Egy mozaikcsaládban könnyen adódhatnak kihívást jelentő helyzetek, főleg az együttélés kezdetén. Naomi nevelt lánya imádja a macskákat, ám vér szerinti lánya retteg tőlük. Mikor férje nem volt hajlandó megválni a macskától, a nő drasztikus döntést hozott. A dolgok azonban kellemetlen fordulatot vettek.
A nevelt lányomnak van egy macskája. Ez segített neki feldolgozni az édesanyja halálát. De az én lányom fél a macskáktól, és csak most költöztünk össze. Azt hittem, a macskától nem lesz nagy ügy megszabadulni, de a férjem ezzel nem értett egyet. Azt mondtam neki: “Egy macska fontosabb neked, mint az én lányom?” Így hát titokban eladtam a macskát.
Másnap hallottam, hogy a gyerekem sikít. Berohantam a szobájába, és legnagyobb döbbenetemre 3 macska ült a lányom ágyán. Mondanom sem kell, a gyerek halálra rémült és elkezdett sírni. Kérdeztem a férjemet, mi folyik itt, de ő csak vigyorgott. Azt mondta, meg akarja tanítani a lányomnak, hogyan nem szabad olyan felelőtlenül viselkedni, mint ahogy az anyja tette, mert a tetteknek következményei vannak.
Ez két nappal ezelőtt történt, és az a 3 macska még mindig a házban van. A lányom még mindig retteg, jobban, mint korábban. Én pedig komolyan fontolgatom, hogy véget vetek a kapcsolatunknak emiatt. Tényleg felelőtlen voltam vagy el kellene válnom attól a férfitól, akit annyira szeretek?
Beszélj a férjeddel.
Higgadtan és őszintén ülj le beszélni a férjeddel arról, hogy a tettei milyen hatással voltak a lányodra és a nevelt lányodra. Magyarázd el, hogy megérted, hogy a macska érzelmi jelentőséggel bír a lánya számára, a lányod félelmét sem szabad semmibe venni, és foglalkozni kell vele.
Próbáljatok kompromisszumos megoldást találni, például jelöljetek ki egy helyet a macskák számára, ahol a lányod nem tud velük találkozni. Így mindkét gyerek igényei figyelembe lesznek véve.
Professzionális segítség.
Érdemes megfontolni egy családterapeuta segítségét, aki mozaikcsaládokkal foglalkozik. Semleges környezetben minden fél lehetőséget kap arra, hogy kifejezze a helyzettel kapcsolatos érzéseit, mint a gyász, a félelem, a felelősség.
A terapeuta segíthet olyan módszereket találni, melyek elősegítik a két család közti megértést, foglalkoznak a lányod szorongásával és a nevelt lányod igényeivel is.
Fokozatos összeismertetés a macskákkal.
Ha úgy döntötök, hogy megtartjátok a macskákat, kezdjétek fokozatosan megismertetni őket a lányoddal. Először csak engedd, hogy a lányod megfigyelje őket kellő távolságból és a te felügyeleted alatt. Használj pozitív megerősítést, például dicsérd meg vagy apróságokkal jutalmazd, ha nyugodt marad a környezetükben.
Ezzel idővel csökkenhet a félelme és kényelmesebben kezdi majd érezni magát a macskák körül, mégsem lesz rákényszerítve arra, hogy közvetlen kapcsolatba lépjen velük.
Gondold át a kapcsolatotokat.
Szánj időt arra, hogy megvizsgáld a párkapcsolatodat ennek az esetnek a kapcsán. Gondold végig, mely értékek és prioritások fontosak számotokra. Ha a kommunikáció köztetek továbbra is elutasító vagy ellenséges, akkor érdemes átgondolni, hogy ez a párkapcsolat azonos értékrenden és igényeken alapul-e.
Beszéljétek meg, hogyan képzelitek el a családi dinamikát, és járjatok utána, tudtok-e közös hangot találni. Ha úgy érzed, ebben a helyzetben nem kapsz támogatást, célszerű átértékelni a közös jövő gondolatát.