16 dolog, amit a körmöd elárulhat az egészségedről

0

Napjainkban a körmünkre leginkább esztétikai szempontokból gondolunk. Ezt mi sem bizonyítja jobban, minthogy a körömlakkok piacának bevétele a becslések szerint 2024-re eléri a 15,55 milliárd dollárt. Azonban kiderült, hogy a körmeink nemcsak arra jók, hogy kifessük őket, hanem az egészségi állapotunkról is sok mindent megtudhatunk általuk.

Kiderítettük, hogy a köröm színe, textúrája és egyéb jellemzői miképp fedhetnek fel egészségügyi problémát.

A körmök színe

  1. A sárgás szín legtöbbször gombás fertőzésre utal. Ha nem kezeljük időben, a köröm zöldesre színeződik és morzsolódni kezd. De a sárga színt okozhatja az öregedés, dohányzás miatt kialakult tüdőbetegség vagy rossz minőségű akril műkörmök gyakori viselése.
  2. A fehér köröm rózsaszín csíkkal a tetejénél, vagy másként a Terry-féle köröm, pangásos szívelégtelenség, vesebetegség, cukorbetegség és májproblémák (pl. hepatitis és májzsugorodás) jele lehet. Előfordulhat, hogy az öregedéssel függ össze.
  3. A rendkívül halvány színű köröm tápanyaghiányt vagy keringési problémát mutathat, ami miatt a vér nem tud eljutni a körmökbe. Súlyosabb esetekben ez akár  vérszegénységhez és vashiányhoz is vezethet.
  4. Sötét piros körmök utalhatnak szívbetegségre. Ha a pirosság a körömágyra is kiterjed, az a lupus nevű autoimmun betegség jele lehet.
  5. A kékes, lilás színű körmök azt mutatják, hogy a szervezet nem kap elég oxigént. Ennek oka lehet szívbetegség, tüdőbetegség, például tüdőtágulat és krónikus hörghurut.
  6. Más színek is utalhatnak problémára, például ha a köröm barna színű lesz, akkor táplálkozással kapcsolatos problémák vagy a pajzsmirigy állhat a háttérben. A köröm szürkés színét általában egyes gyógyszerek (pl. malária elleni gyógyszerek) okozzák.

A köröm textúrája

  1. A törékeny, beszakadozó körmök pajzsmirigy-alulműködésre utalhatnak. Ilyenkor a pajzsmirigy túl lassan dolgozik. A száraz, morzsolódó körmök mutathatják A-, B7- és C-vitamin hiányát. Egy másik lehetséges ok a körömlakklemosó túlzott használata.
  2. A függőleges sávok általában az öregedés jelei, éppen úgy, mint a ráncok az arcunkon. Ha fiatal korban jelentkeznek, akkor B12-vitamin- vagy magnéziumhiányt jelezhetnek.
  3. Vízszintes sávokat láthatunk, ha közvetlen sérülés éri a körmöt. Ha egyszerre több is feltűnik, és hozzá láz is társul, akkor skarlát vagy tüdőgyulladás állhat a háttérben.
  4. A körmön kialakuló kis gödröcskéket okozhatja pikkelysömör vagy ekcéma. Kötőszöveti problémáknak is jele lehet, mint például az ízületi gyulladásnak.

A köröm formája

  1. A kanál alakú körömnél a köröm széle felfelé hajlik. Ez utalhat hemokromatózisra, mikor a szervezet túl sok vasat szív fel. De oka lehet vashiányos vérszegénység, szívbetegség és gyenge vérkeringés is.
  2. A kör alakú köröm akkor alakul ki, mikor az ujjhegy szélesebbé válik, és a köröm lefelé hajlik. Ennek oka lehet tüdőbetegség okozta oxigénhiány. De utalhat máj- vagy veseproblémára, szívbetegségre, gyulladásos bélbetegségre és AIDS-re is.
  3. A körömágyról leváló köröm pajzsmirigy-túlműködést jelezhet, mikor a pajzsmirigy túl sok hormont termel. De a köröm leválhat körömgomba, pikkelysömör, gyenge vérkeringés vagy amyloidosis miatt is.

Egyéb jelek

  1. A sötét, függőleges vonal, ami a köröm teljes hosszán végig halad, szubungális melanoma kialakulására utalhat. Ez a bőrrák egyik legsúlyosabb fajtája. Ha fájdalmat nem is okoznak ezek a vonalak, amint észleled őket, mielőbb keresd fel az orvost.
  2. A körmön a fehér vonalkákat sokan kalciumhiánynak tulajdonítják, viszont többnyire fehérjehiányra utalnak. De kialakulhatnak nehézfém-mérgezés után, veseelégtelenség eredményeként is.
  3. A piros, duzzadt bőr a köröm körül gyulladásra utal. Ha nagy a duzzanat, akkor körömméreg (paronychia) lehet az oka. De a piros körömágy a lupus egyik tünete is lehet.

BÓNUSZ: Hogyan készíts körömápolót otthon.

1 dl jojobaolajat, 1 dl E-vitamin-olajat, 0,8 dl avokádóolajat, 0,6 dl szőlőmagolajat és 0,6 dl mandulaolajat keverj össze, majd töltsd egy kiürült körömlakkos tégelybe. Az egész körömre és a körömágyra is vidd fel, majd masszírozd be. A felesleget a kezeidbe is bedörzsölheted. Minden kézmosás után érdemes használni.

Ettől a körömápolótól a körmök és a körülöttük lévő bőr hidratált és puhább lesz.

A fenti információk csupán tájékoztató jellegűek. Ha elváltozást veszel észre a körmödön, fordulj orvoshoz, ő majd eldönti, hogy szükséged van-e kezelésre vagy sem.

Te már észrevettél valaha valamilyen elváltozást a körmödön? Oszd meg velünk a tapasztalataidat!

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét