Az illóolajokról úgy tartják, hogy számos bajra gyógyírt jelenthetnek, kezdve a bőrproblémáktól, egészen a mentális egészségügyi gondokig. Ám ezek az olajok nem olyan ártalmatlanok, mint amilyennek hisszük őket. A forgalmazók mindent elkövetnek, hogy az előnyeiket hangsúlyozzák, de a hátrányaikat eltitkolják előlünk. Márpedig vannak ártalmaik.
1. Mérgezés
Tanulmányok szerint az elmúlt években több ezer mérgezéses eset történt az illóolajok miatt, ezeknek több mint a fele gyerekekkel esett meg. A toxicitás gyorsan terjed, elég egy nagyon kis mennyiség az olajból ahhoz, hogy életveszélyes helyzet alakuljon ki. Hányást, tüdőkárosodást és központi idegrendszeri depressziót is okozhat. A legrosszabb az eukaliptusz olaj, amiből már néhány csepp hányingert, gyomorfájást és görcsöket válthat ki.
Bár az esetek 80%-a baleset volt, mert az illóolajat összetévesztették egyéb folyékony készítménnyel, pl. köhögés elleni sziruppal, még mindig vannak olyanok, akik tájékozatlanságból fakadóan szájon át fogyasztják az illóolajokat.
2. Napérzékenység
Egyes illóolajok növelik a fényérzékenységet, azaz sérülékenyebbé tesznek minket a napfénnyel szemben. Ilyeneket a citrus illóolajok, de leginkább a bergamot. Sok citrus illóolaj tartalmazza a furokumarin nevű összetevőt, ami vegyi égési sérülést okozhat napfény hatására. A legsúlyosabb esetekben már néhány, napon töltött perc után is hólyagok jelennek meg a bőrön.
A növények az állatokkal – rovarokkal, gombákkal – szembeni védekezéshez termelik a furokumarint. Nekünk sem tesz jót.
3. Bőrproblémák
Kisebb irritációtól súlyos allergiáig, akár a dermatitisig az illóolajok komoly bőrproblémákat okozhatnak. Égő érzés, irritáció, hólyagosodás, kiütés léphet fel. A bőr szárazzá, viszketővé válhat, hámlani kezdhet és berepedezhet.
Kifejezetten rossz ötlet sérült bőrfelületen használni illóolajat, mivel itt a bőr több olajat szív magába, és ennek nagyon kellemetlen következményei lehetnek. Hígítatlanul sose használj illóolajat, mert az különösen veszélyes.
4. Kockázat várandósság alatt
Egyes illóolajok olyan adalékokat és szennyeződéseket tartalmaznak, melyek károsak lehetnek a várandós nők számára. Mivel ők különösen érzékenyek a szagokra, az illóolajok használata könnyen kiválthat náluk fejfájást, hányingert, hányást, szédülést.
Még a bőrre kent illóolajok is bejutnak a placentába és hatással vannak a babára. Legrosszabb esetben a dolog vetéléssel is végződhet.
5. Allergiák
A bőrproblémákon kívül az illóolajok allergiás reakciót okozhatnak a légzőrendszerben és a szemekben. Azt tapasztalhatod, hogy az aromás olajok hatására tüsszögsz, folyik és eldugul az orrod.
BÓNUSZ: Az olajok azonban nem csak ártani tudnak.
A probléma nem az, hogy az illóolajok mennyire veszélyesek tudnak lenni, hanem az, hogy miként reklámozzák őket. Az illóolajok óriási népszerűsége miatt leginkább az a tévhit áll, hogy mivel természetes készítmények, nem tudnak ártalmasak lenni. Ennek finoman szólva sincs valóságtartalma.
Ha a tényeket nézzük, látni fogjuk, hogy az illóolajok nem mindenre gyógyírt jelentő készítmények, és nem is olyasmik, amiktől rettegnünk kellene. Egyes olajok parazitaellenes és antiszeptikus hatással rendelkeznek, segítenek a hajproblémákon, nyugtató illatukkal pedig csökkentik a stresszt. Ugyanakkor, ha nem megfelelően használjuk őket, akkor számos problémát okozhatnak.
A legjobb, amit tehetsz:
- Illóolajok használata előtt kérd ki orvos véleményét.
- Figyeld, hogy a tested hogyan reagál rájuk.
- Kis mennyiségben próbáld ki az olajat a karodon vagy a lábadon. Így tesztelni tudod, hogy allergiás vagy-e rá.
- Ne használj belőlük túl sokat.
- Ne félj kipróbálni őket.
Használsz illóolajokat? Melyeket? Észrevetted, hogy segített-e neked, vagy épp ellenkezőleg, hogy negatív hatása volt?