Mi az a maximális magasság, amiből lezuhanva az ember még életben marad? Még az első emeletről való leesés is végződhet rosszul, nemhogy az, ha 10 kilométeres magasságból zuhanunk. A jugoszláv légiutas-kísérő, Vesna Vulovic ebből a magasságból zuhant le, és túlélte, miután a gép felrobbant a levegőben egy terrortámadás során. Súlyos sérüléseket szenvedett, de később visszatért a repüléshez, és újból légiutas-kísérőnek állt.
Utánajártunk, hogyan lehet túlélni a nagy magasságból történő zuhanást, amikor úgy tűnik, erre már semmi esély nincsen. Jó, ha tisztában vagy ezekkel a túlélési tippekkel, de reméljük, sosem lesz szükséged rájuk.
Ha kiesel egy ablakból
- Esés közben próbálj megkapaszkodni valamiben. Ezzel megszakítod a zuhanást, és ha tovább is esel, lelassítod a sebességedet. Ha van alattad egy előtető – üveg vagy műanyag – az segít megállítani a zuhanást.
- Rossz viccnek tűnik, de esés közben próbáld ellazítani az izmaidat, ne feszítsd be őket. A részegek élik túl leggyakrabban az ilyen zuhanásokat, valamint a kisgyerekek. Először is azért, mert sem a gyerek, sem a részeg nincs teljesen tisztában azzal, hogy mi történik. Másodszor pedig az alkohol kikapcsolja a félelemérzetet, és ellazítja az izmokat. A babák csontjai még jóval lágyabbak, mint a felnőtteké, a koponyájuk inkább eldeformálódik, mintsem betörik a földet éréskor.
- Hajlítsd be a lábaidat (de ne túlságosan) és tartsd őket egymás mellett. Így mindkét lábad egyszerre fog földet érni, és gyengébb lesz a becsapódás hatása. Próbálj lábujjhegyre érkezni, hogy felvedd az ütés erejét. A lábadat nagy valószínűséggel eltöröd, de ez a kisebbik rossz a lehetőségek közül. A következőt semmiképp se tedd: ne érkezz kinyújtott lábra, ne nyisd szét a lábaidat, és ne próbálj meg egy lábra érkezni azt gondolva, hogy ezzel megmentheted a másikat.
- Esés közben a fejedet a karjaiddal védd. Abban a pillanatban, mikor érzed, hogy talajt értél (a legrosszabb esetben betont, a legjobb esetben földet), egy kicsit visszapattansz, majd elesel. Próbálj meg az oldaladra esni. A karjaid legyenek a fejed körül, hogy védd.
- Ha túlélted, szerencsés vagy. Ezután csak feküdj, ne mozogj, várd a segítséget.
Ha repülőből zuhansz ki
10 km-es magasságból 3-6 perc alatt érsz földet. Az esés sebessége körülbelül 190 km/h. Sajnos elég kevés esély van túlélni egy ekkora zuhanást, de próbát tenni arra, hogy megmentsd az életed, mindig megéri.
- Először is azt tartsd észben, hogy azoknak van legnagyobb esélyük a túlélésre, akik a gép farkában ülnek.
Ha valami történik a géppel, például felrobban vagy elkezd darabokra hullani a levegőben, fülsiketítő zajt fogsz hallani, és érezni fogod, ahogy a dermesztő hideg áramlik a gép belsejébe. Ilyen magasságban már nagyon kevés az oxigén, ezért valószínűleg el fogsz ájulni. Ha alacsonyabbra süllyed a gép, akkor visszanyered az eszméletedet.
- Próbálj összegömbölyödni az ülésben vagy mássz fel egy roncsdarabra. Ezzel növelheted a túlélés esélyét.
Larisa Savitskaya, aki életben maradt azután, hogy a gépe 5 kilométeres magasságból lezuhant, a következőket mesélte:
“Az AN-24-es gép szárnyai leszakadtak a gép tetejével együtt. Én éppen aludtam akkor. Emlékszem a szörnyű robbanásra és az égésre. A hőmérséklet 25 fokról -30 fokra zuhant le. Sikítást és a szél hangos süvítését lehetett hallani. Kizuhantam a folyosóra és a gép farkában találtam magam. Hirtelen beugrott egy olasz film, a Vannak még csodák. A főszereplő úgy menekült meg egy repülőgép-katasztrófából, hogy összegömbölyödött az ülésben. Valahogy bemásztam egy székbe. Nem hittem, hogy túl fogom élni, csak fájdalommentesen akartam meghalni. Volt egy zöld villanás és egy robbanás. Az erdőben landoltam, fák tetején kötöttem ki, ez mentette meg az életemet.”
Feleannyian élik túl a zuhanást azok közül, akik csak önmaguk zuhannak, mint azok közül, akik közben a roncs egy darabjába kapaszkodnak. Így maradt életben Alan Magee is. 1943-ban 6 kilométeres magasságban zuhant ki a repülőgépből, és életben maradt, miután egy vasútállomás tetején keresztül ért földet.
Ha ilyen helyzetbe kerülsz, jussanak eszedbe a következők:
- Végy fel olyan testhelyzetet, mint az ejtőernyősök: a karjaidat és a lábaidat is tárd szét. Ezzel lelassíthatod az esés sebességét.
- Próbáld magad irányítani zuhanás közben: ha hátrafelé akarsz mozogni, hajlítsd be a lábaidat, mintha a sarkaiddal meg akarnád érinteni a fejedet. Ha jobbra szeretnél mozdulni, engedd lejjebb a jobb válladat, és hajlítsd jobbra a testedet.
- Próbálj ne vízre érkezni, még akkor sem, ha jó úszó vagy. Ha valaki extrém magasságból vízbe zuhan, a becsapódás erőssége ugyanakkora lesz, mintha betonra esne. Irányítsd magad mező, fák, bokrok fölé. Ilyenkor azonban annak van meg az esélye, hogy egy ág halálos sérülést ejt rajtad. A legjobb eset az, ha havas területre vagy szénaboglyára érkezel.
- Ha túlélted a landolást, akkor jön a legnehezebb rész. Ahhoz, hogy életben maradj, embereket kell találnod.
A 17 éves Juliane Koepcke az Amazonas dzsungeléből volt képes megtalálni a kiutat, miután 3 kilométeres magasságból lezuhant. Eltört a kulcscsontja, több sérülést és zúzódást szenvedett el, ennivalónak pedig csak egy zacskó cukorka volt nála. De 9 nap bolyongás után végre emberekre talált.