10 változás a testedben, ami sokat elárul az egészségedről

1

Egyes betegségek nagyon becsapósak tudnak lenni. Olyan tüneteket produkálnak, melyek alapján semmi komolyra nem gondolsz, ezért nem is vizsgáltatod ki magad még a betegség korai fázisában. Az orvosok szerint pedig minél hamarabb észleli magán valaki a problémát, annál könnyebb kezelni. Egyes esetekben a korai diagnózis életet menthet.

A következő tünetek akár komoly betegségek jelei is lehetnek.

1. Csipkézett szélű nyelv

A nyelv szélei egyenetlenek, mintha kicsipkézték volna őket. Ez alapvetően azt jelenti, hogy a nyelv nagyobb lett, mint az alsó állkapocs. Hacsak az állkapcsodat nem érte sérülés az elmúlt időben, ennek a tünetnek a hátterében a nyelv megdagadása áll. Ennek több oka is lehet, például a dehidratáció.

Amennyiben más tüneteket is észlelsz ezzel együtt, mint például a fájdalom, görcsök, hajhullás, alacsony vérnyomás, zúzódások, lehetséges, hogy pajzsmirigy probléma áll fenn.

2. Fekete vonalak a körmön

A köröm sok mindent elárul az egészségi állapotunkról. Ha a körmödön valami változást fedezel fel, akár a felületét, akár a színét tekintve, jobb, ha utánajársz. A sötét, függőleges vonalak a melanoma tünetei lehetnek. Ha a körmöd nem sérült meg és semmilyen egyéb magyarázat nincs a vonalak megjelenésére, mindenképpen nézesd meg szakemberrel.

3. A bőr sötétedése és megvastagodása

Ha sárga vagy barna foltokat veszel észre, melyek enyhén duzzadtak, és olyan helyeken alakulnak ki, ahol a bőröd összedörzsölődik, mint például a hónaljban vagy a nyakon, vedd komolyan! Ez annak a tünete lehet, hogy a szervezeted nem úgy reagál az inzulinra, ahogyan kellene. Akár 2-es típusú cukorbetegség kialakulásához is vezethet.

4. Pattanások az állon és az állkapcson

A bőr alatt nagyon sok mirigy van, melyek faggyút termelnek a bőr számára. Ez a faggyú kijut a pórusokba. Mikor a mirigyek több faggyút állítanak elő, mint amennyit a bőr hasznosítani tud, a pórusok elzáródnak. Nőknél az állon és állkapcson megjelenő pattanások a hormonháztartás egyensúlyának felborulását jelezhetik. Akkor alakulnak ki, mikor túl sok férfihormon, azaz tesztoszteron termelődik, ami fokozza a faggyúmirigyek termelését.

5. Vékonyodó szemöldök

Ahogy idősödünk, természetes a szőrzetünk gyérülése. De a vékonyodó szemöldök a pajzsmirigy-alulműködés jele is lehet. Ha a pajzsmirigy nem működik megfelelően, azaz túl sok vagy túl kevés hormont termel, az okozhat hajhullást és a szőrzet ritkulását is. A hajhullás és a szőrzet hullása természetes folyamat, egészséges szervezetnél a kihullott szálak helyett újak nőnek. De ha a hormonegyensúly felborul, az már a szőrzet gyökerét is érinti, ezért ami kihullik, az többé nem fog visszanőni.

6. Be nem gyógyuló pattanások

Pattanása szinte mindenkinek volt, van és lesz is néha. Normál esetben a pattanást az eltömődött pórusok okozzák. De ha olyan pattanásod van, ami hetek alatt sem múlik el és időnként vérezni is kezd, akkor az tünete lehet a bazálsejtes karcinómának. Ez ijesztően hangzik, valójában azonban ez a legkevésbé veszélyes bőrrák, mert nem terjed és korai diagnózis esetén könnyen kezelhető.

7. Nőknél szokatlan szőrnövekedés

Ha hirtelen olyan helyeken kezd el erősödni a szőrzeted, ahol jellemzően a férfiaknak szokott, például az ajkak felett, az állon, a mellkason vagy a köldök környékén, akkor lehet, hogy policisztás ovárium szindróma (PCOS) áll a hátterében. Ilyenkor a petefészek megnagyobbodik a hormonegyensúly felborulása miatt. A túlzott szőrnövekedés genetikai okokra is visszavezethető, ezért érdemes tájékozódni a felmenőidről.

8. Fájó ujjak

A duzzadt, érzékeny ujjak tüdőrákot is jelezhetnek. Mikor a tumor kifejlődik, olyan kémiai anyagokat bocsát a véráramba, melyek fokozzák a szövetek növekedését a körmök alatt és az ujjbegyekben, ez pedig fájdalommal jár. Ha azt veszed észre, hogy az ujjaid megvastagodtak és duzzadtak, jobb, ha inkább kivizsgáltatod magad.

9. A bőr és a szemfehérje besárgulása

A májbetegségek leggyakoribb tünete. A szemfehérje a vérbe kerülő bilirubin miatt sárgássá válik. Amint ezt észreveszed, mielőbb fordulj orvoshoz, mert a korai felismerés súlyos problémáktól menthet meg.

10. Szem alatti sötét karikák

A szem alatti sötét karikák kialakulása általában az életmódra vezethető vissza. Ha nem alszol eleget, rosszul táplálkozol, egészségtelen életmódot folytatsz, a szem alatti zsírszövet megváltozik, a bőr vékonyabb lesz. Bár többnyire orvosi kezelést ez nem igényel, fontos, hogy testednek ezt az üzenetét komolyan vedd és jobban vigyázz magadra.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

1 hozzászólás

  1. Sziasztok! Mostanában nekem is kicsit a jobb szemem alatt karikás, pedig szerintem nálam egészségesebben senki nem él! Simán 7-8 órát jól alszom, naponta tornázom, levegőn is mozgok, a súlyom is normális 170 magas és 60 kg, nem dohányzom, nem iszom alkoholt, néha egy-két korty vörösbort a szív és érrendszerre. Többször keveset eszem, az is inkább zöldség-gyümölcs-hal. Gyógyszert semmit nem eszem.
    Lehet hogy öregedéstől van.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét