A családi vakációk célja, hogy közelebb hozzák egymáshoz a családtagokat, ám előfordulhat, hogy a mélyben rejtőző feszültséget hozzák felszínre. Egy nő a mostohafiával kapcsolatban került nehéz helyzetbe, egy váratlanul kialakult konfliktus teljesen felforgatta a család életét.
A férjemmel és az előző házasságomból született két gyerekemmel egy drága utazásra megyünk a tengerentúlra. A 16 éves nevelt fiamnak is mondtam, hogy jöjjön velünk, de csak egy feltétellel: vigyáznia kell a 3 éves lányunkra. Dühös lett és nemet mondott. “Akkor nem jössz velünk!” – mondtam. Az indulás előtti reggelen bementem a lányom szobájába, és ledöbbentem: a lányom ruhái szanaszét szórva a földön, a bőröndje kipakolva.
Rögtön kérdőre vontam a nevelt fiamat, aki agresszíven kiabálta, hogy mi nem törődünk vele, csak a mostohatestvéreivel. Beszélni akartam vele, de egyre feszültebb lett a helyzet. Kapkodva próbáltunk mindent újra bepakolni, de kifutottunk az időből és lekéstük a gépet. Új jegyeket venni nemcsak elképesztően drága volt, de olyan stresszt is okozott, ami beárnyékolja az egész utazást. Az örömteli utazásból teljes katasztrófa lett, még mielőtt elkezdődhetett volna.
A férjemmel azóta folyamatosan vitatkozunk, egyikünk sem tudja, hogyan legyen tovább. Szeretem a nevelt fiamat, de óriásit csalódtam benne, amiért így kezelte ezt a helyzetet. Újra meg újra visszajátszom a fejemben a történteket, hogy én szabtam túl kemény feltételt neki vagy ő viselkedett igazságtalanul.
Szeretném helyrehozni a kapcsolatunkat, de nem tudok mit kezdeni a sérelmemmel, és így a szakadék egyre csak nő köztünk. Nem tudom, ezek után hogyan tudnám helyreállítani a családi békét.
Őszinte beszélgetés.
Ülj le beszélgetni a nevelt fiaddal nyugodt körülmények között, és próbáld meg az ő szemszögéből nézni a helyzetet. Mondd el neki, hogy érted, hogy kirekesztettnek érzi magát, és hogy túl soknak érezte a feltételedet. Az, hogy elfogadod az érzéseit, nem azt jelenti, hogy felmentést adtál neki a viselkedése miatt, hanem azt, hogy foglalkozol az érzéseivel.
Hibáztatás nélkül szabj határokat.
Mikor szóba kerül a gyerekvigyázás, higgadtan és hibáztatás nélkül beszélj vele. Mondd el neki, hogy ez valóban nagy felelősségnek tűnhet, de ezzel nem vele akartál kiszúrni. Magyarázd el, hogy a jövőben a felelősségeket igazságosabban kell elosztani, így tudathatod, hogy az ő érzéseit is figyelembe fogod venni.
Koncentrálj a családi kötelékekre.
Tégy erőfeszítéseket, hogy olyan programokat szervezz, melyek erősítik a családtagok közti kötődést. Legyen az egy esti társasozás vagy egy hétvégi túrázás, a családtagok töltsenek együtt minőségi időt, amikor nem a konfliktusokon van a hangsúly. A közös élmények segíthetnek csökkenteni a kirekesztés érzését és megszüntetni a köztetek lévő szakadékot.
Mutasd ki, hogy fontos számodra.
Rendszeresen emlékeztesd a nevelt fiadat, hogy ő is fontos része a családnak, és hogy a szereteted iránta nem feltételekhez kötött. Ezt megteheted egyszerű gesztusokkal, például örülsz a teljesítményeinek, kifejezed a büszkeséged, ettől egy idő után értékesnek fogja érezni magát. A bizalom újjá tud épülni, te pedig kimutathatod, hogy erős, összetartó és szerető családot szeretnél minden probléma ellenére.