“El tudod hinni, hogy a férje…” “Láttad, milyen borzalmasan nézett ki tegnap?” “Egyáltalán nem jó a szakmájában.” “A gyerekei olyan neveletlenek.” Ilyen és ehhez hasonló mondatokat már mindannyian hallottunk, és kár lenne tagadni, hogy mi magunk is bűnösök vagyunk a másokról való pletykálkodásban. Az emberek egyszerűen szeretnek pletykálni. Egy tanulmány szerint a beszélgetéseink 80%-a mások személyes dolgairól szól.
Miért pletykálnak az emberek?
A pszichológusok szerint a legfőbb oka ennek az, hogy szeretnénk leegyszerűsíteni a másokkal való szociális kapcsolatok kiépítését.
- Ha kettő vagy több ember nem kedvel valamit vagy valakit, az már közös érdeklődés és ízlés, ami szoros köteléket hozhat létre.
- Az emberek egyfajta izgalmat éreznek, mikor bizalmas információkat osztanak meg másokról.
- Vannak olyanok, akiknek örömet okoz mások csalódása vagy bukása, mert ettől ők szerencsésebbnek érzik magukat.
Hogyan lehet ezt leállítani?
Az emberek a világon mindenhol pletykálnak, és ennek egyszerűen nem lehet elejét venni. De a pszichológusok szerint van egy egyszerű mondat, amivel azonnal leállíthatod a pletykálást. Mikor valaki megpróbál bevonni egy ilyen negatív beszélgetésbe, kérdezd meg tőle:
“Miért mondod ezt el nekem?”
Ez a mondat igen egyszerű, ugyanakkor nagyon hatékony is.
- Először is eloszlatja az öncélú motivációt.
- Másodszor pedig rögtön megérteti a pletykálkodóval, hogy téged nem érdekel ez a téma, és nem akarsz részt venni egy ilyen beszélgetésben.
A pletykálkodás egyáltalán nem ártalmatlan dolog, hiszen a szavaknak erejük van. Botrányos dolgokat és hazugságokat terjeszteni másokról veszélyes következményekkel járhat. Tartsd észben, hogy miközben pletykálsz, másvalakit bántasz, közvetve vagy közvetlenül. Legközelebb, mikor valaki egy ilyen beszélgetésbe akar bevonni téged, jusson eszedbe a fenti mondat, és máris megállítottál egy pletykát.