8 dolog, ami a testeddel történik, ha mindennap eszel lenmagot

0

A lenmagot az emberiség ősidők óta ismeri. Egyiptomi templomok falain is találtak róla falfestményeket, I. Nagy Károly pedig annyira meg volt győződve pozitív hatásairól, hogy még törvénybe is foglalta őket. Az új kutatások az ő véleményét támasztják alá, ennek köszönhető, hogy a lenmag újra reneszánszát éli.

1. Csökkenti a rák kockázatát.

Egy nem régi tanulmány szerint a lenmag növelheti a védettséget a mellrák, egy másik tanulmány szerint a vastagbélrák kialakulásával szemben. Egy kanadai tanulmányban több mint 6000 nőt vizsgáltak, és arra az eredményre jutottak, hogy azoknál a nőknél, akik rendszeresen fogyasztottak lenmagot, kevesebbszer alakult ki mellrák.

A lenmag lignánokban gazdag, több mint 800-szor többet tartalmaz belőle, mint más növények. Ezek antioxidáns és ösztrogén hatással rendelkeznek, ezért képesek csökkenteni a rák kockázatát. Az omega-3 zsírsav szintén csökkenti a tumor előfordulási esélyét és gátolja annak növekedését is.

2. Csökkenti a vérnyomást.

Egy kanadai tanulmány szerint, ha napi 30 mg lenmagot fogyasztunk 6 hónapon át, csökkenni fog a vérnyomásunk. A kutatások szerint még azokon is segít, akik jelenleg is gyógyszert szednek a vérnyomásukra.

A lenmag 3 hónapon át történő mindennapos fogyasztásával a kutatások szerint 2 mmHg-rel csökkenthető a vérnyomás. Ez nem tűnik soknak, de a stroke-ban való elhalálozás esélyének szempontjából 10%-os csökkenést jelent, a szívbetegség kockázatát pedig 7%-kal mérsékli.

3. Csökkenti a szívroham esélyét.

Több különböző tanulmány is arra az eredményre jutott, hogy a lenmag fogyasztása közvetlenül összefüggésben áll a stroke kockázatának csökkenésével. Egy 3638 ember bevonásával készült kísérlet során azt tapasztalták, hogy azok, akik több alfa-linolénsavat fogyasztanak, kisebb eséllyel fognak szívrohamot kapni, mint azok, akik kevesebbet. 27 tanulmány részletes elemzése szerint, mely 250.000 ember bevonásával készült, az alfa-linolénsav-bevitel 14%-kal csökkenti a szívbetegségek kockázatát.

A lenmag tartalmaz alfa-linolénsavat. Ennek a zsírsavnak a bevitelére különösen figyelni kell, mert a szervezet nem tudja előállítani. Fontos szerepe van a szívbetegségek megelőzésében, mivel megakadályozza az erekben a koleszterin lerakódását.

4. Segíti a bélmozgást, javítja az emésztést.

Egy teáskanál lenmagban 3 g rost van, ami 8-12%-a a napi ajánlott rostbevitelnek. A lenmagban oldható és oldhatatlan rostok is találhatók. Az oldható rostok lelassítják az emésztést, ezzel szabályozzák a vércukorszintet és a koleszterint, míg az oldhatatlan rostok növelik a széklet víztartalmát, ezzel lágyítják a székletet.

5. Szabályozza a koleszterinszintet.

Egy 28 ember bevonásával készült tanulmány, melyet 1990-2008 között végeztek, kimutatta, hogy a lenmag fogyasztásával csökken a koleszterin szintje, főleg a magas koleszterinszinttel rendelkező nőknél. Egy kutatás szerint napi 3 evőkanál őrölt lenmag 3 hónapon át történő fogyasztása 20%-kal csökkenti a káros LDL-koleszterin szintjét, a teljes koleszterinszintet pedig 17%-kal.

A tudósok szerint erre a magyarázat a lenmag magas rosttartalma. A rostok megkötik az epesavat, amit aztán a szervezet kiválaszt. Az epesav helyettesítésére a szervezet a májba szállítja a koleszterint, így a vérben kisebb lesz a mennyisége.

6. Enyhíti a hőhullámokat.

Egy kutatás során 29 olyan nőt vizsgáltak, akiknek hetente 14-szer volt hőhullámuk legalább 1 hónapok keresztül. A nők 2 evőkanál lenmagot fogyasztottak joghurtban, müzliben vagy gyümölcshöz keverve 6 héten át mindennap. A kutatás azt mutatta, hogy a hőhullámok száma megfeleződött, intenzitásuk pedig 57%-kal esett vissza.

7. Szabályozza a vércukorszintet.

A világ népességének 6%-át érinti a 2-es típusú cukorbetegség, a nőkre nézve pedig nagyobb a kockázata. Egy 1 hónapon át tartó kísérletben 20 g őrölt lenmagot adtak a résztvevőknek az ételekhez keverve. 1 hónap után a vércukorszintjük 8-20%-kal csökkent.

Kutatások szerint ennek oka, hogy a lenmagban lévő oldhatatlan rostok lassítják a cukor vérbe jutását, ezzel csökkentik a vércukor szintjét.

8. Segít a testsúly megtartásában.

A lenmag segítségével legyőzhetjük az egész nap gyötrő éhséget, ami a legfőbb gátja a fogyásnak. Egy tanulmány szerint 25 g őrölt lenmag italhoz keverve elnyomja az éhségérzetet, ezáltal csökkentheti a napközben elfogyasztott étel mennyiségét.

A lenmag oldható rostjainak köszönhető az étvágycsökkentő hatás. A rostok lelassítják az emésztést, stimulálják az étvágyat szabályozó hormonokat, ezzel teltségérzetet adnak.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét