Sok szülő kerül olyan helyzetbe, hogy megpróbálja egyensúlyba hozni a családi dinamikát a saját nevelési módszereivel és döntéseivel. A következő történetből sokat lehet tanulni arról, hogyan kezeljük a generációs különbségeket, és tartsuk közben egyben a családi kötelékeket.
Három héttel ezelőtt Emma elvitte fiát, Noel a nagymamájához, Sheilához, ahogyan szokta. Mivel ő és a férje is teljes munkaidőben dolgoznak, hetente néhány nap Sheila vigyáz az unokájára, hogy több időt tölthessenek együtt, és hogy segítsen spórolni a szülőknek. Neki azonban megvannak a maga bevett, régimódi nevelési módszerei, melyek miatt már korábban is volt feszültség, de Emma próbált megértő maradni.
Azon a reggelen Emma megkérdezte Sheilát, mit tervez aznapra, amire Sheila azt felelte, talán kimennek a parkba vagy odakint fognak játszani. Emma megkérte, hogy szóljon neki, ha bárhova elmennek, de az anyósa csak mosolygott, amivel Emma igyekezett nem foglalkozni.
Emma rögtön odaszaladt a fiához, óvatosan, hogy meg ne ijessze, és bevitte a házba. Aztán látta, hogy Sheila nyugodtan hajtogatja a ruhákat a nappaliban. Sheila nem tűnt meglepettnek, nagy mosollyal üdvözölte Emmát, mintha már régóta várt volna rá.
Emma azt kérdezte, mi van, ha Noel elkószál az utcán. Sheila azt felelte: “A gyerekeknek tanulniuk kell” és hogy “Jobb, ha most feltalálja magát, mintha rettegő felnőtt lesz belőle.”
Emmának elakadt a szava. Fogta Noelt, és elmentek. Este elmesélte Bennek a történteket, arra számított, férje is megdöbben majd. Ehelyett azonban csak annyit mondott: “Anyám régimódi, de sosem hagyná, hogy az unokájának baja essen.” Sheila még mindig kitart amellett, hogy helyesen cselekedett, és nem hajlandó bocsánatot kérni.
Emma azon gondolkodik, hogy inkább bölcsődébe adja a fiát, mert nem tud szabadulni az érzéstől, hogy mi történhetett volna, ha nem ér oda ilyen korán. Túlreagálja, vagy ő az egyetlen, aki észlelte a veszélyt?
Amikor nem értesz egyet a szülőkkel a gyerekneveléssel kapcsolatban.
2016, 18 év alatti gyerekekkel rendelkező szülő bevonásával végeztek egy felmérést, amiből kiderült, hogy a szülők és a nagyszülők közti vitáknak a legfőbb kiváltó okai a gyerek fegyelmezésével kapcsolatos kérdések. A szülők 40%-a érezte úgy, hogy a nagyszülők túl engedékenyek, 14%-uk pedig úgy gondolta, hogy túlzottan szigorúak. Ez nem csak frusztráló, de komoly következményei is lehetnek. Ami igazán szembetűnő volt, hogy minden 7. szülő korlátozta a gyermeke nagyszülőkkel töltött idejét.
Gyereket nevelni nem könnyű, jól jön a támogatás. A kulcs azonban az, hogy saját értékrendjük alapján a végső szót a szülők mondják ki a gyereknevelésben. A nagyszülők tanácsai értékesek, és bevonásuk a gyereknevelésbe hozzájárulhat a gyermek fejlődéséhez. De a szakemberek szerint a nagyszülőknek meg kell érteniük és tiszteletben kell tartaniuk a szülők döntéseit, hogy elkerüljék az ebből eredő konfliktusokat.