Orvosi áttörés nyűgözte le a világot, mikor a 13 éves Lucas Jemeljanovának a világon először sikerült meggyógyulnia az agytörzsi gliómából (DIPG), azaz egy halálos agydaganatból. Ez a fantasztikus eredmény most sok olyan embernek jelent reménysugárt, aki ezzel a betegséggel küzd.
Lucasnál 6 éves korában állapították meg a DIPG-t, ami általában halálos végkimenetelű. Az ezzel a betegséggel diagnosztizált betegeknek csupán a 10%-a éri meg a következő 2 évet. Ilyen borzalmas esélyekkel indult el Lucas és családja azon az úton, ami végül orvosi áttöréshez vezetett.
Lucas bekerült egy klinikai vizsgálatba, ahol a betegeket véletlenszerűen választották ki olyan kemoterápiás gyógyszeres kezelésre, melyet korábban még nem használtak a DIPG kezelésére. Bár más ráktípusoknál már sikerrel alkalmazták, a DIPG elleni hatásossága kérdéses volt.
A várakozásokkal ellentétben Lucas jól reagált a kezelésre, idővel a tumora fokozatosan eltűnt. 7 évvel később, a most 13 éves Lucas hivatalosan 5 éve gyógyultnak van nyilvánítva.
Dr. Jacques Grill, Lucas orvosa és az agytumor program vezetője szerint Lucas esete minden várakozást felülmúlt, és reményt adhat másoknak is, akik a DIPG-vel küzdenek. Lucas gyógyulása nemcsak a saját jövője szempontjából csodálatos, de annak a megszámlálhatatlan gyereknek is pozitív jövőképet adhat, akik világszerte ezt a diagnózist kapták.
Ami különlegessé teszi Lucas esetét, az nem csupán az, hogy jól reagált a kezelésre, de tumorának ritka mivolta is. Dr. Jacques Grill elmondása szerint Lucas tumora rendkívül ritka mutációval rendelkezik, emiatt különösen érzékenyen reagált a kísérleti gyógyszerre. Ennek a genetikai mutációnak a jobb megértése jelentheti a kulcsot ahhoz, hogy Luca sikerét más betegeknél is megismételhessék.
A DIPG gyógymódjának megtalálásához vezető út hosszú és göröngyös. A kutatók most a betegek daganatainak genetikai rendellenességeit próbálják feltérképezni, és olyan innovatív megközelítések kikísérletezését végzik, mint a tumor organoidok – mesterségesen növesztett, szervekre hasonlító sejttömegek –, hogy megismételhessék a Lucas esetében megfigyelt, sejtszintű változásokat.
A kutatók hangsúlyozták annak fontosságát, hogy olyan gyógyszert találjanak, ami képes leutánozni a Lucas daganatos sejtjeiben megfigyelt hatásokat. Azonban elmondták azt is, hogy ez a folyamat tele van kihívásokkal, és eltarthat egy évtizedig vagy még tovább, mire a kecsegtető eredményből biztonsággal alkalmazható, hatásos kezelési módszer válik.