Egy anya posztolt egy videót TikTokon, melyben a leghatásosabb baba altatási tippjét mutatta meg. A szokatlan módszer lényege, hogy a babát egy kiságyban a zuhanyzóba teszi. Ami azonban számára praktikus megoldás, az sok anyukából rosszallást és éles kritikát váltott ki.
Ezért altatja a babáját a zuhanyzóban.
Az egyik ok, hogy zavartalan alvást szeretne biztosítani kisfia számára. Ez egy olyan luxus, amiről sok szülő csak álmodozhat. Monica elmondta: “Mikor a baba a mi szobánkban alszik, érzi az illatunkat és lát minket. Tudja, hogy ott vagyunk, és folyton felébred. Ezért csináltunk neki egy saját helyet.”
Egy tanulmány is megerősíti az anya állítását. Mint kiderült, a 4-9 hónapos kisbabák rövidebb periódusokban és kevesebbet alszanak éjjelente, ha a szüleikkel egy szobában vannak. Egy másik érv, hogy extra kiadás nélkül lehet a babának egy saját zugja.
Vegyes reakciókat kapott.
Egyesek támogatták az ötletet, úgy vélték, nagyon is van értelme. Főleg egy szállodában, ahol a babáknak hamarabb kell lefeküdniük, mint a család többi tagjának. Mások bevallották, hogy ők is így csinálják, és ez a módszer vált be nekik a legjobban.
Voltak azonban, akik aggályosnak tartották az ötletet:
- “Aggódnék, hogy az éjszaka közepén elkezd ömleni a víz a csőből.”
- “Az első gondolataim a rovarok és rágcsálók voltak! A patkányok és a kígyók sok országban fel tudnak mászni a WC-ben, pókok és csótányok pedig mindig jönnek a vízvezetékeken keresztül.”
- “Mi van, ha a csap elkezd magától folyni?”
- “Paranoiás lennék a levegő minősége miatt, amiben a tisztítószerek maradványai, penészgomba és ürülék maradványok is lehetnek. Plusz a bogarak, amik éjjelente jönnek a vízvezetékekből.”
Voltak, akik más szempontból közelítették meg a dolgot: “Az én kisbabám ugyanabban a szobában alszik, ahol én, hogy érezze a szagomat és lásson, tudja, hogy ott vagyok. Ez egy más hozzáállás, hogy fontosabb, hogy te jól aludj, minthogy a babád biztonságban érezze magát.”
Sokakban merült fel egy fontos kérdés: “Mi van, ha éjjel ki kell menned a fürdőszobába?” De a megoldás nagyon egyszerű: zuhanyfüggöny. Csak elhúzod, amíg használod a WC-t, majd visszahúzod, mikor végeztél.
Monica elmondta azt is, hogy ez a módszer csak zuhanyfülkével működik, mert a kiságy nem fér bele a kádba. De ha nincs elég hely a fürdőszobában, vagy egyszerűen csak nem szeretnéd ott hagyni a kisbabádat, akkor is van megoldás: használhatod a szekrényt. Félig tedd be a kiságyat úgy, hogy a baba arccal a szekrény belseje felé nézzen.
A szokatlan szülői módszereket általában az hívja életre, hogy a szülők állandó stresszben vannak és kialvatlanok. Mikor a hagyományos módszerek kudarcot vallanak, a szülők kénytelenek alternatív megoldásokat keresni, hogy a gyermeküknek és saját maguknak is megfelelő pihenést biztosítsanak.
A TikTok és az Instagram pedig tele vannak ilyen tippekkel. A rövid videókat gyorsan meg lehet nézni és könnyen meg lehet érteni. Pszichológiai értelemben ezek a módszerek egyfajta küzdési mechanizmusok, melyek reményt adnak a szülőknek.
Míg egyes módszerek valóban forradalmian hatékonynak bizonyulnak, addig vannak kockázatosak is.
@cassandrabrookes Throw a piece of cheese on your babies head and they will stop crying🤣 #babycheesechallenge #cheesechallenge #babiesoftiktok ♬ original sound – Cassandra Brookes
Itt van például ez a módszer, ami bejárta az internetet. Sokan átvették azt a trendet, hogy egy szelet sajtot dobnak a kisbabájuk arcára, és elárulták, hogy tényleg működik, hiszen a baba abbahagyja a sírást.
Jane Evans gyermekkori trauma szakértő azt mondta erről: “Elszomorító látni, ahogy a babák összerezzennek a sokktól. Képzeld el, hogy nyugodtan üldögélsz, mikor az egyik családtagod valamit az arcodra dob.”
Egy gyermekorvos véleménye szerint: “Be kellene végre fejezni, hogy a babákat az online felületeken ilyen helyzetekbe hozzák és mutogatják. Rengeteg módon el lehet azt érni, hogy a baba kényelmesen és biztonságban érezze magát, és ezek között nem szerepel az, hogy ételt dobunk az arcára. Ez felnőtt viselkedés? Ugyan már.”
A szülők kényszert éreznek, hogy kipróbálják azokat a módszereket, melyeknek a hatékonysága nem bizonyított. Gyakran emiatt feláldozzák a biztonságot a gyors megoldás oltárán. A 0-4 éves korú gyermekek szüleinek 80%-a fordul a közösségi médiához neveléssel és gondozással kapcsolatos témákban. Tanácsokat várnak más szülőktől, vagy megosztják a saját tapasztalataikat.
A legnépszerűbb témák a szobatisztaságra való szoktatás, az altatás, a tápszer/szoptatás kérdése, a fegyelmezés, viselkedési problémák, oltások, bölcsőde/óvoda és a más gyerekekkel való társas kapcsolatok. A legtöbb szülő beszámol arról, hogy lát olyan szülőket, akik veszélyes vagy egészségtelen dolgot tesznek a gyermekükkel. Ezért fontos minden tippet és tanácsot alaposan átgondolni, illetve szakemberekkel konzultálni, például a gyermekorvossal.
Szakértők által is megerősített tippek, melyek segíthetnek az altatásban.
- Mindig vedd figyelembe a gyermekorvosok ajánlásait: Az alvási környezetre és praktikákra vonatkozó tanácsok kapcsán mindig vedd figyelembe a gyermekorvosok véleményét.
- Következetesen alakíts ki egy rutint: Alakíts ki egy altatási rutint, ami segít tudatosítani a babában, hogy itt az elalvás ideje. Ezáltal idővel könnyebben fog elaludni.
- Tedd ideálissá az alvási környezetet: A biztonsági javaslatokban szerepel a gerinc megfelelő megtámasztása, kemény felület használata, a puha ágyneműk és a túlmelegedés kerülése.
A baba altatásának módszerei nem csak az alvási szokásaira vannak hatással, de a közérzetére és a biztonságérzetére is. Fontos, hogy a mindennapi életben megtaláljuk az egyensúlyt a szakértői tanácsok és az új módszerek között.