A szúnyogról elsőként a duzzanat és a viszketés jut eszünkbe, amivel a csípés után szembesülünk. Abba viszont ritkán gondolunk bele, hogy pontosan mi történik, mikor ez a kis rovar belőlünk táplálkozik, és mi okozza a szinte elviselhetetlen viszketést. A kutatók szerint a szúnyog nyála ezért a felelős.
Utánajártunk, hogy mi történik mielőtt, miközben és miután megcsíp egy szúnyog.
A szúnyog ráköp a bőrre, hogy csökkentse a fájdalmat.
Egy tanulmány kimutatta, hogy egy szúnyognak kb. 4 percre van szüksége ahhoz, hogy megtöltse magát vérrel. A probléma az, hogy ez idő alatt az áldozat észreveheti és megölheti, még mielőtt a küldetése végére érne. Ha a csípés fájdalmas, a támadó még hamarabb lebukik.
A szúnyog nyála olyan összetevőket tartalmaz, melyek elzsibbasztják a bőrt. Miután ráköp a bőrre, nem érezzük a csípését. Ezután kezdi el keresgélni az ereket a bőr alatt. Többször is megszúr, mielőtt megtalálja a számára ideális táplálékot.
A nyál segít nekik könnyedén kiszívni a vért.
Amint talált egy megfelelő eret, a szúnyog még egyszer kiereszti a nyálát. Ebben több mint 100 fehérje van, melyek különböző célokat szolgálnak, egyikük például azt, hogy a vér ne alvadjon meg. Így könnyebben ki tudja szívni.
Miután az ér megsérült, a szervezet megpróbálja meggyógyítani. Ez meggátolhatja a rovart a táplálkozásban. Ám a szúnyog leleményes kis teremtmény, megvan a maga módszere ennek kivédésére. A nyálában lévő összetevő leállítja ezt a folyamatot és kitágítja az ereket.
A csípés azért viszket, mert allergiások vagyunk rá.
Megint csak a nyál a felelős ezért. A nem mérgező fehérjéket tartalmazó csípés különböző súlyosságú viszketést, bőrpírt és duzzanatot okoznak. Vannak, akik egyáltalán nem allergiások rá.
Az első szúnyogcsípésre adott reakciók a legsúlyosabbak, sőt, még súlyosabbak, mintha 20 éven keresztül folyamatosan csípnének. A szúnyogok a petéket állóvízbe rakják, így nem tudnak szaporodni olyan helyeken, ahol a vizeket az év nagy részében jég borítja. Ennek eredményeként az ilyen helyeken élők ritkábban szenvednek a szúnyogoktól. Ha egy ilyen helyről trópusi helyre költöznél, az első szúnyogcsípés nagy kellemetlenséggel járna.
BÓNUSZ: Amit tehetsz, hogy kevesebbszer csípjenek meg a szúnyogok.
A kutatások szerint a szúnyogok a szagunk miatt vonzódnak hozzánk, melyeket a bőrünkön élő mikrobák állítanak elő. Ha a lábadat baktériumölő szappannal mosod meg, elkerülheted a szúnyogcsípéseket. Fontos a szúnyogriasztó használata is. A szintetikus készítmények mellett használhatunk eukaliptusz olajat is, amely hatásosnak bizonyult a szúnyogcsípések ellen.