez is az egyik tünete. A betegség gyakran lecsökkenti a cink szintjét a szervezetben, ezért is jelentkezik a kellemetlen szájíz.

6. Lehet, hogy a fenyőmag miatt van, amit néhány napja ettél.

A tudósok még mindig próbálnak rájönni arra, hogy mi okozza a “fenyőmag szindrómát”. Sokan ugyanis kesernyés szájízt tapasztalnak néhány nappal azután, hogy fenyőmagot ettek. Ez pedig minden egyes evés és ivás után intenzívebbé válik. Lehet, hogy akkor nem érzel semmi furcsát, miközben eszed a fenyőmagot, de ez nem jelenti, hogy nálad nem fog fellépni a szindróma. Egyéb mellékhatásoktól viszont nem kell tartani.

7. Lehet, hogy túl stresszes vagy.

A szorongás szájszárazságot okozhat, ami azt jelenti, hogy a szájban csökken a nyál mennyisége. A nyálnak viszont fontos szerepe van egészségünk szempontjából, hiszen az emésztésben és a szájüregi baktériumok legyőzésében is nagy szükség van rá. Ha nincs belőle elegendő mennyiség, fura ízt érezhetsz a szádban. Amikor ideges vagy vagy aggódsz, kevesebb nyál termelődik a szádban, ez lesz a magyarázata a kellemetlen szájíznek.

8. Lehet, hogy a gyógyszer okozza, amit szedsz.

Ha valamilyen gyógyszert szedsz, keserédes, sós vagy fémes szájízt érezhetsz. Sok gyógyszernek van ilyen mellékhatása. Ilyenek lehetnek az antibiotikumok, a gyulladáscsökkentők, az allergiára vagy a pajzsmirigyre szedett gyógyszerek. De egyes multivitaminoknak is lehet ilyen mellékhatása. Ez viszont csak addig tart, míg a szervezeted feldolgozza a tablettát.

9. Lehet, hogy javítanod kellene a szájhigiéniádon.

A szájban rengeteg baktérium él, köztük jók és rosszak is. Ha a szájhigiéniád nem megfelelő, nem mosod és fogselymezed a fogaidat napi rendszerességgel, a káros baktériumok elszaporodnak és kellemetlen szájízt okoznak. Ezenkívül viszont más következménye is lehet a dolognak, például ínyproblémák és a fogak romlása.

A legjobb, ha félévente felkeresed a fogorvost és követed az ő javaslatait. Tapasztaltál már furcsa, megmagyarázhatatlan ízt a szádban? Mit tettél, hogy elmúljon?

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét