10 táplálkozási szokás, amit 40 felett mindenkinek el kellene sajátítania

3

40 évesnek lenni csodálatos. Bölcs vagy, tapasztalt, és már nem kell aggódnod minden apróság miatt. Ha vannak gyerekeid, akkor már elég idősek ahhoz, hogy magukról gondoskodjanak, ha még nincsenek, akkor az első gyermekednek rengeteg élettapasztalatot tudsz majd átadni. De ezzel az életkorral együtt a szervezetedben is beállnak bizonyos változások, amelyekre nem biztos, hogy fel vagy készülve.

A következő tippek segítségével könnyebben alkalmazkodhatsz a változásokhoz, és megelőzhetsz olyan betegségeket, amelyekre 40 felett nagyobb már az esély.

1. Adj lendületet az anyagcserédnek.

Az anyagcsere a szervezetben végbemenő kémiai folyamatok összessége. Sokféle oka lehet annak, hogy valakinek lassú az anyagcseréje, és sajnos az életkor az egyik. De aggódnod nem kell, mert a lassuló anyagcserének újból lendületet adhatsz. Ehhez pedig a táplálkozás a kulcs. Egyél gyakran, és ne hagyj ki egy étkezést sem. Hogy még jobb eredményt érj el, fogyassz több fehérjét. Így megőrizheted az izomtömeget, és nem fogod túlenni magad, állítja egy tanulmány.

2. Finomított helyett válaszd a teljes kiőrlésű gabonát.

A gabonák lehetnek finomítottak és teljes kiőrlésűek. Szerinted melyik a jobb? A teljes kiőrlésű, természetesen. Ez azt jelenti, hogy a gabona úgy van őrölve, hogy egyetlen részét sem távolították el. A teljes kiőrlésű gabona nagyon jó forrása a B-vitaminnak, káliumnak, magnéziumnak és rostoknak, amelyek segítik az emésztést, és csökkentik a szívbetegség, az elhízás és a cukorbetegség kockázatát.

3. Egyél dióféléket.

A dióféléket valójában a gyümölcsök közé sorolják. Olyan gyümölcsök ezek, amelyeknek magas a zsírtartalmuk, kevés bennük a szénhidrát, és számos fontos tápanyag található bennük. Tele vannak sejtvédő antioxidánsokkal, csökkentik a káros koleszterin szintjét, és segítenek a 2-es típusú cukorbetegség esetén is. Jót tesznek a szívnek, de légy velük óvatos, egyszerre csak kis mennyiségben fogyaszd.

4. A lencse hasznos.

A lencsében sok rost és B9-vitamin, azaz folsav van. Ha gyakran eszed, csökkentheted a koleszterinszintet, a cukorbetegség, a szívbetegség és az elhízás kockázatát. Szelént csak kevés élelmiszer tartalmaz, de a lencsében megtalálható. Ez harcol a rák ellen, időseknél a kognitív hanyatlás ellen, és segíthet krónikus asztma esetén is.

5. Vigyél be hasznos baktériumokat.

Tudjuk, mennyire fontos a bélflóra egészsége. Az olyan élelmiszerek, mint a joghurt, a kefir vagy a kombucha a bél egészségét védő probiotikumokat tartalmaznak. Kutatások szerint a napi szintű fogyasztásuknak vagy az étrendkiegészítő formájában történő bevitelüknek különösen sok előnye van azon 40 feletti nők számára, akik a menopauza előtti tünetekkel küzdenek.

6. Fogyassz olajos halakat.

A halak nagyon jó forrásai az omega-3 zsírsavaknak és a D-vitaminnak, ami nemcsak a szívbetegségek, egyes rákbetegségek, a cukorbetegség és a magas vérnyomás megelőzését segíti elő, de nagyon hasznos az ADHD, a depresszió és a skizofrénia esetén is. Enyhíti a menopauza tüneteit. Közülük a legegészségesebb választás a lazac, a hering, az amerikai tavipisztráng és a szardínia. Ha nem rajongsz a halakért, étrendkiegészítőt is választhatsz helyettük.

7. Próbáld ki a zöld kávét.

A zöld kávé olyan kávébab, ami nincs megpörkölve, ezért több benne a tápanyag. Ez a fajta kávé akkora mennyiségben tartalmaz antioxidánsokat, hogy segíthet harcolni az öregedés ellen. Ez pedig különösen jól jön, ha te magad is szembesülsz az idő múlásának első látható jeleivel.

8. Egyél korábban.

Egy tanulmány szerint az étkezés időpontjának is fontos szerepe van az egészség és a súlygyarapodás szempontjából. Azok, akik napközben később esznek (dél és este 11 óra között), több súlyt szednek magukra, valamint magasabb az inzulin- és a koleszterinszintjük is, mint azoknak, akik reggel 8 és este 7 között esznek. A késői evés olyan krónikus betegségeket is okozhat, mint a cukorbetegség vagy a szívbetegség. Több energiád lesz, ha korábban eszel.

9. Erősítsd a csontjaidat is.

Kalciumot az emberi test szinte valamennyi sejtje használ. Ahogy öregszünk, a táplálékból kevesebb kalcium szívódik fel, a hiányzó mennyiséget pedig a szervezet a csontoktól veszi el. Hogy megelőzd a kalciumhiányt, fogyassz tejtermékeket, magvakat, konzerv szardíniát és lazacot, babféléket és mandulát. A laktózérzékenyek számára jó hír, hogy nem csak a tejtermékekben van jelentős mennyiségű kalcium.

10. Színesítsd az étrendedet.

Sok gyümölcs és zöldség tartalmaz antioxidánsokat, de nem mindegyikben található meg az antocianin, az az antioxidáns hatású pigment, ami egyes zöldségek és gyümölcsök élénk színét adja. Kutatások bizonyították, hogy a magas antocianintartalmú növények, mint például a kék áfonya, a cékla, a lilakáposzta vagy a cseresznye, segíthetnek demencia esetén, és nőknél javíthatják a keringési rendszer állapotát.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

3 hozzászólás

  1. Nem kell mindenkinek elsajatitania, nem kell mindenkinek egeszsegesnek lennie és nem is lesz mindenki az!

  2. Általában a változókorral van összefüggésben a zsírmáj. Sajnos ezzel nagyon nehéz mit kezdeni. Sutba dobhatod a jó tanácsokat akkor is amikor a változó korral jön a laktóz, vagy tejcukor érzékenység, a reflux, a köszvény stb. Mindegyik behatárolja az étkezési szokásainkat. Arról nem is beszélve, hogy vannak bélbaktériumok, a helycobakter pld. amiről sokan nem is tudnak, mert nincs tünetük, illetve nehéz emésztés, vagy nagyon lassú, indokolatlan hìzás.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét