A lábfejed több mindent árulhat el az egészségi állapotodról, mint hinnéd. Az olyan változások, mint a fájdalom, a dagadás vagy az elszíneződés korai tünetei lehetnek a rejtőző betegségeknek. Ha odafigyelsz ezekre a jelekre, még időben felfedezheted az egészségügyi problémákat, és megkezdheted a kezelésüket.
1. Megdagadt lábfej
A lábfej dagadása miatt többféle ok is megbújhat, kezdve az olyan átmeneti problémáktól, mint a hosszú időn át való álldogálás, a meleg idő vagy a túlzott sófogyasztás, egészen a súlyosabb egészségügyi problémákig. Az olyan életmódbeli tényezők, mint a túlsúly, a rosszul illeszkedő cipő viselése, bizonyos gyógyszerek szedése, okozhatnak vízvisszatartást a lábfejben. A terhesség során gyakran dagad meg a lábfej a vénákra nehezedő, fokozott nyomás és a hormonváltozások miatt. Egyes esetekben sérülés is okozhatja ezt, például egy kificamodott boka vagy orvosi kezelést igénylő fertőzés.
Súlyosabb esetekben a megdagadt lábfej oka krónikus betegség, például szív-, vese-, májbetegség, ami hatással van a szervezet folyadékokat szabályozó képességére. A keringési betegségek, mint a vénás elégtelenség, a mélyvénás trombózis vagy a limfödéma szintén okozhatják a lábfej dagadását azzal, hogy meggátolják a vér vagy a nyirokfolyadék megfelelő keringését.
Ha a lábfej dagadása tartósan fennáll, hirtelen lép fel vagy társul hozzá más tünet, például fájdalom, légszomj vagy mellkasi diszkomfort érzet, az komolyabb betegséget sejtet a háttérben, ami azonnali orvosi beavatkozást igényelhet. Mindig jó ötlet konzultálni az orvossal, aki felfedheti a mögöttes problémákat és megfelelő kezelést irányozhat elő.
2. Repedezett sarkak
Ha a lábfejeden vagy a sarkadon száraz, repedezett a bőr, annak pajzsmirigyprobléma is lehet az oka. A pajzsmirigy olyan hormonokat termel, melyek részt vesznek a szervezet szabályozásában, ezért a folyamatos szárazság figyelmeztető jel lehet, hogy érdemes ellenőriztetni.
Az időjárás változásai is okozhatnak bőrszárazságot. Ha emellé még súlygyarapodást és látásproblémákat is felfedezel, érdemes orvoshoz fordulnod.
3. A cukorbetegség és a lábfej
A diabétesz a lábfejet is érinti az idegek károsodása miatt. Ez zsibbadást, fájdalmat okozhat. Ha nem is érzed, a lábfejeden apró vágások vagy hólyagok alakulhatnak ki, melyek elfertőződhetnek.
A cukorbetegség a vérkeringést is gyengíti, ezért a sebek nehezebben gyógyulnak. Súlyos esetekben az elfertőződött sebek üszkösödéshez vezethetnek, aminek amputáció lehet a következménye.
A lábfejedet mindennap ellenőrizd, tartsd tisztán és szárazon, viselj kényelmes cipőt, és járj rendszeresen pedikűröshöz. A vércukorszint szabályozása nagyon fontos a lábfej problémáinak megelőzésében.
A cukorbetegeknek különösen elővigyázatosnak kell lenniük, hiszen ez a betegség egyre többeket érint. A cukorbetegek 60-70%-ánál fejlődik ki idegkárosodás, ami növeli a lábfejjel kapcsolatos komplikációk esélyét.
4. Hideg lábfej
Gyakran tapasztalhatjuk és többféle oka lehet. Sokszor genetikai tényezők vagy keringési problémák állnak a hátterében. Mikor fázunk, az erek a kezeinkben és a lábfejünkben összehúzódnak, hogy a testünket melegen tartsák, ettől a lábfejünk hideg lesz. Akik kevesebb testzsírral rendelkeznek, azok gyakrabban tapasztalhatják ezt.
Más is okozhatja a lábfej hidegségét. Például a Raynaud-szindróma, mikor az erek túlzott reakcióba lépnek a hideg miatt, a lábfej elkékül vagy fehér, esetleg piros lesz. A szövetek gyenge vérkeringése – pl. érelmeszesedés miatt – szintén okozhat fájdalmat és elszíneződést. Az idegkárosodás (neuropátia) szintén okozhat hideg érzést a lábakban, még akkor is, ha azok érintésre melegek.