Vannak, akik az átlagosnál magasabbra tudják emelni a lábukat, és úgy hajlonganak, mintha gumiból lennének. Ezt a képességet hipermobilitásnak nevezik, és hihetetlen előnyt jelenthet sportolóknak vagy akár művészeknek, kaszkadőröknek és cirkuszi előadóknak.
Összegyűjtöttük, hogy mi jellemzi az ilyen embereket. Görgess le, és megtudhatod, hogy téged érint-e a hipermobilitás.
Beighton-teszt
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A Beighton-teszt segítségével azt lehet meghatározni, hogy mennyire hajlékonyak a végtagjaid. Mondani se kell, hogy a következő gyakorlatokat a legjobb, ha szakember felügyelete mellett végzed. A teszt 5 gyakorlatból áll, és az ízületek határait a maximumig feszegeti. A mozdulatokat a szakember egy 1-9-ig terjedő skála segítségével értékeli. Egy pontot adhat, ha az adott testrészeddel sikeresen végrehajtod a gyakorlatot. Például a jobb és a bal kezeddel összesen két pontot szerezhetsz, mindegyikkel egyet-egyet.
Beighton, aki kitalálta ezt a tesztet, úgy értékelte, hogy akik 4 vagy több pontot érnek el, érinti őket a hipermobilitás. Bár a teszt hasznos, mégis vannak hibái. Például megmutatja, hogy a test mely részei hajlékonyabbak, de a hipermobilitás mértékét nem határozza meg. Több fontos ízületre, például a bokára és a vállra pedig nem is terjed ki.
1. gyakorlat: Hajtsd a könyököd hátrafelé.
Nyújtsd ki a karod. Könnyebb lesz, ha kifelé fordítod a csukódat. Ha a fel- és alkarod által bezárt szög eléri vagy meghaladja a 10 fokot, akkor kapsz 1 pontot. Próbáld meg mindkét karoddal. Mindkét karra 1 pontot kaphatsz.
2. gyakorlat: Hajlítsd a hüvelykujjadat az alkarod felé.
A karodat derékszögben hajlítsd be, a csuklódat fordítsd befelé. A másik kezeddel hajlítsd a hüvelykujjadat az alkarod felé nagyon lassan. Ha meg nem tudod vele érinteni, hüvelykujjanként 1 pont jár.
3. gyakorlat: Hajlítsd be a kisujjadat a kézfejhez 90 fokban.
Ezt a gyakorlatot kétféleképpen lehet csinálni. Az egyik módszer, hogy a tenyeredet felfelé fordítod, a másik kezeddel megfogod a kisujjadat, és lassan elkezded lefelé húzni, ahogyan a képen látod. A második módszernél ugyanezt teszed, viszont nemcsak a kisujjadat, hanem az összes ujjadat elkezded lefelé hajlítani. Ismételd meg mindkét kezeden, és ha mindkettőn sikerül, 2 pontot kapsz.
4. gyakorlat: Hajlítsd be hátrafelé a térded.
Állj egyenesen, és helyezd a testsúlyodat az egyik lábadra. A térded próbáld meg a lehető legjobban hátrafelé vinni. Mindkét lábaddal végezd el a gyakorlatot. Pontot akkor kapsz, ha 10 foknál nagyobb szögben sikerül behajlítanod.
5. gyakorlat: Próbáld meg a tenyereidet a talajra fektetni, miközben egyenesek a lábaid.
Állj egyenesen, a két lábad egymás mellett legyen. Hajolj előre, és próbáld a tenyereidet a talajra fektetni, de közben a lábaid maradjanak egyenesek, a térdeidet ne hajlítsd be. Ha mindkét tenyereddel sikerül, 2 pontot kapsz.
Add össze a pontjaidat.
Ha 4 vagy több pontod van:
Ebben az esetben beszélhetünk ízületi hipermobilitás-szindrómáról. Ez félelmetesen hangzik, azonban a legtöbbször nem okoz gondot. De ne feledd: szakember segítsége nélkül nem lehet meghatározni, hogy nálad ez fennáll-e vagy sem.
A különbség az ízületi hipermobilitással élők és az átlagemberek között az, hogy az előbbi csoportba tartozóknál a kollagénrostok és más kötőszöveti fehérjék jóval rugalmasabbak. Ezek a rostok felelősek az izmok, szalagok, inak, porcok erősségéért és rugalmasságáért.
Bár jóindulatú, okozhat problémákat, például derékfájást, lúdtalpat, visszeret, gerincferdülést, porckopást vagy íngyulladást.
Ezeket megelőzheted a következőkkel:
- Rendszeresen végezz relaxációs gyakorlatokat.
- Kerüld az extrém sportokat és a csapatsportokat.
- Végezz izomerősítő gyakorlatokat, főleg izometrikus gyakorlatokat.
- Végezz nyújtó gyakorlatokat.
- Ne terheld túl az ízületeidet.
- Kerüld az ülő életmódot.
Ha kevesebb, mint 4 pontod van:
Ez azt jelenti, hogy kevésbé vagy hajlékony, mint azok, akiknél fennáll a hipermobilitás-szindróma. De nem kevésbé, mint egy átlagember. Tökéletes kondícióban vagy ahhoz, hogy bármilyen sportot választhass magadnak. Ha mégis szeretnéd fokozni a hajlékonyságodat, a következő néhány gyakorlat segíthet:
- Körte formájú izom (piriformis) nyújtása: Ülj le a földre, a lábaidat nyújtsd ki magad előtt. A jobb lábadat tedd át a bal lábadon, a jobb kezedet pedig tedd magad mögé. A bal kezedet tedd a jobb combodra. Ismételd a másik oldalon is.
- Mellizom nyújtása: Feküdj a hasadra, a karjaidat nyújts oldalra. A bal kezeddel told el magad a földtől, és hajlítsd be a bal térdedet. Gördülj a jobb oldaladra, míg nem érzed a feszülést a jobb oldali mellizomban. A másik oldalon is ismételd.
- Combhajlító izom nyújtása: Állj fel, hajtsd a fejedet és a törzsedet előre. A karjaiddal fogd át a combjaid hátsó felét. Tartsd meg ezt a pózt 45-120 másodpercig. Ha végeztél, hajlítsd be a térdeidet.
- Perec nyújtás: Feküdj a bal oldaladra. A jobb lábadat hajlítsd be és a csípőddel együtt húzd a mellkasodhoz, majd engedd vissza. Hajlítsd be a bal térdedet, a jobb kezeddel fogd meg a bal lábfejedet. A lábad és a törzsed legyen egy vonalban, majd közelítsd a felül lévő lapockádat a padlóhoz. Fordítsd el a fejed, és nézz el a jobb vállad felett, ha törzsfordítást akarsz csinálni.
- Nyújtás fekve, felhúzott lábakkal: Feküdj a hátadra, a két talpadat érintsd össze, a térdeidet tárd szét és közelítsd a talajhoz. Maradj így 2 percig.
- Térdeket a mellkashoz: Feküdj a hátadra, a térdeidet fogd meg és húzd őket a mellkasodhoz. A derekad közben ne emelkedjen el a talajról. Tartsd meg ezt a pózt körülbelül 2 percig.
- Nyújtás béka pózban: Ereszkedj négykézlábra. Tárd szét a térdeidet, mint egy béka. A talpaid legyenek a talajon. A csípődet told a sarkaid felé. A kezeid helyett támaszkodhatsz az alkarodon is, ha tudsz. 1-2 percig tartsd meg ezt a testhelyzetet.