10 dolog, ami megnehezíti, hogy egy okos ember boldog legyen

0

Albert Einstein IQ-ja 170 volt, Stephen Hawkingé 160, Ashton Kutcheré 160, Natalie Portmané pedig 140. Úgy tűnik, hogy az okos embereknek nincs sok problémájuk és igazán boldogok. De kiderült, hogy a boldogság ritka a különösen okos emberek körében, és ebben a cikkben azt kutatjuk, hogy miért.

Szívesen segítünk azon problémák kutatásában, amelyek sok embert bántanak. Kiderítettük, hogy az intelligens emberek miért magányosak, boldogtalanok és elveszettek sokszor.

10. Hajlamosak túlanalizálni a dolgokat.

A magas IQ-val rendelkező emberek hajlamosak folyamatosan elemezni az eseményeket az életükben. Idővel ez kimeríti őket, mert az észrevételeik gyakran tele vannak félelemmel, csalódással és valódi dilemmákkal, amelyek a fejükben merülnek fel.

Robert Taibbi író és életvezetési tanácsadó azt ajánlja, hogy tanuljuk meg elfogadni, hogy jogunk van hibázni, tanuljuk meg észrevenni ezeket, és engedjük meg másoknak, hogy ők is hibázhassanak. Az emberek hibáznak, nem kell tragédiát csinálnunk belőle azzal, hogy kritizálunk vagy pletykálunk. Sokkal jobban jársz, ha levonod a következtetéseket és továbblépsz.

9. Túl nagyok az igényeik magukkal és másokkal szemben.

Az okos emberek egyértelműen tudják, hogy mit akarnak. Gyakran idealista módon néznek a világra, és nehéz nekik feladni az elvárásaikat. Ez megakadályozza, hogy elégedettek, boldogok legyenek, és a való világ körülöttük gyakran csalódást okoz nekik.

Az Autentikus életöröm című könyvében Martin Seligman, a Pennsylvaniai Egyetem pszichológusa, napi szintű “hála gyakorlására” szólít fel. Csak jussanak eszedbe azok a dolgok és események, amelyek miatt hálás vagy. Ezek elvonják a figyelmedet a negatív gondolatokról, és segítenek, hogy másra figyelj. Vagy próbálj meg naplót vezetni arról, amiért hálás vagy, és mindennap írj bele valamit arról, amid van (család, egészség, barátok, oktatás és szabadság).

8. Kevés bensőséges, baráti kapcsolatuk van.

Mindenki szeretné megtapasztalni a megértést egy közeli kapcsolatban. De nagyon nehéz egy intelligens embernek nyíltan beszélgetni a társával, mert gyakran nem értik meg őket. Fontos és jelentős eseményekről szeretnének beszélgetni, azonban ritkán fogadják el és értik meg őket. Tudósok szerint a magas IQ-val rendelkező emberek szocializációja egy olyan tapasztalat, amely gyakran fájdalmasabb, mint a magány.

Próbáld meg újra átgondolni, hogy kit engedsz közel magadhoz, és szabadulj meg az olyan emberektől, akik “lehúznak”. Találj módot arra, hogy olyan emberekkel ismerkedj meg, akiknek a társaságára törekszel. Értékeld a rokonokat, akik őszintén szeretnek. Ez a legjobb mód arra, hogy megszabadulj a boldogtalanságtól David G. Myers pszichológus szerint.

7. Pszichológiai problémáktól szenvednek.

Sok tudományos munka megerősíti, hogy az értelmiségiek gyakran mentális betegségekben szenvednek. A tudósok nem találnak közvetlen összefüggést, de a tény fennáll. A folyamatos elemzés szokása az életről, halálról, létezésről alkotott gyakori észrevételekhez vezet. Ezek pedig a legtöbb esetben depressziót okoz.

Mi a megoldás? Segíts gyakrabban másoknak, akár idegeneknek. Tanulmányok mutatják, hogy azok az emberek, akik támogatnak másokat, sokkal gyakrabban tapasztalják meg a belső harmóniát, mint azok, akik figyelmen kívül hagyják mások problémáit. Ráadásul ez egy remek ürügy, hogy mellőzd a folyamatos elmélkedést és a borús gondolatokat.

6. Próbálnak megfelelni mások elvárásainak.

Az ilyen emberek tanulmányi sikerei nagyobb jövőbeli elvárásokhoz vezetnek másoktól. Bebizonyosodott, hogy az ilyen teher gyakran elviselhetetlen, különösen azoknak a tehetséges gyerekeknek, akiket korán megfosztottak a gyerekkortól.

“A túlzott önfókusz és a szorongás azzal kapcsolatban, hogy hogyan nézünk mások szemébe, akadályoz minket az életben és a szórakozásban. Próbáld meg játékként kezelni a tanulást és a munkát: kapcsolódj be teljes mértékben a folyamatba, és próbálj meg nem az eredményben ragadni” – tanácsolja Csíkszentmihályi Mihály pszichológus.

5. Ritkán hoznak racionális döntést.

Egy tanulmány azt mutatja, hogy életük során az értelmiségiek éppen annyi hibát követnek el, mint bárki más. “Az átlag feletti IQ-val rendelkező emberek irracionálisan cselekszenek, és hajlamosabbak a téveszmékre és intuícióra támaszkodni” – állítja a tanulmány szerzője.

Igor Grossman, aki a University of Waterloo tudósa, azt ajánlja, hogy az ilyen embereknek harmadik személyben kellene beszélniük a problémáikról annak érdekében, hogy érzelmileg eltávolodjanak, csökkentsék az elfogultságot, és bölcsebb következtetésre jussanak.

4. Nem mindig sikeresek.

Tanulmányok mutatják, hogy a pénzügyi jólét 85%-ban olyan dolgokon múlik, mint az egyéniség és a kommunikációs és tárgyalási képesség. A Nobel-díjas pszichológus, Daniel Kahneman azt találta, hogy az emberek nagyobb hajlandóságot mutatnak arra, hogy olyan emberekkel kössenek üzletet, akiket kedvelnek és akikben megbíznak, még akkor is, ha drágább termékeket ajánlanak.

Tudósok szerint az érzelmi, morális és fizikai intellektus sokkal nagyobb szerepet játszik a anyagi siker elérésében. Tanuld meg fejleszteni ezeket. Az érzelmi intelligenciát az fejezi ki, hogy mennyire érted meg a saját érzéseidet és másokét. A morális intelligencia az, hogy hogyan érzel a kötelezettségeiddel és a becsületeddel kapcsolatban. A fizikális intelligencia mutatói azok, hogy hogyan gondoskodsz a testedről (táplálkozás, sport, pihenés és egészség).

3. Több stresszt élnek át.

Kanadai tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a magas IQ-val rendelkező emberek sokkal élesebben érzékelik az egyszerű, mindennapos problémákat. Van egy olyan szokásuk, hogy többször átgondolják, hogy mi történt, beleértve a negatív dolgokat, amely egyenes út a krónikus stresszhez.

Csíkszentmihályi Mihály pszichológus tanácsa szerint érdemes megtanulni, hogy hogyan lehet átmenetileg letiltani a negatív érzéseket, amikor sok problémával találkozunk. Ez segíteni fog abban, hogy nyugodtan elemezhessük a szituációt, és abban, hogy új módokat találjunk arra, hogy hogyan kerüljünk ki a nehéz helyzetből.

2. Hajlamosabbak az egészségügyi problémákra.

Minél intelligensebbek az emberek, annál később mennek aludni — erre a következtetésre jutottak a tudósok. Köztudott, hogy az ilyen életmód szívbetegségekhez vezet. Ráadásul kiderült, hogy fejlett intelligenciával rendelkező emberek hajlamosak az alkoholizmusra és a dohányzásra a fokozott szorongás miatt.

A motivációs előadó, író és üzletember, Adam J. Jackson azt tanácsolja, hogy tanuld meg, hogy hogyan kell kikapcsolódni. Próbálj meg szervezni egy nyaralást, és ne felejts el napi szinten pihenni (teljes értékű éjszakai alvás és a kedvenc hobbijaid), és még a semmittevésre is hagyj időt. Rendszeresen végezz olyan fizikai gyakorlatokat, amiket a legjobban kedvelsz. Az ilyen tevékenységek során a test “örömhormonokat” termel, ami endorfinként is ismert, és jelentősen javítja a hangulatot.

1. Kényelmesebben érzik magukat egyedül.

A rendkívül intelligens emberek a barátokkal való gyakori kontaktus során kényelmetlenséget tapasztalnak. Túlságosan koncentrálnak arra, hogy elérjék a céljaikat, és ezért könnyen kihagyják az alkalmat, hogy bármilyen társasággal időt töltsenek.

Ha kényelmesen érzed magad egyedül az nagyszerű, de nem szabad elszigetelned magad másoktól. Pszichológusok bebizonyították, hogy azok az emberek, akik szándékosan időt szakítanak a szeretteikre, sokkal boldogabbak az életük végén. Fontos, hogy megoszd a tapasztalataidat és az örömödet – a kommunikáció egész folyamata sokat számít. Gondolkodj azon, hogy hogyan lehetne érdekessé tenni az interakciót a te számodra is.

Mit gondolsz? A magas intelligencia csak problémákat okoz vagy tulajdonképpen hasznos? Mondd el a gondolataidat!

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét