A nőnek megvolt mindene: szerető férj, csodás jövőkép és a gyermekvárás öröme. De ahogy az élet azt néha teszi, a valóságot ezúttal fájdalmas módon alakította át. Ahelyett, hogy a nő támogatást kapna férjétől a babával kapcsolatos nehézségek miatt, magára maradt, és ezzel az egész jövője romba dőlni látszik.
A férjemnek van egy fogyatékkal élő testvére. Úgy nőtt fel, hogy a szülei összes pénzét és figyelmét a testvére kapta, az ő létezéséről tulajdonképp el is feledkeztek. Minden családi programot a testvére képességeinek megfelelően szerveztek, hogy részt tudjon venni. A férjem 16 éves volt, mikor munkát talált, és szinte elmenekült otthonról. 2 éve vagyunk házasok, és most várom az első gyermekünket.
Mikor megtudtam, hogy terhes vagyok, a férjem ragaszkodott hozzá, hogy elvégeztessük az összes szükséges tesztet és vizsgálatot, hogy megbizonyosodjunk róla, egészséges babát várunk. Ám az egyik teszt eredménye pozitív lett, mégpedig ugyanarra a genetikai betegségre, amiben az ő testvére is szenvedett. Mikor a férjem ezt megtudta, azt mondta: “Nagyon jól tudod, min mentem keresztül gyerekkoromban. Már magam mögött tudtam ezt, és eszem ágában sincs visszatérni hozzá.”
Látva, hogy mennyire elkeserítenek a szavai, azt mondta: “Megtarthatod a babát egy feltétellel: elfogadod, hogy én nem fogok segíteni a nevelésében. Fizetem a gyerektartást, de ennyi. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy az életünk férjként és feleségként véget ér. Rajtad áll, hogy hogyan döntesz.”
Annyira ridegen és logikusan beszélt, mintha csak arról lenne szó, hogy lemondunk egy utazást. De ez nem egy utazás. Ez a mi kisbabánk. Ez a mi házasságunk. Már rá sem ismerek erre a férfira. Hogyan vethetnék véget a babám életének, mielőtt az még egyáltalán elkezdődött volna? Miközben ezt írom, most is érzem, hogy rugdos. Teljesen összetörtem. El sem tudom képzelni, hogy a férjem elhagy, ha nem vetetem el a babát. Mit kellene tennem? Egyedül nem tudok megbirkózni ekkora teherrel.
Támaszkodj a saját értékrendedre.
A krízis pillanatában nagyon fontos, hogy a saját meggyőződéseddel és értékrendeddel tisztában légy. Vedd számba, hogy neked mi az igazán fontos, és gondold át, hogy ez a döntés megfelel-e a te saját erkölcsi normáidnak. Ne feledd, az érzéseid és ösztöneid a babával kapcsolatban igenis fontosak és számítanak.
Érdemes lenne egy megbízható baráttal vagy egy tanácsadóval beszélgetned. Az értékrended fog átsegíteni ezen a helyzeten, hogy meg tudd hozni a nehéz döntést.
Tanácsadás.
Családterapeutához vagy genetikai tanácsadóhoz is fordulhatsz segítségért. A terapeuta segít feldolgozni az érzelmeidet, és támogatást biztosít ebben a nehéz időszakban, míg a genetikai tanácsadó részletes információkat tud adni a genetikai betegséggel és annak következményeivel kapcsolatban.
Ez a kettős megközelítés biztosítja, hogy megalapozottan hozhass döntést, miközben az érzelmi állapotodat is megóvod. Könnyebben megbirkózhatsz a jövőbeni kihívásokkal, akár megtartod a babát, akár nem.
Mondd ki az érzéseidet.
Őszintén beszélj a férjeddel arról, hogy a kijelentése miként hatott rád. Fejezd ki az érzéseidet a helyzethez való hozzáállásával kapcsolatban. Az emberek néha látszólag rideg döntéseket hoznak, mikor túlterheltnek érzik magukat vagy nem tudják feldolgozni az érzéseiket.
Ha elmondod, te hogyan érzel, azzal segíthetsz a férjednek másként nézni a helyzetet és újragondolni az álláspontját. A világos kommunikáció képes mélyebb megértést eredményezni kettőtök között.
Támogató csoport.
Keress olyan támogató csoportot, ahol a várandós anyák hasonlóan nehéz helyzetben vannak. Vedd fel a kapcsolatot olyanokkal, akik már átélték ezt, tőlük érzelmi támogatást és gyakorlati tanácsokat is kaphatsz. Nem kell az egészet egyedül végig csinálnod, hiszen egy támogató csoporttól megkaphatod a közösséghez tartozás érzését, de a döntésed meghozatalában is segítségedre lesz.
Gondold át a hosszú távú igényeidet.
Gondold át, hogy hosszú távon mi lenne a legjobb neked és a babának, úgy érzelmi, mint praktikus szempontból. Mérd fel, hogy készen állsz-e arra, hogy önállóan lásd el a szülői feladatokat, és hogy milyen támogatásra lesz majd szükséged. Vedd figyelembe, milyen hatással lenne a jövődre, ha a férjed elhagy.
Nagyon fontos, hogy a saját jólétedre is koncentrálj, csakis így tudsz felelős döntést hozni.