“Nem voltam hajlandó méregdrága sminket venni a lányomnak, most haragszik rám.”

0

Egy apa elvitte a lányát vásárolni, de a dolgok meglepő fordulatot vettek, mikor az apa rájött, milyen sokba kerülnek a kozmetikumok. A vásárlásból végül heves vita és megbántottság lett.

Egyedülálló apaként mindent megteszek, hogy a 13 éves lányom boldog legyen. Mikor megkért, hogy menjünk el sminkcuccokat venni, azt gondoltam, jó kis közös élmény lesz. Kiválasztott néhány dolgot, és elindultunk a pénztárhoz.

A pénztáros leolvasta a termékeket, majd azt mondta: “500 dollár lesz.” Leesett az állam. “Csak egyet veszünk meg ezekből” – mondtam a lányomnak határozottan. Erre elkezdett kiabálni, hogy ő mindet akarja. Az üzletben mindenki minket bámult, nagyon megalázva éreztem magam.

Az egyik eladó odajött, kézenfogta a lányomat, és elvezette az akciós termékekhez. Végül 50 dollárért egy egész táskányi holmit tudtunk venni, de a lányom még mindig dühös volt rám. Később hallottam, hogy a barátnőjével telefonál, és azt mondja: “Apa nem törődik velem. Csak spórolni akar.”

Teljesen összetört a szívem, hiszen igenis törődöm vele, csak nem engedhetem meg magamnak, hogy több száz dollárt költsek sminktermékekre. Hogyan tudnám ezt megértetni vele?

Higgadtan beszélgess el vele a dolgok értékéről.

Magyarázd el neki, hogy a döntésed nem arról szólt, hogy nem törődsz vele, hanem arról, hogy olyan értékeket taníts neki, mint a felelősségvállalás és az okos döntések meghozatala. Mondd neki például azt, hogy: “Szeretlek és szeretnék neked mindent megadni, amire csak vágysz, de fontos, hogy okosan költsük a pénzt.”

Tudasd vele, hogy bár a smink nagyon fontos számára, 500 dollárért kozmetikumokat vásárolni nem olyasmi, amit egy átlagos család megengedhet magának. Tanítsd meg neki a pénz kezelését és a prioritásokat, hiszen ezek a későbbiekben is fontosak lesznek számára. Ha az élet fontos dolgaira koncentrálod a beszélgetést, nem pedig a korlátozásokra, új megvilágításba helyezheted a döntésedet.

Állíts fel egyértelmű határokat, ugyanakkor javasolj kompromisszumot.

Szabj világos határokat a vásárlásokkal kapcsolatban, így nem lesz félreértés köztetek az anyagi határokat illetően. Például készítsetek költségvetést a következő vásárláshoz, ha valamire nem futja, arra pedig saját magának kell előteremtenie a pénzt.

Közösen kutathattok az egyes termékek áraival kapcsolatban, és összehasonlíthatjátok őket, hogy hol találhatók meg a legjobb áron. Ettől ő is önállóbbnak érzi majd magát, miközben megtanulja azt is, hogyan bánjon a pénzzel. A lényeg, hogy a határok mellett legyenek alternatív lehetőségek, melyektől úgy érzi, ő is részese a döntési folyamatnak.

Legyen közös szórakozás a sminkelés.

Közös élménnyé teheted a sminkelést azzal, hogy felajánlod, kísérletezzetek otthon együtt. Próbáljatok ki különböző stílusokat azoknak a termékeknek a segítségével, melyek otthon már megvannak neki. Ezzel kimutathatod az érdeklődésedet az ő szenvedélye iránt, és érezni fogja, hogy támogatod.

A magabiztosságát is építheted, és lehetőséget kap a kísérletezésre anélkül, hogy többet költene. Az együtt töltött idő így nem a frusztrációról, hanem a kötődésről fog szólni.

Mutasd meg, te hogyan kezeled a pénzt.

Magyarázd el a lányodnak, hogy te miként hozod meg a pénzügyi döntéseket. Például meséld el, hogy volt olyan, hogy neked is spórolnod kellett valamire, amit nagyon szerettél volna, vagy hogy előfordult, hogy olcsóbb verziót választottál, hogy ne lépd át a költségvetésed határát.

Ha látja, hogy neked is van fontossági sorrended és te is hozol áldozatokat, jobban megérti, hogy a döntésed nem személyesen ellene szólt. Az anyagi felelősségre való tanítás egész életében fontos lesz számára, segíthetsz neki, hogy hozzád hasonlóan ő is átgondoltan és elővigyázatossággal hozza meg ezeket a döntéseket.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét