“Nem voltam hajlandó fizetni egy ajándékért, miután meghívtak egy minden költséget fedező utazásra.”

0

A pénz gyakran okoz feszültséget és konfliktust a családon belül. Ezt tapasztalta Dan is egy jó hangulatúnak ígérkező családi vakáció során. Arról volt szó, hogy az utazáson minden fizetve lesz, később azonban pénzt kértek tőle egy születésnapi ajándékra. Ez a váratlan kérés felforgatta a nyaralást, és keserű szájízt hagyott mindenkiben.

Az anyósomék az egész nagy családot meghívták Hawaiira az apósom 70. születésnapja alkalmából. Ragaszkodtak hozzá, hogy minden költséget ők fedeznek, a jegyet, a hotelt, az ételt stb.

Az első napon az anyósom mindenkit megkért, hogy adjon 200 dollárt a születésnapi ajándékba. Én azt mondtam, “Egy centet sem fogok fizetni!” Mindenki csöndben maradt, beleértve a feleségemet is.

Miután megettük a tortát, az anyósom hirtelen felállt. Nevetve azt mondta a férjének: “Mindannyiunktól kapsz egy különleges ajándékot a 70. születésnapod alkalmából.” A beszéd közepén megállt, és azt mondta: “Majdnem mindannyiunktól. Dan úgy érezte, 200 dollár túl sok az apósa születésnapjára.”

Később, mikor visszamentem a hotelszobába, megdöbbenve vettem észre, hogy a feleségem összes holmija eltűnt. Összepakolta a bőröndjét, és elutazott. Hagyott egy cetlit, amin az állt: “Az egész családom előtt aláztál meg.”

Nem hiszem, hogy ebben az esetben én vagyok a hibás. Előre szólniuk kellett volna, hogy fizetnünk kell. Úgy érzem, átvertek. Rosszul cselekedtem?

Őszinte beszélgetés.

Ülj le a feleségeddel, és kezdeményezz őszinte beszélgetést arról, hogy mi történt és ezzel kapcsolatban mit éreztek. Fogadd el, ha ő megalázva érzi magát, és magyarázd el a te nézőpontodat, közben hangsúlyozd, hogy úgy érezted, a váratlan pénzkérés átverés számodra.

Beszéljétek meg, hogy a jövőben hogyan javítjátok a kommunikációt egymás között, ha ilyen helyzetek felmerülnek. Őszintén kérj bocsánatot, amiért megbántottad, még akkor is, ha meg vagy róla győződve, hogy igazad volt. Ezzel kimutathatod, hogy fontosak neked az érzései.

A megbékélés gesztusa.

Talán tehetnél egy nagy gesztust, hogy megmutasd, szeretnéd rendezni a helyzetet. Írhatsz egy szívhez szóló levelet a feleségednek és az anyósodéknak, melyben kifejted a te álláspontodat és kifejezed a megbánásodat amiatt, ahogy a helyzetet kezelted.

Felajánlhatnád, hogy szervezel egy szűk körű ünnepséget az apósodnak, hogy kimutasd, számodra fontos a család, függetlenül a pénzügyi vitáktól.

Kompromisszumos megoldás a jövőbeli eseményekre.

Találjatok kompromisszumos megoldást a jövőbeli családi eseményekre, születésnapokra a kiadásokat illetően. Javasolj ésszerű értékhatárt, hogy elkerüljétek a félreértéseket.

Javasolhatod, hogy hozzatok létre egy családi alapot az ilyen alkalmakra, így senkit nem fog felkészületlenül érni a kiadás, és senki nem fogja csapádban érezni magát. Ezzel megelőzhetitek a hasonló konfliktusokat, és megmutathatod azt is, hogy olyan megoldásra törekszel, ami mindenkinek megfelel.

Szakember segítsége.

Ha a feszültség közted és a feleséged, valamint az anyósodék között továbbra is fennáll, érdemes megfontolni egy szakember – mediátor vagy terapeuta – bevonását. Ő semleges harmadik félként hatékonyabbá teheti a párbeszédet, segíthet megérteni egymás nézőpontjait, és haladni egy olyan megoldás felé, amivel helyrehozhatók a családi kapcsolatok, és egészséges családi dinamika alakítható ki a jövőben.

Ezzel a lépéssel megmutathatod, hogy minden erőddel dolgozol a konfliktus megoldásán és a családi harmónia helyreállításán.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét