Egy kísérletben kimutatták, hogy csupán a testszag alapján képesek vagyunk meghatározni más emberek életkorát. A testszagunk folyamatosan változik a kor előrehaladtával az egészségünk, a szedett gyógyszerek, az étrendünk, a hormonális változások és sok egyéb dolog függvényében. Ezek úgy változtatják meg a testszagot, hogy hatásukra jobban izzadunk vagy megváltoztatják a bőr kémiai összetételét.
Betegségek
Ahogy öregszünk, egyre általánosabbá válnak az egészségügyi problémák. Egyes betegségek – mint pl. a diabétesz – megváltoztathatják a testszagunkat kortól függetlenül. A cukorbetegségről köztudott, hogy gyümölcsös, szirupos illatot kölcsönöz, mivel a szervezet nagy mennyiségű ketont kezd termelni.
Más betegségek is képesek a testszag megváltoztatására, például a pajzsmirig- túlműködés és a májbetegség.
Öregedő bőr
A bőrünk a kor előrehaladtával mind több zsírsavat termel, ezt nevezzük az idős emberek szagának. Mikor ezek a zsírsavak a levegővel érintkeznek, fokozódik a savanyú, zsíros szagú 2-nonenal nevű kémiai anyag mennyisége. Az idős emberek szaga tehát nem csupán kitaláció, hanem a bőr változásának a szaga.
Az étrend változása a kor előrehaladtával
Az olyan ételek, mint a hal, a fűszerek, a vörös hús hatással vannak a testszagunkra is. Miután a táplálék lebomlik a szervezetünkben, az izzadságon keresztül kémiai anyagokat választunk ki, melyek időnként nagyon erősek lehetnek.
A napi vízfogyasztás mennyisége is befolyásolja a testszagot. Minél kevésbé vagyunk hidratáltak, annál kellemetlenebb a leheletünk. A száraz száj kiváló terep a baktériumok szaporodásához, hiszen sem a nyál, sem a víz nem mossák ki őket a szájüregből.
Hormonváltozások
Talán észre sem vesszük, de a hormonjaink gyakran változnak, főleg menstruáció, valamint menopauza idején. Egy tanulmány szerint a férfiak az ovuláláskor vonzódnak leginkább a nőkhöz, mégpedig a testszaguk miatt.
Hormonváltozások történnek a pubertás során, de a stressz is képes befolyásolni a testszagot.
Gyógyszerek
Egyes étrendkiegészítők és gyógyszerek, például az antidepresszánsok, képesek megváltoztatni a testszagot. Mivel hatásukra többet izzadunk a hónaljban és a nemi szervek környékén található apokrin mirigyeken keresztül, a testszagunk megváltozik. Ahogyan az izzadság keveredik a bőrön lévő baktériumokkal, erősebb lesz a testszag.
Szájhigiénia
A nyál természetes védőgátat képez a rossz lehelet ellen. Ám ahogy öregszünk, egyre kevesebb nyál termelődik. Mikor elkezdünk műfogsort viselni, szintén növeljük az esélyét a káros baktériumok szájban való megtelepedésének, még akkor is, ha rendszeresen tisztítjuk.
Az ínybetegségek is gyakrabban fordulnak elő idősebb korban, ettől is lehet rossz a lehelet és általánosságban a testszag.