A világ tele van csodákkal, melyek között vannak rejtélyesek, sőt, egyenesen félelmetesek is. Az egyik ilyen hely a Nagy Kék Lyuk, a hatalmas tengeri víznyelő, kb. 70 km-re Belize partjaitól. A 124 m mély lyuk évtizedek óta vonzza a tudósokat és a kalandorokat. Voltak, akik már elérték a fenekét, és meglepő, ugyanakkor nyugtalanító felfedezést tettek.
A Nagy Kék Lyukat könnyű megtalálni. Egy hatalmas, kör alakú mélyedés a Karib-tengerben, amit korralzátonyok vesznek körbe. Jacques Cousteau tette ismertté 1971-ben, mikor felfedezte és a világ egyik legjobb búvárkodó helyének kiáltotta ki.
Jacques Cousteau nemcsak nagyszerű felfedező volt. Nevéhez fűződik a búvárfelszerelés feltalálása, és ő készítette az első víz alatti felvételeket. Munkássága sokakat inspirált az óceánok védelmére, unokája, Fabien pedig folytatta nagyapja örökségét.
Fabien Cousteau és Richard Branson 2018-ban indultak a Nagy Kék Lyuk feltérképezésére. Ahogy leereszkedtek, a napfény elhalványult, és mire elérték a 90 m-es mélységet, egy hidrogén-szulfid réteghez értek, amitől a víz sötétre és homályosra változott. Megszűnt a napfény és az oxigén is. Ez alatt már semmi sem maradhat életben. Ahogy elérték a lyuk fenekét, olyan látvány tárult eléjük, amire nem voltak felkészülve.
A Nagy Kék Lyuk fenekén embertől származó szemetet találtak. Egy kétliteres műanyag palack hevert a fenéken, szomorú emlékeztetőjeként annak, hogy a szemét meddig képes eljutni. Találtak egy GoPro kamerát is, amin még mindig láthatóak voltak valakinek a nyaralásáról készült felvételei.
Egy ilyen távoli és rejtélyes helyen szemétre bukkanni igen nagy csalódás volt. Megmutatta, hogy a Földnek még az egyik legérintetlenebb helye sem menekülhet meg a hulladéktól.
De a legsokkolóbb felfedezés az volt, hogy két ember maradványait is megtalálták. Két búvár teste feküdt ott, akik évekkel korábban tűntek el, miközben felfedezni próbálták a Lyukat. A csapat úgy döntött, érintetlenül otthagyja a maradványaikat, de jelentést tettek róluk Belize kormányának. Ez a felfedezés kijózanító emlékeztető volt arra nézve, milyen kockázatos a búvárkodás ilyen extrém és veszélyes helyeken.
Ahogy folytatták a felfedezést, újabb meglepő dologra bukkantak. Sztalaktitokat, függő cseppköveket találtak, melyek általában száraz helyeken, nem pedig víz alatt képződnek. A jelenlétük bizonyítja, hogy a Nagy Kék Lyuk egykor, évezredekkel ezelőtt a tengerszint felett helyezkedett el.
A felfedezést követően Richard Branson így nyilatkozott: “A Nagy Kék Lyukat barlangok komplex rendszere alkotja, melyek egykor szárazföldön alakultak ki. Ez is bizonyítja, hogy az óceánok szintje milyen gyorsan képes emelkedni. A tengerszint egykor jóval lejjebb volt. 10.000 évvel ezelőtt a tengerszint kb. 100 m-t emelkedett, mikor a Földön rengeteg jég olvadt el. 100 m-es mélységben odalent látható a sziklákon a változás, hogy hol volt a szárazföld, ami aztán a tengerbe süllyedt. Ez az egyik legdöbbenetesebb emlékeztető a klímaváltozás szempontjából, amit valaha láttam.”
Az ilyen helyek emlékeztetnek arra, hogy a tetteink milyen mértékben formálják bolygónk jövőjét. Rajtunk múlik, hogy megóvjuk őket a pusztulástól. Amit ma teszünk, az fogja eldönteni a sorsukat.