Mikor Erik újra megnősült, a családi dinamika feszültté vált az új feleség érkezésével. A helyzet annyira feszült lett, hogy Erik nehéz választás elé került: választania kellett a terhes felesége és a kamasz lánya között. Végül évekre elhatárolta magát a lányától. Most azonban szeretne újra közelebb kerülni hozzá és megismerni az unokáját. Ám a próbálkozása nem várt fordulatot hozott.
A lányom 15 éves volt, mikor újból megnősültem. Azt mondta: “Vagy én, vagy az új családod!” Mivel veszélyeztette a feleségem terhességét, távol kellett tartanom. Most 25 éves, és eddig nem engedte, hogy lássam a 7 éves unokámat.
Tegnap viszont beleegyezett. Egy egész napot tölthettem vele, amíg ő “dolgozott”. Este, mikor hazamentem, megdöbbenve láttam, hogy a ház üres. A feleségem és a fiam holmijai nem voltak sehol.
Ahogy kerestem a telefonomat, egy fenyegető hívást kaptam a síró feleségemtől. Kiderült, hogy a lányom nem dolgozni ment, hanem nálunk volt.
A feleségem azt kiabálta: “Mondtam, hogy sosem fog megváltozni! Ma idejött, veszekedett velem, és azt mondta, el fog téged venni tőlünk, ahogyan annak idején én vettelek el tőle téged! Ha újra találkozol vele, örökre elveszítesz minket!”
Összeszorult a gyomrom. A lányom egyáltalán nem akarja velem újra felvenni a kapcsolatot. Csak a családomat akarja tönkretenni, még ennyi év után is.
Nem akarom elveszteni a családomat, de az unokám életének is szeretnék része lenni.
Erik
Beszélj a feleségeddel.
A feleséged becsapottnak és védtelennek érzi magát, ezért a legfontosabb, hogy vele újjáépítsd a bizalmat. Kérj bocsánatot, amiért ilyen helyzetbe hoztad, ne támadd, hanem fogadd el a félelmét. Biztosítsd róla, hogy számodra ő és a fiatok az első, fejezd ki, hogy elkötelezetten szeretnél olyan megoldást találni, amivel tiszteletben tartod az érzéseit. Őszintén és higgadtan beszélj vele az aggodalmairól, és mutasd ki, hogy számodra ő és a családotok mindennél fontosabb.
A lányodnak szabj világos határokat.
A lányod viselkedésével muszáj foglalkozni és muszáj határokat szabni neki. De mindezt empátiával tedd. Higgadtan magyarázd el, hogy a viselkedése mit okozott, és tedd világossá számára, hogy a családod fenyegetése számodra elfogadhatatlan. Fejezd ki, hogy szeretnéd vele újjáépíteni a kapcsolatot, de csak akkor, ha az kölcsönös tiszteleten tud alapulni. Javasolj családterápiát az egészséges családi dinamika helyreállítása érdekében.
Mediátor.
Mivel az érzelmek nagyon intenzívek ebben a szituációban, érdemes megfontolni egy semleges harmadik fél, egy mediátor bevonását. Ő megkönnyítheti a kommunikációt a feleséged és a lányod között, miközben biztonságos környezetet teremt, amiben mindenki kifejezheti a kétségeit és könnyebben találhat közös nevezőre.
A szakmai útmutatás segíthet tisztázni a szándékokat, eloszlatni a feszültséget és korrekt határokat szabni minden érintett számára.
Külön idő az unokádnak és a családnak.
Hogy enyhítsd a feszültséget, javasold, hogy külön tölts időt az unokáddal és külön a családdal. Az előre megbeszélt találkozók az unokáddal a lányodtól legyenek függetlenek, és győződj meg róla, hogy nem fenyegeti a fiad és a feleséged biztonságát.
Így kapcsolatot tarthatsz fenn az unokáddal, miközben a családodnak is megadod a gyógyuláshoz szükséges teret.