“Azt hazudtam, hogy vegán vagyok, hogy ne kelljen ennem az anyósom rémes főztjéből.”

0

Az anyóssal való kapcsolat tud bonyodalmakat tartogatni. Nehéz megőrizni a határokat és kifejezni az egyet nem értésedet anélkül, hogy konfliktust okoznál. Ha nem is egy fedél alatt éltek, még akkor is kialakulhatnak drámák. Pontosan ez történt Emilyvel, akinek a történetét most ismerheted meg.

Dilemmába kerültem az anyósommal kapcsolatban. Miközben főz, folyton az ujjait nyalogatja, mindenbe belekóstol kanállal, amit aztán visszatesz az ételbe. Ettől hányingerem van, ezért azt hazudtam neki, hogy vegán vagyok.

Egyszer, egy családi vacsorán véletlenül leejtettem a táskámat, és kiesett belőle egy hamburger maradéka, amit útközben ettem. Ezt látva az anyósom arca elvörösödött, és azt mondta: “Ezt nevezed te vegánnak?”

Próbáltam nevetéssel elviccelni a dolgot, hogy csak csaló napot tartottam, de ő nem tartotta viccesnek. Bement a konyhába, és elkezdett zörögni az edényekkel, hallhatóan ideges volt. Zavarba jöttem, és nem tudtam, mit tegyek. Felajánlottam neki, hogy segítek a mosogatásban, hogy ezzel talán enyhíteni tudom a feszültséget.

De ő csak legyintett, és azt mondta: “Nincs rá szükség. Már így is eleget tettél.” Azóta hűvös és távolságtartó velem, kerül, amikor csak tud. Észrevettem, hogy azóta a családi eseményekre sem hívnak meg. A férjem mondta, hogy közvetlenül őt hívja meg, és mindig van egy kényelmes magyarázat arra, hogy a meghívás rám miért nem vonatkozik.

Most nem tudom, hogyan kellene kezelnem ezt a helyzetet. Egy részem tisztázni szeretné a dolgot, és elmondani, hogy miért hazudtam. Azt gondoltam, azt mondani, hogy vegán vagyok, a legegyszerűbb megoldás arra, hogy ne kelljen ennem a főztjéből, amitől hányingert kapok. Ugyanakkor félek, hogy ha elmondom a valós okot, akkor még nagyobb lesz a szakadék kettőnk közt. Nagyon büszke a főztjére, és ha fel kellene adnia az eddigi szokásait, csak még nagyobb lenne a feszültség.

Nem akarok még több kellemetlenséget és drámát, de azt sem akarom, hogy ez a konfliktus tartós problémát okozzon közöttünk. Úgy szeretném megoldani a helyzetet, hogy ne kelljen közvetlenül elmondanom neki, mit gondolok a főzési szokásairól.

Kérj bocsánatot a hazugság miatt.

Kezdd a beszélgetést azzal, hogy elismered, hazudtál arról, hogy vegán vagy, és fejezd ki őszinte megbánásodat. Légy őszinte a szándékaiddal kapcsolatban, magyarázd el, hogy a kellemetlen helyzeteket akartad ezzel elkerülni, nem a főztjével szemben vagy tiszteletlen.

Mondhatod például azt, hogy “Nagyon sajnálom, hogy nem voltam őszinte. Nem tudtam, hogyan mondjam el, hogy kellemetlenül érzem magam, mert nem akartalak megbántani. Rossz döntést hoztam, és remélem megérted, hogy a szándékom csak az volt, hogy elkerüljem a konfliktust.” Egy szívből jövő bocsánatkérés sokat javíthat a kapcsolatotokon.

Fogadd el az érzéseit.

Fogadd el, hogy az anyósod megbántva érzi magát, és sérti, hogy nem mondtál igazat. Az együttérzésedet kifejezheted például így: “Megértem, hogy dühös vagy és sértve érzed magad. Tudom, hogy rengeteg erőfeszítést fektetsz abba, hogy főzz a családnak, és úgy tűnhet, hogy én ezt nem értékelem.”

Mutasd ki, hogy megérted az érzéseit, ezzel az iránta való tiszteletedet is kifejezheted, ami enyhíti a feszültséget és megnyitja az utat a további kommunikáció felé.

Ne kritizáld a főztjét.

Ha feltétlenül muszáj elmondanod, miért hazudtál, légy nagyon óvatos, nehogy kritizáld a főzési módszereit. Ehelyett inkább beszélj a saját preferenciáidról, például: “Vannak bizonyos szokások a főzésben, amitől én jobban érzem magam. Nem tudtam, hogyan beszéljek erről anélkül, hogy udvariatlan lennék, ezért az egyszerűbb utat választottam, és azt mondtam, hogy vegán vagyok. Hibáztam.”

Ahelyett, hogy őt kritizálnád, a saját érzéseidet fejezd ki. Így a párbeszéd eköré fog felépülni, és nem fordul át személyes támadásba.

Fejezd ki a háládat.

Emlékeztesd rá, mennyire értékeled, hogy így gondoskodik a családról: “Tényleg csodálom, hogy mindig szánsz időt arra, hogy mindenkire főzz. Világos, hogy rengeteg szeretetet és erőfeszítést teszel bele minden ételbe, és szeretném, hogy tudd, hogy ez nekünk sokat jelent.”

A hálád kifejezése segíthet, hogy kevésbé érezze sértve magát, és kimutathatod, hogy nem tiszteletlen akartál lenni az erőfeszítéseivel kapcsolatban.

Nyújts olajágat.

Tehetsz egy apró, de jelentőségteljes gesztust, amivel kifejezheted, hogy szeretnél javítani a kapcsolatotokon. Hívd meg egy kávéra vagy egy ebédre egy barátságos környezetben. Ezzel a lépéssel kimutathatod, hogy fontos számodra a kapcsolatotok, és hajlandó vagy erőfeszítéseket tenni azért, hogy helyreállítsátok.

Egy kellemes környezetben a négyszemközti beszélgetés lehetőséget teremt az őszinte párbeszédre.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kapucíner fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét