11 gyors elsősegély tipp, ami megmentheti a napodat

0

Az elsősegélynyújtás alapvető fogásait ismerni életek megmentését jelentheti. Akár a sajátodét is. Ha egy vészhelyzet kellős közepén találod magad, jól jön, ha tudod kezelni a szituációt, tudod, mit tegyél, hogy segíthess, ismered a különbséget aközött, hogy mivel tudod megmenteni és mivel rontani az adott helyzetet. Azt például tudtad, hogy egy egyszerű gézlap sokkal hatékonyabb a vérzés kezelésében, mint az érszorító?

A következőkben gyors tippeket kaphatsz az elsősegélynyújtáshoz szükség esetére.

1. Sérülések

Sérülések kezelésénél az adott testrészt mindig próbáld meg a szívednél magasabbra emelni. Ezzel csökken a duzzanat és a folyadék könnyebben távozik a területről. Ha a sérülés a csípőn vagy a fenéken van, feküdj le és emeld meg magad egy párnával. Ha mégsem sikerült feljebb emelni a sérült részt, próbáld meg a szívvel egy magasságban tartani vagy olyan közel hozzá, amennyire lehet.

2. Elsőfokú égés

Az elsőfokú égés csak a bőr legfelső rétegét érinti. Bár fájdalmas, szerencsére nem veszélyes. A kezeléséhez mosd le a sebet langyos vízzel. Talán azt hinnéd, hogy jeges víz lenne a legjobb ilyenkor, mégse használd, mert az csak károsítaná a szöveteket. Miután kitisztítottad a sebet, tégy rá hideg borogatást. A vaj és a zsír használata népi gyógymód, de mivel lelassítják a hő távozását, csak ártanak. A vízből és szódabikarbónából készült paszta azonban segíthet.

3. Szívroham

Szívroham esetén a minél gyorsabb segítségnyújtással lehet mérsékelni az egészségkárosodást. Rágj el egy aszpirint, ami gátolja a rögöt okozó vérlemezkéket, melyek elzárhatják az ereket. Az aszpirin esetében fontos a tabletta szétrágása és kis adagokban való beszedése, mivel így gyorsabban hat, mintha vízzel, egyben nyelnéd le. Próbálj mentőt hívni, amilyen gyorsan tudsz!

4. Méhcsípés

Ha megcsípett egy méh, el kell távolítanod a fullánkot. A közhiedelem szerint a fullánk kihúzása csökkenti a bőrbe kerülő méreganyag mennyiségét, valójában azonban az időzítés a lényeg. A fullánkot a lehető leghamarabb kell kihúznod a bőrből. Ha egy méh elveszti a fullánkját, az olyan illatanyagot bocsát ki, ami odavonzza a többi méhet. Azok pedig védekezésből meg akarnak majd csípni. Ha kihúztad a fullánkot, mosd le a csípést és hideg borogatást tegyél rá. Ha allergiás vagy és nincs nálad ellenszer, rögtön hívd a mentőket!

5. Törés

Töréseknél meg se próbáld kiegyenesíteni az adott testrészt. Tartsd a végtagod stabilan és egy sínnel vagy kötéssel rögzítsd, hogy ne tudjon mozogni. Fontos, hogy végig ugyanabban a helyzetben maradjon. Egy törésnek hitt sérülés néha csupán rándulás, de ezt ne te döntsd el! Fordulj orvoshoz, hogy kiderüljön, mennyire súlyos a sérülésed és megkapd a szükséges kezelést.

6. Szemsérülés

Sérülésnél az első dolog a seb kitisztítása. A szem esetében azonban a legfontosabb, hogy takard le a szemed és hívj segítséget. Ha megpróbálod kitisztítani a szemed, fennáll az esélye, hogy még nagyobb sérülést és akár maradandó károsodást okozol magadnak. Kivétel ez alól, mikor valamilyen vegyi anyag kerül a szemedbe. Ebben az esetben rögtön mosd ki a szemed bő vízzel.

7. Szálka

A szálka tele van kórokozókkal, melyek a szétnyílt bőrt könnyen megfertőzhetik, ezért fontos, hogy ügyelj a sterilitásra kezelés közben. Ha a szálka teljesen belefúródott a bőrbe, először tisztítsd meg a területet fertőtlenítővel, egy forró vízben sterilizált tűvel próbáld megmozgatni a szálkát. Ha sikerült, csipesszel már el tudod távolítani. Ezután mosd le a bőrt szappanos vízzel.

8. Kígyómarás

A filmekben számtalanszor láthattuk, hogy kígyómarás esetén az első lépés a méreg kiszívása. A valóságban azonban ez nem sokat segít, hiszen a méreg nemcsak a bőrbe, hanem a véráramba is bekerül. Ha megmar egy kígyó, a legfontosabb, hogy nyugodt maradj. A szívritmusodat alacsonyan kell tartani, hogy a méreg lassabban terjedjen a szervezetedben. Ha fájdalomcsillapítót veszel be, azzal csak ártasz, hiszen ezek hígítják a vért, azaz megkönnyítik a méreg áramlását a testben. Rögtön kérj orvosi segítséget, hogy mielőbb megkaphasd az ellenszert. Ha tudsz, kend be a marás helyét kókuszolajjal a kórokozók távol tartásához, majd kötözd be a sérülést.

9. Medúza csípés

A strandolást semmi sem tudja úgy tönkretenni, mint mikor megcsíp egy medúza. A csípést megpróbálhatod leöblíteni sós vízzel. De használhatsz meleg vizet, ecetet, valamint bekenheted a csípést vízből és szódabikarbónából készített pasztával is. Az aktív szén szintén segít kivezetni a szervezetből a medúza mérgét. Biztosan te is hallottál már a városi legendáról, mi szerint a csípést le kell pisilni. De a vizeletben nincs annyi sav, hogy hatásos legyen a méreg ellen. A vizelet némileg ugyan csökkenti a fájdalmat, de nem jobban, mint a meleg víz.

10. Hegek

Amikor megsérülsz, aggodalomra adhat okot, hogy csúnya heg marad utána, de a hegképződést megelőzheted. A szódabikarbónának fertőtlenítő hatása van, megelőzi a heg kialakulását, eltávolítja a megkeményedett vart, és megelőzi az elfertőződést. Ha szódabikarbónával kezelsz egy sebet, fontos, hogy közben levegőzni is hagyd a bőrt. A szódabikarbónát vízzel elkeverve is használhatod.

11. Légzési nehézség

Ha valakinek leáll a légzése, akkor valószínű, hogy valami elzárta a légútjait. Fordítsd az illetőt a hátára, nézz bele a szájába, és távolítsd el, ha találsz benne olyasmit, ami elzárhatja a légutakat, akár folyadékot is. A légutak megnyitásához hajtsd hátra a fejét, emeld felfelé az állát, a kezedet tedd a feje tetejére vagy a homlokára. Másik lehetőség, hogy az ujjaidat az álla alá teszed, és az alsó állkapcsát elkezded felfelé nyomni, de közben a nyakát nem mozdítod meg. Ennek hatására a nyelv felemelkedik és könnyebb lesz a levegő áramlása. Ezután döntsd hátra a fejét, míg a légutak meg nem nyílnak.

BÓNUSZ: Tippek kötések, ragtapasz eltávolítására.

A kötésnek fontos szerepe van rögtön a sérülést követően a seb kezelésében, de a gyógyulás folyamatában is. Ha szeretnéd átkötni a sebet, az előző kötést könnyebben eltávolíthatod, ha babaolajjal kened be, bedörzsölöd alkohollal vagy feláztatod meleg vízzel. Nagyon fontos, hogy ne hirtelen tépd le, hanem lassan húzd le, hiszen nem szabad felszakítani a gyógyuló sebet.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét