12 dolog, aminek nem lenne szabad a lefolyóba kerülnie

0

Az emberek a legelképesztőbb dolgokat engedik le a lefolyóba. A vízvezeték-szerelők találtak már műanyagpalackot, ruhát és téglát is. Természetesen egy átlagember nem viselkedik ilyen barbár módon, de valószínűleg te is elkövetsz olyasmit a lefolyód ellen, amiről nem is sejted, hogy ártasz vele.

A következő összeállításból kiderül, melyek azok a dolgok, amiknek sosem szabadna a lefolyóba kerülniük.

1. WC-papír

Sok vita van arról, hogy a WC-papír belekerülhet-e a lefolyóba vagy sem. A legtöbb szakember szerint egy átlagos épületben semmilyen kárt nem okoz. Különböző országokban eltérő ehhez az emberek hozzáállása, sok helyen tilos a WC-papírt lehúzni a WC-n.

2. Fogselyem

A fogselyem szálas anyagból készül, ezért nem szabad a lefolyócsövekbe kerülnie, mert könnyen dugulást okoz. Nem is környezetbarát, ha a fogselymet a WC-n húzod le vagy a lefolyóba dobod. A szintetikus szálak ugyanis nem bomlanak le és károsítják a környezetet.

3. Rágógumi

A rágógumi nem oldódik fel a vízben, ezért a cső falára ragadhat és dugulást okozhat. A rágónak a szemetesben jobb helyet találsz.

4. Hal

Sajnos, elég gyakori az az abszurd helyzet, hogy egy hal a WC-lefolyójában végzi. Semmilyen szempontból nem jó ötlet, azért sem, mert a tetem elzárhatja a csövet és dugulást okozhat.

Kanadában a hatóságok kifejezetten megkérték a lakosságot, hogy ne dobjanak élő halat a lefolyóba, mert a víztározókat elérve halpusztulást okoznak.

5. Ragtapasz

A ragtapasz sokféle anyagból áll, de ezek egyike sem oldható vízben. Ebből következik, hogy a lefolyókat könnyel elzárhatja.

6. Kontaktlencse

Mivel polimerekből készül, csak nagyon lassan bomlik le. Természetesen az apró lencsék nem tudnak dugulást okozni a lefolyóban, de a környezetet attól még károsítják. Kimutatások szerint évente több mint 20 tonna kontaktlencse végzi a lefolyókban, szennyezve ezzel a vizeket.

7. Macskaürülék

Bár a lefolyót éppen arra találták ki, hogy az ürüléktől segítsen megszabadulni, a szakemberek mégsem javasolják, hogy a macskaalom tartalmát lehúzd a WC-n. Az alom ugyanis néhány óra múlva megszilárdul és megragad valahol a csőben. A macskaalom tartalmát a szemetesbe dobd inkább.

8. Klóros tisztítószer

A klóros tisztítószerek nagyon agresszívek. Ha túl gyakran használjuk őket, még a csövekben is kárt tehetnek. Nem kell minden egyes alkalommal ilyen vegyszereket használnod a WC tisztításához, hiszen ott van a teljesen ártalmatlan ecet is.

9. Arcmaszkok és arcpakolások

Az agyagot tartalmazó arcpakolásoknak nem szabadna a lefolyóba kerülniük. Apró részecskéi ugyanis egymásra rakódnak a csőben és hatalmas dugulást tudnak okozni. Amennyit tudsz törölj le az arcodról egy nedves törlőkendővel, csak a maradékot mosd le vízzel.

10. Szálas tea

Ártalmatlan dolognak tűnhet, mégsem az. Idővel a szálas tea lerakódik a csövekben és olyan dugulást hoz létre, amitől nagyon nehéz lesz megszabadulni.

11. Nejlonzacskó

Még a legkisebb nejlon darab is igen veszélyes lehet dugulás tekintetében. Azt pedig mondani sem kell, hogy a környezetnek mekkora kárt okoz.

12. Dolgok, melyeknek a csomagolására azt írták, beledobhatod a lefolyóba

Hogy egyes WC-papírok csomagolására ráírják, hogy a gurigáját is lehúzhatod a WC-n, többnyire csak reklámfogás. Ez a fajta papír valójában csak órák alatt oldódik fel a vízben, ennyi idő alatt pedig bőven van ideje arra, hogy dugulást okozzon.

Ha szeretnéd megtudni, hogy a gurigát tényleg lehúzhatod-e a WC-n, tépkedd apró darabokra és tedd egy pohár vízbe. Ha 5-10 perc múlva még mindig látsz a pohárban nagyobb papírdarabokat lebegni, akkor ez a guriga nem alkalmas arra, hogy a lefolyóba kerüljön. Ha viszont a darabok szinte láthatatlanná oldódtak, hihetsz a csomagoláson álló szövegnek.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét