A mozaikcsaládokban gyakran megesik, hogy a szülők eltérő véleményen vannak a gyerekek nevelésével kapcsolatban. Colleen férje továbbra is támogatja anyagilag a 19 éves lányát, aki várandós és már van két gyermeke. Colleen azonban mindeközben úgy érzi, a lányt már nem szabadna elkényeztetni, és meg kellene tanítani a felelősségteljes viselkedésre. Emiatt most drámai helyzet alakult ki a családban.
A férjem 19 éves lányának van 2 gyereke 2 különböző férfitól, és most újra terhes. Arra számít, hogy majd élete végéig az apja fogja pénzelni. Mondtam a férjemnek: “Ha te nem tudod megnevelni, akkor majd én fogom!”
A közös számlánkon lévő összes pénzt levettem, és vettem egy lakást a tudta nélkül, hogy ne tudja tovább pénzelni a lányát.
Így egyetlen fillért sem tud neki adni. Biztosan tudtam, hogy nincs szükségünk erre a pénzre, mert a havi fizetéseinkből könnyedén fedezni tudjuk a kiadásainkat.
Néhány nappal később bementem a hálószobába, és lefagytam. A ruháim dobozokba voltak csomagolva. A férjem hagyott egy cetlit, amin az állt: “Ha ennyire egyedül akarod meghozni a döntéseket, aki élj is egyedül. Az új lakásban, amit vettél!”
Még aznap kaptam egy hívást a nevelt lányomtól. Azt mondta: “Nem várhatod el, hogy apám hátat fordítson az egyetlen lányának!” – majd letette a telefont.
Össze vagyok törve. Azért tettem ezt, hogy mindkettőnket megvédjem a haszonleső lányától, és nem érdemlem meg, hogy így bánjon velem. Eltelt azóta néhány nap, még nem költöztem el, de a férjem nem hajlandó szóba állni velem.
Mediáció és párterápia.
Mivel a helyzet az érzelmekről és a pénzügyekről is szól, érdemes segítségül hívni egy semleges harmadik felet. Egy mediátor vagy terapeuta közvetít a beszélgetésben, és segít feltárni a mélyebben gyökerező problémákat.
A segítségével jobban megérthetitek egymás nézőpontját, helyreállíthatjátok köztetek a kommunikációt, és olyan megoldást találhattok, melyben a te aggályaid és a férjed felelőssége is érvényre jut.
Gondoljátok át a pénzügyi döntéseket, és tegyétek átláthatóvá az anyagiakat.
Nyíltan beszéljétek át, hogy a jövőben hogyan tervezitek meg a pénzügyeket. Miután te az ő beleegyezése nélkül vetted le a pénzt a közös számlátokról, a továbblépéshez elengedhetetlen, hogy egyértelmű és kölcsönösen elfogadott döntéseket hozzatok ezentúl az anyagiakról.
Fontoljátok meg a külön számlák létrehozását a személyes és közös költségekhez, gondoskodjatok arról, hogy mindkét fél tudjon mindenről, és értsen is egyet a pénzügyeitekkel kapcsolatban.
Beszélj a nevelt lányoddal.
Hasznos volna közvetlenül a nevelt lányoddal is beszélni. Mondja el őszintén, mik az elvárásai, te pedig azt magyarázd el neki, hogy a tettei hogyan hatnak a férjeddel való kapcsolatodra. Ezzel tisztázhatjátok a félreértéseket.
Fejezd ki a szándékaidat és az aggályaidat, hallgasd meg az ő álláspontját, és próbáljatok közös nevezőre jutni.
Fontold meg az átmeneti elköltözést.
Ha a feszültség továbbra sem csillapodik és a kommunikáció sem javul, az ideiglenes elköltözéssel a férjed és te is teret kaptok ahhoz, hogy át tudjátok gondolni a dolgokat. A fizikai távolság miatt időt nyertek a kapcsolatotok átgondolásához és ahhoz, hogy milyen irányban haladjatok tovább.
Fordítsátok ezt az időt arra, hogy felmérjétek, mire van szükségetek, és hogy van-e olyan közös út, mellyel mindkettőtök igényeit tiszteletben tudjátok tartani.